17 Mart 2018 Cumartesi

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 26°

Batı'da İslamofobi fırtınası

Batı'da İslamofobi fırtınası

ABD’nin önde gelen Müslüman örgütlerinden olan Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi’nin (CAIR) hazırladığı rapora göre 2017’de, Batı dünyasında İslamofobik saldırıların rekor düzeye ulaştı.

18 Temmuz 2017 Salı 13:47 DÜNYA

 

İslami kurum kuruluşlar, camiler ve Müslümanlara yönelik saldırılar özellikle Batı'da ve dünyanın pek çok yerinde artış gösteriyor. Medyanın büyük bir çaba ile desteklediği nefret söylemleri de bu saldırıların artmasına olanak sağlıyor.

ABD'de İslamofobik suçlarda son yılların en büyük artışı gerçekleşti.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi'nin(CAIR) hazırladığı rapora göre, ABD'de bu yıl İslamofobik saldırılarda rekor derecede artış yaşandı. Geçen yıla göre yüzde 91'lik artış görüldüğü belirtilerek, 4 bine yakın Müslüman karşıtı saldırı düzenlendiği ifade edildi.

EN KÖTÜ YIL...

2016 yılının aynı dönemine göre 2017'nin ikinci çeyreğinde Müslüman karşıtı olayların yüzde 91 arttı. 2017'nin ocak-haziran aylarındaki artış ise yine geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 24 oldu.

MÜSLÜMANLAR EN ÇOK 'TACİZ'E MARUZ KALDI

Müslüman karşıtı olaylar arasında en fazla dikkati çeken saldırı şekli, şiddet veya tehdit içermeyen taciz olduğu kaydedildi. İkinci en yaygın İslamofobik olay ise kişiye veya mülke zarar verme şeklindeki nefret suçları olarak rapor edildi.

İSLAM DÜŞMANLIĞINDA TRUMP ETKİSİ

CAIR'ın İslamofobiyi İzleme ve Mücadele Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Zainab Arain, konuyla ilgili açıklamasında, söz konusu artışta ABD Başkanı Donald Trump'ın başkanlık seçim kampanyası ile Trump yönetiminin Amerikan Müslümanları ve diğer azınlık gruplarını hedef almasının payının büyük olduğunu savundu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Tenisin kalbi Bursa'da atacak

Tenisin kalbi Bursa'da atacak