Deprem uzmanından korkutan açıklama: Marmara Denizi'ne kıyısı olan tüm şehirleri etkileyecek

Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan, geçtiğimiz günlerde Silivri'de meydana gelen 5.8'lik depremin, olası 'büyük Marmara depremi'nin habercisi değil uyarıcı olarak algılanması gerektiğini söyledi. Aykan,  "Marmara Denizi'nde 7 ve üzeri bir deprem bekliyoruz. Bu deprem Marmara Denizi'ne kıyısı olan tüm şehirleri etkileyecek" dedi.

GÜNCEL, 22 Ekim 2019 Salı, 16:37
Deprem uzmanından korkutan açıklama:  Marmara Denizi'ne kıyısı olan tüm şehirleri etkileyecek

Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi'nde düzenlenen toplantıda olası büyük Marmara depremi ele alındı.

Mimarlar Odası Başkanı Ali Özerk, Türkiye'nin depremselliğinin asla unutulmaması gerektiğini belirterek, "Biz Mimarlar Odası olarak tekrar deprem gerçeğini, bir zaman unutulan, sonra tekrar gündeme gelen, ama tekrar unutulan deprem gereceğini tekrar gündeme getirmek istiyoruz. Bilindiği gibi ülkemiz büyük bir deprem kuşağı üstünde oturuyor, Balıkesir'de bu kuşaklardan birinin üstünde. Şu anda öğrendiğim kadarıyla 2 bin yıldan beri kırılmayan bir fay hattı üzerinde yaşamaya çalışıyoruz. Türkiye'nin deprem gerçeği var, biz bu gerçekle yaşamayı henüz öğrenemedik. Ama öğrenmek ve bunu bilmek zorundayız. Bunu Türkiye'nin geleceği açısından, insanların yaşamı açısından da gelişmiş şekilde halka anlatmak zorundayız" dedi.

Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan, "Marmara Denizi'nde en son Silivri açıklarında meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki deprem, Kuzey Anadolu Fayı'nın, Marmara Denizi içerisine giren Marmara Fayı üzerinde olmuştur. Bu, beklediğimiz Marmara Depreminin habercisi değil, fakat bir uyarıcısı olarak algılamamız gerekiyor. 5.8 büyüklüğündeki bu deprem orta büyüklükteki bir depremdir aslında. Çünkü biz depremleri büyüklüklerine göre 5 ile 7 arasında orta büyüklük, 7 ve 8 arasındakilere büyük depremler, 8'den daha üzerindeki depremleri çok büyük depremler olarak sınıflandırıyoruz. 5.8 orta büyüklüğündeki depremde bile burada bir minare kısmen yıkıldı, 60-70 okul devre dışı kaldı, 77'si ağır olmak üzere binalarda hasaralar meydana geldi. Bununla birlikte çok büyük bir korku yaşandı.

Deprem, İstanbul, Bursa, Balıkesir il ve ilçelerinde yani Marmara genelinde hissedildi. Son yaşanan depremlerde ülke olarak depreme ne kadar hazırlıksız olduğumuzu bir kez daha görmüş olduk. Bu deprem zararlarının büyük bir göstergesi olan sağlıksız yapılaşma olsun, bilimsel çalışmalara bağlı kalmaksızın yapılmış olan yer seçimi kararları ve denetimsizlik beklediğimiz Marmara Denizi içerisindeki 7'den büyük bir depremin daha ne kadar vahim sonuçlara yol açabileceğinin de bir göstergesi olmuştur" diye konuştu.

"BİN YILDA BİR KIRILMASI GEREKEN FAY, 2 BİN YILDIR KIRILMIYOR"

MTA'nın 2012 yılında yayınladığı deprem haritasında da yer alan Balıkesir-Gökçeyazı fay hattına dikkat çeken Jeoloi Mühendisi Aysun Aykan, "2012 yılında MTA'nın yayınladığı diri fay haritası var. Bu haritada devletimizin de kabul ettiği diri fay hatları var Balıkesir ve çevresindeki. Özellikle Kuzey Anadolu Fayının güney kolu üzerinde Balıkesir ve ilçeleri konumlanmış bulunuyor. Burada Edremit Fay zonu var. Balya-Balıkesir Fayı, Havran-Balıkesir Fayı haritada görülüyor. Edremit Fay zonu toplam 90 kilometre uzunluğundadır. Bu birçok ölçekte değişik fay parçalarından oluşmaktadır. İlk önce Altınoluk ve Zeytinli segmentine ayrılmıştır. 1944 tarihinde bu fay zonunda 6.8 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş 5 bin 500'den fazla bina hasar görmüş, can ve mal kayıplarının yaşandığı bir depremdir. Havran-Balıkesir Fayı iki kola ayrılıyor. Havran-Balya Fayı ve Balıkesir Fayı olmak üzere ilk etapta iki kola ayrılıyor. Havran-Balya Fayı yine kendi arasında 4 tane segmentten oluşuyor. Balıkesir Fayı; Gökçeyazı ve Kepsut segmenti olarak iki tane fay segmentine ayrılıyor. Balıkesir Fayı 65 kilometre uzunluğundadır. Burada tarihsel dönemlerde Balıkesir Fayında 3 tane önemli depremi il merkezinde ve ilçelerinde zarar verdiğini görüyoruz. Bunlar 1577, 1897 ve 1898'deki depremlerde il ve ilçelerde gerçekten can ve mal kayıpları yaşanmıştır.

Bizim özellikle bu bölgede Balıkesir-Gökçeyazı Fayının tehlikesine dikkat çekmemiz gerekiyor. Çünkü bu fay 2 bin yıldır kırılmamış, 1000 yılda 1 kırılması gereken bir fay. Bu fayın üzerinde 6.5'den daha fazla hatta 7.2 büyüklüğe çıkabilecek bir deprem üretme potansiyeline sahip bir fay. Bununla ilgili olarak da bu fay her an kırılabilir. Çünkü kırılma zamanını çoktan geçmiş. 1000 yılda 1 kırılması gerekiyordu, 2 bin yıldır kırılmadığına göre bunu yapılan çalışmalara dayanarak söyleyebiliyoruz. 1000 yılda 1 kırılması gerekirken 2 bin yıldır kırılmayan bu fay tehlikeli bir fay. Bu fay dikkat edilmesi gereken bir fay. Bu fayın özelikle olduğu yerlerde tampon bölgeler oluşturulması, Balıkesir il ve ilçelerindeki fayların imar planlarına işlenmesi çok önemlidir. Beklenen Marmara Depremi, Marmara Denizi'ne kıyısı olan tüm şehirleri etkileyecek. Özellikle bu deprem Kuzey Anadolu Fayının kuzey kolu üzerindeki bu deprem tarihsel dönemlerde 1776 yılında Marmara Denizi içerisinde deprem oldu ve tüm Marmara Bölgesini tahrip etti, can ve mal kayıplarına yol açtı. Bu deprem İtalya'dan, Avusturya'dan, Avrupa'dan hissedildi. Burada olacak bir deprem Balıkesir il ve ilçelerine ne kadar zarar vereceğini tahmin ediyorsunuzdur. Marmara Denizi'nde beklediğimiz deprem Kuzey Anadolu Fayının kuzey kolu üzerindeki Balıkesir il ve ilçeleri Kuzey Anadolu Fayının güney kolu üzerindeki fay segmentleri üzerinde bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.

TEKNOLOJİ
Futbol sahası büyüklüğündeki asteroit, Dünya'yı teğet geçti
Astronomlarca 2009 PQ1 olarak adlandırılan, futbol sahası büyüklüğünde olan dev asteroidin bu akş...
DÜNYA
Düğün fotoğrafı çektirirken patlamaya yakalandılar! O anlar kamerada...
Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta gelin ve damat, düğün fotoğrafı çektirdikleri sırada patlamaya yakal...
GÜNCEL
Bakan Koca koronavirüste son durumu açıkladı! Vaka sayısı artıyor...
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüste son durumu açıkladı. Buna göre, son 24 saatte 1178 ki...
TEKNOLOJİ
Samsung Galaxy Z Fold 2 tanıtıldı! İşte özellikleri ve fiyatı
Samsung Galaxy Unpacked etkinliğinde Galaxy Note 20 ailesinin ardından katlanabilir akıllı telefo...
TÜRKİYE
Kan donduran cinayet! 8 yaşındaki kardeşini bıçaklayarak öldürdü
Antalya'nın Manavgat ilçesinde, 8 yaşındaki kardeşini ormanlık alanda bıçakla öldürdüğünü itiraf ...
SPOR
Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü resmen açıklandı!
Fenerbahçe teknik direktör olarak Erol Bulut'la anlaştı. Kulüp resmi internet sitesinde Bulut içi...
Osmangazi'den çölyak hastalarına destek
Beyrut'ta felakete yol açan amonyum nitrat nedir?
67 sığınmacı yurt dışına çıkamadan yakalandı
Başkan Yılmaz: Yıldırım'da çocuklarımızın mutluluğu için çalışıyoruz

En Çok Okunan Haberler

Bursalı iş adamının feci sonu! Ölüm yaya yol...

Bursa bölgesinde birçok fırın sahibi olan İznik...

Görüntüler Bursa'dan! Ölümden kıl payı kurtu...

Bursa'da servis bekleyen bir işçi, minibüsün altında...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar parti kurdu!

Türkiye'de sayıları 6 milyonu aşan Emeklilikte Yaşa ...

Koronavirüse karşı bir ilk! Yarın Türkiye ge...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tüm Türkiye'de koron...

Bedelli askerlik ücreti değişti! İşte yeni r...

2020 yılı Temmuz/Aralık dönemine ilişkin bedelli ask...

Elinde altını olanlara önemli uyarı!

Altın fiyatlarının rekor seviyelere ulaşmasının ardı...

Yeni parti için düğmeye bastı! Sürpriz zirve

Yeni parti kurma hazırlıklarında olduğu konuşulan CH...

Dolar 7 lirayı aştı!

Dolar/TL kuru, yurt dışında kısa vadeli fonlama faiz...

İntihar edeceğini söyleyip veda mesajı yayın...

Bursa'da kendisini öldüreceğini söyleyen şahıs sebeb...

Göç İdaresi'nden 'Suriyelilere ücretsiz araç...

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, İYİ ...

Bursa dahil 14 ilde FETÖ operasyonu! Çok say...

Bursa dahil 14 ilde Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönel...

Bir ilimiz diken üstünde: Hastaneler ve yoğu...

Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Adıyaman'...

Bursa'da kahraman itfaiyeciler can kurtarmak...

Bursa'da itfaiye erleri, mahsur kalan üç hayvanı can...

Bursa'da imara açılan yeni yollar asfaltlanı...

Bursa Osmangazi Belediyesi, Güneştepe Mahallesi'nde ...

Yer Bursa! 'Neden eski sevgilimle buluşuyors...

Bursa'da iki genç arasında sevgili yüzünden kan aktı...