23 Şubat 2018 Cuma

  • 3,784 TL
  • 4,664 TL
  • 161,85 TL
  • 116.841
BURSA 13°

Irak'ın yeniden inşa maliyeti 88 milyar dolar

Irak'ın yeniden inşa maliyeti 88 milyar dolar

Irak hükümeti, terör örgütü DEAŞ ile yapılan mücadelenin ülke genelinde büyük bir yıkım yarattığını, temel altyapının ve yıkılan binaların yeniden inşası için hesaplanan maliyetin de 88,2 milyar dolar olduğunu açıkladı.

12 Şubat 2018 Pazartesi 14:04 DÜNYA

Irak’ta terör örgütü DEAŞ’la mücadele sonrası meydana gelen ülkedeki yıkımın maliyeti belli oldu.  Kuveyt'te düzenlenen bir konferansta konuşan Irak Planlama Bakanlığı Müsteşarı Kuzey Abdülfettah, kısa vadede 22 milyar dolara ihtiyaç duyulacağını, orta ve uzun vadede ise 65 milyar dolarlık bir yatırım gerekeceğini ifade etti. Abdülfettah özellikle konut sektörünün yatırıma en acil ihtiyaç duyulan alan olduğunu vurguladı.

HAVADAN BOMBA YAĞDI

Terör örgütü DEAŞ 2014 yılında Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u ele geçirmesinin ardından özellikle ülkenin Batı bölgelerinde ordu ile müttefikleri, DEAŞ'ın ele geçirdiği yerleşim yerlerine yönelik büyük operasyonlar düzenlemişti. ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun hava bombardımanlarıyla destek verdiği operasyonlarda şiddetli çatışmalar yaşanmıştı. Özellikle Musul'daki konutların büyük kısmı ya tamamen yıkılmış ya da içinde yaşanamaz hale gelmişti.

BİNLERCE EV YIKILDI

Musul'un sadece tarihi kent bölümünde 11 bin evin yıkıldığı 35 bin evin ise kısmen hasar gördüğü tespit edildi. DEAŞ ile çatışmaların yoğun geçtiği bir diğer kent olan Felluce'de ise 40 bine yakın evin ya tamamen yıkıldığı ya da kullanılamaz hale geldiği belirtiliyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bursa'da erkek cesedi bulundu

Bursa'da erkek cesedi bulundu