22 Mart 2018 Perşembe

  • 3,921 TL
  • 4,845 TL
  • 167,49 TL
  • 118.247
BURSA 22°

Bill Gates: Hükümet niye benden daha fazla vergi almıyor?

Bill Gates: Hükümet niye benden daha fazla vergi almıyor?

ABD Başkanı Trump'ın 1,5 trilyon dolarlık vergi indirimi yasasını eleştiren teknoloji devi Microsoft'un sahibi Bill Gates, “10 milyar dolardan fazla vergi ödedim, ama hükümet benim pozisyonumdaki kişilerden çok daha fazla vergi ödemesini talep etmeli” dedi.

19 Şubat 2018 Pazartesi 16:55 DÜNYA

ABD Başkanı Donald Trump'ın aralık ayı sonunda imzaladığı 1,5 trilyon dolarlık vergi indirimleriyle ilgili yasa zenginlere ve şirketlere yarar sağlayacağı gerekçesiyle Demokrat Partililerin tepkisini çekerken bir itiraz da Bill Gates'den geldi. Ülkesinin medyasına konuşan Microsoft'un kurucusu, teknoloji devi Bill Gates, bunun, orta sınıf ailerle çalışan kesimlerin değil, en zenginlerin yararına, ilerici değil gerici bir vergi yasası olduğunu söyledi.

DÜNYANIN EN ZENGİN İKİNCİ KİŞİSİ

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'dan sonra dünyanın en zengin ikinci kişisi olan ve 92 milyar dolarlık bir servete hükmeden Gates, '”Herkesten daha fazla vergi ödedim, 10 milyar dolardan fazla vergi ödedim, ama hükümet benim pozisyonumdaki kişilerden çok daha fazla, önemli ölçüde daha fazla vergi ödemesini talep etmeli” dedi.

HERKES DÜŞÜNMELİ

İnsanların sosyal güvenlik ağının güçlenmesini ve en yüksek vergiyi gelir diliminin en tepesindekilerin ödemesini isterken tam tersine, orta sınıf ve yoksulların alması gereken sosyal yardımların kesilmesiyle sistemin zenginlerin menfaatlerine göre şekillendiğini anlatan Gates, ABD'de eşitsizlik uçurumunun büyümesiyle ilgili soru üzerine “Tüm gelişmiş demokrasiler bu konu üzerinde düşünmeli” diye konuştu.

HAYAL KIRIKLIĞI DUYMALIYIZ

Gates, “'Nüfusun 6'da 1'inin içinde yaşadığı koşullar bizim için çok hayal kırıcı olmalı ve hükümet de 'biz bu insanlar için niye daha iyi iş çıkaramıyoruz' diye düşünmeli” ifadelerini kullandı.

40 MİLYAR DOLARINI BAĞIŞLADI

Kişisel servetinin 40 milyar dolarını hayır işleri için bağışlamış olan Gates'in eşiyle birlikte 2000'de kurduğu ABD'deki en büyük özel vakıf, sağlık hizmetlerinin düzeltilmesi, eğitim fırsatlarının artırılması ve yoksullukla mücadele için çalışıyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Bursa'da feci kaza! Aracın içinde sıkışan şahıs hayatını kaybetti

Bursa'da feci kaza! Aracın içinde sıkışan şahıs hayatını kaybetti