22 Mart 2018 Perşembe

  • 3,909 TL
  • 4,832 TL
  • 166,59 TL
  • 117.651
BURSA 22°

ABD'den Polonya'ya Patriot satışı

ABD'den Polonya'ya Patriot satışı

ABD Dışişleri Bakanlığı Polonya'ya 10 milyar 500 bin dolar değerinde Patriot hava ve füze savunma sistemi satışını onayladı. Söz konusu sistem Hollanda, Almanya, İspanya ve Yunanistan Japonya, İsrail, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Tayvan ve Güney Kore ülkelerinde bulunuyor.

18 Kasım 2017 Cumartesi 08:27 DÜNYA

ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan yazılı açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı Polonya'ya Patriot 3 konfigürasyonuna sahip Birleşik Hava ve Füze Savunma Harp Komuta Sistemi ile modernize edilmiş sensor ve bileşenleri için 10 milyar 500 milyon dolarlık askeri satışa onay verdi. Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı ise 14 Kasım'da gerekli tesciller için Kongre'yi bilgilendirdi" ifadesi kullanıldı.

ESNEKLİK SAĞLAYACAK

Açıklamada söz konusu savunma sistemi paketine 4 AN/MQP-65 radar seti, 4 kilitlenme kontrol sistemi, 16 M903 fırlatma istasyonu ve 208 İleri Kabiliyet Patriot-3 (PAC-3) füzesi dahil olduğu kaydedildi. Satışın onaylanmasının Polonya'nın hava savunma kapasitesine önemli esneklik kazandıracağı ifade edilen açıklamada “Hava ve füze tehditleri ile başka saldırıları caydırma kabiliyetine sahip güvenli bir Avrupa NATO ve Avrupa kıtasında barış ve istikrarı sağlayacaktır” ifadesine yer verildi.

12 ÜLKEDE BULUNUYOR

Patriot hava savunma sistemleri NATO ülkeleri arasında ABD'nin yanı sıra Hollanda, Almanya, İspanya ve Yunanistan da bulunuyor. NATO dışında ise bu sistemlere Japonya, İsrail, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Tayvan ve Güney Kore sahip.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Mezarlıkta defin Kavgası

Mezarlıkta defin Kavgası