18 Mart 2018 Pazar

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 21°

Cezayir'de dev anlaşma

Cezayir'de dev anlaşma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir'in milli enerji şirketi Sonatrach ile Türkiye'nin Rönesans grubu arasında, Adana'da 1 milyar dolarlık petrokimya tesisi kurulması konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi.

27 Şubat 2018 Salı 16:29 DÜNYA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir'de Türkiye-Cezayir İş Forumu'na katıldı.  Burada bir konuşma yapan Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacmine ilişkin değerlendirme yaptı. Erdoğan, “Turist sayımız 32 milyona ulaşmış vaziyette. Merkez Bankası'nda 27,5 milyar dolar rezerv vardı, şimdi 120 milyar dolara ulaştık. Eğitimde 282 bin yeni derslik yaptık, sağlıkta adeta bir devrim gerçekleştirdik. Ulaşımda 20 bin kilometreye yakın yeni bölünmüş yol inşa ettik, 29 yeni havalimanı açtık.  Türkiye sahip olduğu imkanları, birikimi ve deneyimi dostlarıyla paylaşmaktan çekinmemiş ve çekinmeyecektir. Suriye ve Irak'taki savaştan kaçarak ülkemize gelen 4 milyona yakın kardeşimizi 30 milyar dolarlık bir harcama ile misafir ettik.  Cezayir’le 3,5 milyar dolar olan ticaret hacmimizi yeterli bulmuyorum. Bunu 5 milyar dolara çıkarmamızda fayda var. Bunu ilk etapta 5 milyar dolara ikinci etapta 10 milyar dolara çıkarabiliriz buna mani yok. Özellikle enerji alanındaki işbirliğimizin süratle ilerletilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

ANLAŞMA SAĞLADI

Erdoğan, konuşmasının devamında, “Cezayir'in milli enerji şirketi Sonatrach ile Türkiye'nin önde gelen firmalarından olan Rönesans ve Bayegan arasında Adana'da Yumurtalık serbest bölgesinde 1 milyar dolarlık petrokimya yatırımı (kurulması) konusunda anlaşmaya varıldı” dedi.

DIŞA BAĞIMLILIK AZALACAK

Erdoğan şöyle devam etti: "Yılda 450.000 ton poliproplen üretecek bu tesisin hammaddesi Cezayir'den tedarik edilecek. Bu tesisin hayata geçmesiyle birlikte cari açık noktasında da ciddi bir sıkıntıyı aşmış olacağız ve dışa bağımlılığı da yüzde 25 azaltılmış olacağız."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Serbest bırakılan Salih Müslüm'ün dosyası kabarık... Bursa'daki saldırıda...

Serbest bırakılan Salih Müslüm'ün dosyası kabarık... Bursa'daki saldırıda...