24 Mart 2018 Cumartesi

  • 3,984 TL
  • 4,923 TL
  • 171,72 TL
  • 116.603
BURSA 15°

Bakan Çavuşoğlu'ndan tokat gibi yanıt!

Bakan Çavuşoğlu'ndan tokat gibi yanıt!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Afrin operasyonunu eleştiren Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt’a tepki gösterdi. Gayt’ın sözlerini ‘tutarsız’ olarak niteleyen Çavuşoğlu, Arap Birliği’nin, ABD başta olmak üzere diğer Batılı ülkelere sessiz kaldığını söyledi.

19 Şubat 2018 Pazartesi 13:32 DÜNYA

54. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı’nda Ortadoğu konularının ele alındığı oturumda Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt, Zeytin Dalı harekâtıyla ilgili olarak haddi aşan ifadeler kullandı. “Her zaman Türkiye'nin davranışlarını anlamaya çalışıyorum” diyen Gayt, “Türk arkadaşlarıma, kardeşlerime, meslektaşlarıma, arkadaşlarıma sesleniyorum; sınırınızın güneyindeki bir Arap ülkesine müdahale ettiğinizin bilincinde olmalısınız. Bu şekilde eyleme geçmeden önce ilkelerinizi ortaya koymanız beklenir” ifadelerini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU TEPKİ GÖSTERDİ

Bakan Çavuşoğlu konuşma sırası tekrar kendisine geldiğinde Ebu Gayt’ın sözlerine, Arap Birliği’nin politika ve açıklamalarındaki tutarsızlıklarına dikkati çekerek tepki gösterdi.  Suriye'de uluslararası hukuk zemininde hareket ettiklerini vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye'nin meşru müdafaa hakkını kullandığını ve terör örgütleriyle mücadele için orada olduğunu söyledi.  Çavuşoğlu, "Şunu söyleyeyim, biz Suriye'de terör örgütüyle mücadele için oradayız. Halkımızı ve sınırımızı korumak adına uluslararası hukuktan doğan meşru hakkımızı kullanıyoruz" ifadesini kullandı.

SİZİN SİSTEMİNİZ İŞTE BU

Çavuşoğlu, Türkiye’ye eleştiriler yöneltmeye kalkan Arap Birliği’nin, Suriye’de askeri harekâtlar düzenleyen ABD başta olmak üzere diğer Batılı ülkelere sessiz kaldığına da dikkati çekti.  Dışişleri Bakanı, Arap Birliği’nin bazı ülkelerinin Kudüs konusunda Filistin ve Ürdün'e baskı uygulamasını, Arap Birliği’nin ise buna mani olamamasını da sert sözlerle eleştirdi ve “Maalesef sizin sisteminiz işte bu” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Elinde altın olanlar dikkat! Rekor gelebilir!

Elinde altın olanlar dikkat! Rekor gelebilir!