Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türkiye'deki koronavirüs vakasıyla ilgili açıklama!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'deki ilk koronavirüs vakası hakkında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Avrupa'dan gelen bir vatandaşımızda koronavirüs tespit edildi. Genel sağlık durumu iyi tedavisi sürüyor. Ailesi ve yakın çevresi izlemeye alındı. Bu hastalığın ülkemize sirayet etmemesi için gereken önlemleri aldık." ifadelerini kullandı.

SİYASET, 11 Mart 2020 Çarşamba, 11:37
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türkiye'deki koronavirüs vakasıyla ilgili açıklama!

Erdoğan AK Parti grup toplantısındaki konuşmasında Türkiye'de tespit edilen ilk corona virüsü vakasına değindi ve Avrupa'dan geldiğini açıkladı. Erdoğan Türkiye'de tek bir vakanın olduğunu belirterek hastanın son durumunu paylaştı.

VAKAYA İLK YORUM

Erdoğan corona virüsü ile ilgili şunları söyledi:

* Avrupa'dan gelen bir vatandaşımızda yapılan tetkikler sonucunda korona virüs tespit edildi. Genel sağlık durumu iyi olan bu vatandaşımızın tedavisi sürüyor. Ailesi ve yakın çevresi de şu anda izlemeye alınmış durumda. Tüm dünyayı kasıp kavuran bu hastalığı ülkemize sirayet etmemesi için gereken her türlü önlemi vakitlice aldık.

* Ancak biz hangi tedbiri alırsak alalım yakın çevremizde bu kadar yaygınlaşmış bir virüsten tamamen korunmak mümkün olamadı. Ülkemizdeki vaka Avrupa kaynaklı şimdilik tek bir örnekten ibarettir. Sağlık Bakanlığımız, diğer bakanlıklarımız ve kurumlarımızla iş birliği halinde gereken koruma tedbirlerini sıkı bir şekilde uygulamayı sürdürecek, yarın da dar çerçeve bir toplantıyı bakanlarımız ve ilgili kurumlarımızla başkanlığımda yapacağız.

* Vatandaşlarımızdan ricam sağlık personellerinin bu konudaki ikazlarına uymalarıdır. Bu virüsten korunmanın ilk şartı temizliktir. Geçtiğimiz Cuma gününden beri tokalaşmayı kesip uzaktan selamlaşma yöntemine geçerek bu çerçevede üzerimize düşenleri yerine getirmenin gayreti içindeyiz. Sadece Türkiye'de değil yurt dışında da. Türkiye bu sıkıntıyı herhangi bir kayıp vermeden atlatacaktır. Hiçbir virüs bizim tedbirlerimizden daha güçlü değildir.

* Her hastalık gibi bu virüse karşı da bireyler olarak göstereceğimiz dikkat ve alacağımız tedbirler en etkili korunma yöntemi olacaktır. Özellikle yaşlılarımızın ve bünyesi zayıf vatandaşlarımızın bir müddet kalabalık yerlerden uzak durmaları gerekiyor. Milletimiz nice saldırıları dertleri göğüslemeyi başarmıştır. Allah'ın izniyle bunun da üstesinden gelecektir."

GEÇİCİ ATEŞKES

Rusya ile imzalanan İdlib mutabakatında rejimin ufak tefek ihlallerin olduğunu belirten Erdoğan şunları ifade etti:

* Harekata katılan tüm askerlerimizin alınlarından öpüyorum. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilik şehadet bunlar bizim için çok çok yüksek mertebelerdir. Ülkemizin kısır döngünün içine düşürülmesine izin vermeyeceğiz. Ülkemizden mezhepçi rejim güçlerini ve teröristlerden uzak tutmakta kararlıyız.

* İdlib'de gerçekleştirdiğimiz harekat diğerlerinden farklı olarak sadece teröristlere değil çok daha etkin bir güce karşıydı. Çok daha büyük mücadelelere hazır olduğumuzu gördük. Suriye rejimi kahraman askerlerimizin operasyonlarında ağır kayıplar vererek bu işin o kadar kolay olmadığını görmüştür.

* İdlib'deki ateşkes ile oradaki halk ilk defa rahat nefes almıştır. Şimdiden ateşkese karşı ufak tefek ihlaller yaptıkları görülüyor. Rejimi ve onu destekleyen milislerin yaptıkları yığınakları yakından takip ediyoruz. Biz verdiğimiz söze bağlı kalırız. Ama sözlerinde durmazlarsa daha ağır bir şekilde üzerlerine gitmekte kararlıyız.

"ÇÖZÜM YOLU..."

Konuşmasına CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklenerek devam eden Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

* Bay Kemal İdlib'de kaç gözlem noktamız var bilmez. Bay Kemal bunları bil. İstersen seni oraya gönderebilirim. Takip etmiyor. Bunun akıl hocaları maalesef çok çok farklı.

* Kendi vatandaşlarını katleden Suriye askerini savunuyor. Bizim gözlem noktalarını Suriye askeri koruyormuş. Suriye askeri kendini koruyamıyor ya. Eline dizine dursun .Kahraman Türk askeri hiçbir zaman Esed'in korumasına mahkum değildir bunu bil Bay Kemal.

* Sen kendin korunmaya mahkum olabilirsin, bu milletin evlatları değil. Türkiye, geçici ateşkesi ve buna bağlı anlaşmaları gücü yetmediği için değil, sürdürülebilir ve makul bir çözüm yolu bulunabilmesi için yapmıştır.

1500-2000 BARAKA

Sınıra barakalar yapıldığını dile getiren Erdoğan sözlerini sürdürdü:

* Bizim sınırlarımızdan güneye doğru o bölgede briket barakalar yapmaya başladık. Şu an 1500-2000 kadar yapılmış vaziyette. Oradaki mültecileri daha konforlu barınaklara yerleştirelim. Onları şu soğuk kış mevsiminde soğuklardan kurtaralım. 10 bin-20 bin civarında yapacağız. AFAD'ımız, Kızılay'ımız yapmayı sürdürüyor.

* Ülkenin 3'te 1'i bölücü terör örgütünün kontrolü altındayken çözüme varılması mümkün değildir. Hakikatlerin üzerini kapatmakla çözülmez. Öncelikle ülkeyi bölücü terör örgütünden kurtarmaları gerekmektedir. Suriye'nin doğru adımlarla çok kısa sürede çözüme ulaşacağına inanıyorum. Israrla ülkemiz kontrolü altında rahat yaşayan halkın bulunduğu yerlere tacizlere de fırsat vermeyiz.

"AVRUPA'YA ŞİKAYET..."

* Kılıçdaroğlu dün Moskova'daki görüşmemiz ile ilgili dün akla izana sığmayacak değerlendirmelerde bulunuyor. Hayatında liderler düzeyinde bir toplantıya girmemiş. Başbaşa görüşme nedir, heyetler arası görüşme nedir, bilmiyor. Densiz bir zat ile karşı karşıyayız. Sen bir kaset kumpası ile CHP'nin başına getirildin.

* İzlediğin tek bir siyaset var. Türkiye'nin karşısında yer almak. Yaptığın iş bu. Gidip Avrupa'ya bizi şikayet ediyorsun. Şikayet edince terfi mi alacaksın? Bunun dışında siyaset dışı, feraset dışı sağ duyu göremiyorum.

* Türkiye FETÖ ile mücadele eder CHP, 'Kontrollü darbe' der işi sulandırır. Zeytin Dalı Harekatı yapılır CHP var gücü ile karşı çıkar. Barış Pınarı Harekatı yapar CHP aynı şekilde yine feveran eder. Türkiye İdlib'de Bahar Kalkanı Harekatı yapar, CHP eli kanlı rejimin yanında yer alır.

"ANLAYACAK İRADE YOK"

* Bu kişi rejimin saldırısında 34 şehit verdiğimizde Esed'in askerleri bizim askerlerimizi koruyor diyecek kadar zıvanadan çıkmıştır. Gözlem noktalarımızı koruyor diyecek kadar alçalmıştır. 12 gözlem kulemizi bilmiyor, 7 kulemiz var diyor. Ne anlatırsan anlat, anlayacak irade yok. Gözü var görmez, kulağı var duymaz, kalbi var hakikati anlamaz.

* Bu zat kasetle CHP'nin başına geldiğinden beri yürüttüğü çalışmalar 5'inci kol faaliyetidir. Kötü olmak, hain olmak, kin ve nefret kusmak çok kolaydır. Sizi insan yapan, sizi diğer varlıklardan ayıran barikatları yıktığınızda bunlar ağzınızdan dökülür.

YUNANİSTAN'A TEPKİ

Yunanistan'ın mültecilere karşı tavrına tepki gösteren Erdoğan şöyle devam etti:

* Suriye krizi ile ilgili gelişen bir başka önemli konuda, Avrupa'ya gitmek için sınırlarımıza dayanan göçmenler meselesidir. Avrupa'ya gitmek isteyen göçmenlere engel olmama kararı aldık. Biz 9 senedir yedirdik, içirdik, giydirdik. Her şeyi yaptık. Aylar önce Batı'ya ne dedim?

* Adil yük paylaşımına yaklaşmazsanız, kapıları açarız dedim. Bunlar ben şaka yapıyorum sandı. Ve kapıyı açtık. Şimdi misafirlerimiz gidiyor mu? Gidiyor. Kimseyi zorla tutamayız. 150 bin sığınmacı Yunanistan sınırına yığıldı. Bu kişilerin istediği ülkeye geçmesi hakkına izin verilmesi gerekiyor.

* Yunanistan'ın yaptıkları ile Nazi kamplarında yapılanlar arasında fark yoktur. Batı bunları duyuyor mu? Sorun bu? Brüksel seyahatinde kendilerine bunları anlattın. Yıllar boyunca kapısına gelen herkese kapısını açan bir ülke olarak bu tablo karşısında üzüntülüyüz.

* Hayatlarını kurtarma, çocuklarına daha iyi bir gelecek kurmaktan başka düşüncesi olmayan insanlara kurşun sıkmak, sıcak su dökmek barbarlıktır. Ya bunlar sende durmayacak ki? Sen de aç kapıyı... Bırak avro zengini ülkelerine, dolar zengini ülkelere gitsinler.

* İnsanlık suçu işleyen Yunanistan'a kimse ses çıkarmıyor? Hangi toplantı olursa olsun bu görüntüleri biz anlatacağız. Sağlık ekiplerimiz bine yakın insanı tedavi ederken, 4 kişinin öldüğünü de hatırlatayım.

GÜNCEL
Bursa'nın havasına 'korona' etkisi! Kalitesi değişti...
Yıllardır hava kirliliği sorunu yaşayan Bursa'da uzun bir aradan sonra Mart ayında Çevre ve Şehir...
GÜNCEL
Bursa'da sokağa çıkma yasağına uymayan gence para cezası kesildi
Bursa'nın İnegöl ilçesinde sokağa çıkma yasağına uymayan gence para cezası uygulandı.
GÜNCEL
Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'yle ilgili yeni karar!
Bursa'da korona virüs tedbirleri kapsamında 30 Mart'a kadar kapatılan ve içerisinde 4 bin mağaza ...
GÜNCEL
Koronavirüste Türkiye ve dünyadaki son durum!
Koronavirüste Türkiye ve dünyadaki son durum!
GÜNCEL
Bakan Soylu: Kavga edenlere sosyal mesafe cezası kesildi
Bitlis'in Güroymak ilçesinde 6 kişinin yaraladığı kavgaya karışan 7 kişiye, yeni tip koronavirüs ...
GÜNCEL
Çavuşoğlu'ndan solunum cihazı iddialarına yanıt!
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İspanya Dışişleri Bakanı'nın parasını ödedikleri solunum cihaz...
Müthiş çikolatalı kek tarifi
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban birinci sırada!
26 yaşındaki genç feci kazada can verdi
Çoğu kişi denemeye başladı! İşte evde pratik ekmek yapma tarifi

En Çok Okunan Haberler

Bursa İl Hıfzıssıhha Kurulu duyurdu! Ödemele...

Bursa Valiliği'nde; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetle...

Bursa'da koronvirüste toplam vaka ve can kay...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı tabloya ...

Bursa firması Coşkunöz'den flaş karar!

Coşkunöz Holding, Metal Form fabrikasındaki faaliyet...

Kahreden haber... Bursa Kulübü'nün oyuncusu ...

TFF Kadınlar 3. Lig takımlarından Bursa Ağaköyspor K...

Bursa'da 'pes' dedirten koronavirüs tuzağı!

Sosyal medyadaki yalan paylaşımlar ve düzenlenen tez...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bursa'daki vak...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantıs...

Bursa'da bir fabrika daha üretimi durdurdu!

Koronavirüs nedeniyle birçok fabrika üretimi durdurd...

Bursa Valiliği'nden flaş virüs tedbirleri! A...

Bursa Valiliği, koronavirüs tedbirleri kapsamında ye...

Bursa'da doktorlar zoru başardı! Korona hast...

Bursa'da koronavirüs (Covid 19) teşhisi ile tedavi a...

Başkanı Aktaş'tan flaş su faturası açıklamas...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, su f...

Bursa'da 63 kişi karantinaya alındı!

Yurt dışından Bursa'ya dönen 63 kişi, korona virüs t...

Domates salçası sayesinde koronavirüs kaptığ...

Yeni Zelandalı bir kişinin, yurtdışı seyahati sırası...

Elektrik ve doğal gaz sayaçları 3 ay okunmay...

EPDK, corona virüs salgını nedeniyle elektrik ve doğ...

Bursa'da hasta taşıyan ambulans metrelerce s...

Bursa'da, hasta taşıyan ambulansa kavşaktan geçtiği ...

BURULAŞ'tan flaş açıklama! Kullanıma kapatıldı

BURULAŞ resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıkla...