18 Mart 2018 Pazar

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 21°

Barzani'den ABD'ye: 'Şok Olduk!''

Barzani'den ABD'ye: 'Şok Olduk!''

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) eski Başkanı Mesud Barzani, referandum sonrası ABD'nin tutumundan dolayı şok olduklarını söyledi. Rusya’nın yaklaşımını olumlu bulduklarını belirten Barzani, “Belki de Ruslar ABD'den daha iyi bir dost olabilirler” dedi.

07 Kasım 2017 Salı 12:25 DÜNYA

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin eski Başkanı Mesud Barzani’den ABD’ye dikkat çekici bir çıkış geldi. 25 Eylül’de yaptıkları bağımsızlık referandum sonrası Washington yönetimiyle mevcut ilişkileri yeniden değerlendireceklerini belirten Barzani “İran destekli paramiliter güçlerle, Irak Ordusu'nun, ABD'nin kendilerine tedarik ettiği tanklar ile petrol kenti ve Kürtler için önemli bir kent olan Kerkük'ü almasına ABD'nin ses çıkarmamasına şok olduk. Amerikan silahları, Abram tankları ve ABD'nin Irak ordusuna DEAŞ ile mücadele etmesi için verdiği silahları kullanıyorlardı. Ama bu silahları insanlar üzerinde kullandılar ve Amerika sessiz kaldı. Tabii ki bu beklenmedik bir durumdu. Yani ABD ile ilişkileri ciddi bir şekilde revize edeceğimizi söyleyebilirim” dedi.

ABD’YE GÜVEN AZALDI

Barzani, Rusya'nın referanduma daha pozitif yaklaştığını ve bugün 'Rusların Amerika'dan daha iyi bir dost olabileceğini' de ifade ederek, “Kürt savaşçıları, genelde ödeme almadan, yetersiz ekipmanla hem el-Kaide hem IŞİD'le savaştı” dedi. Kürt bölgesinde yaşayanlar üzerinde 16 Ekim ve sonrasında yaşananların etki bırakacağını söyleyen Barzani, "Çünkü, insanların ABD'ye olan sevgisi, umudu ve güveni azaldı ve her geçen gün azalmaya devam ediyor" diye konuştu.

PİŞMAN DEĞİLİM

Barzani, referandum kararı ve sonuçları ile gurur duyduğunu ve pişman olmadığını savunarak, “Tabi ki sonuçla gurur duyuyorum; Kürdistan halkına sandığa gitme fırsatı verdiğimiz için gurur duyuyorum ve bundan pişman değilim. Halen bir Kürt devleti kaçınılmazdır. Genç nesilin büyük çoğunluğu Peşmerge değil. Fakat, hepsinin savaşçı olduğuna ve bağımsızlık için çalışacaklarına inanıyorum” diye ekledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Bursa'da korku dolu anlar! Otobüs şoförü kalp krizi geçirince...

Bursa'da korku dolu anlar! Otobüs şoförü kalp krizi geçirince...