21 Mart 2018 Çarşamba

  • 3,933 TL
  • 4,820 TL
  • 165,54 TL
  • 116.432
BURSA 22°

İşkenceci general duruşmada zehir içti

İşkenceci general duruşmada zehir içti

Eski Hırvat General ve savaş suçlusu Praljak'a Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin temyiz duruşmasında 20 yıl ceza verildi. Cezanın ardından Praljak'ın zehir içtiği iddiasıyla duruşmaya son verildi. Olaydan birkaç saat sonra işkenceci generalin ölüm haberi geldi.

29 Kasım 2017 Çarşamba 14:12 DÜNYA

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesindeki (ICTY), "Prlic ve diğerleri" davasının temyiz duruşmasında, eski Hırvat general Slobodan Praljak'a 20 yıl hapis cezası kararı verildi. Praljak’ın kararı duyar duymaz, elini ağzına götürerek bir şey içtiği görüldü. İçtiğinin zehir olma ihtimaline karşılık duruşmaya son verildi.

Praljak'ın avukatı da "Müvekkilim zehir içtiğini söyledi" dedi.

​Temyiz Konseyi, Praljak'ın zehir içtiğini iddia etmesinin ardından duruşmayı sonlandırdı. Yargıç savaş suçlusu generalin kullandığı bardağa el konulmasını isterken,mahkemeye ambulans çağırıldığı belirtildi. Bu olaydan saatler sonra ise Hırvan televizyonu generalin hayatını kaybettiğini duyurdu. 

111 YIL HAPİS CEZASI

Savaşta Bosna Hersek'teki Hırvat Savunma Konseyi'nin (HVO) başkanı ve sözde Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti'nin başbakanı olan Jadranko Prlic ile diğer 5 Hırvat komutan, 2013 yılında Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesince (ICTY) savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten toplam 111 yıl hapse mahkum edilmişti.

2013’TEKİ DAVA

ICTY tarafından 29 Mayıs 2013'te açıklanan ilk dereceli kararda, Jadranko Prlic 25 yıl hapse mahkum edilirken, sözde Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti'nin savunma bakanı Bruno Stojic, HVO komutanları Slobodan Praljak ile Milivoj Petkovic 20'şer yıl, Valentin Coric 16 yıl, esir değişimlerinden sorumlu Berislav Pusic ise 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

ÇOK SAYIDA SAVAŞ SUÇU

Mahkeme, aralarında tarihi Mostar Köprüsü'nün yıkılması da olmak üzere birçok savaş suçu ve insanlığa karşı suçtan hüküm giyen Hırvat komutanların, bölgenin Müslüman Boşnaklardan tamamen temizlenmesini hedeflediği hükmüne varmıştı.

2004’TE TESLİM OLDU

Prlic ve diğerleri, 5 Nisan 2004'te kendi rızalarıyla Lahey'deki mahkemeye teslim olmuş, yargılanmaları 26 Nisan 2006-2 Mart 2011 arasında yapılmıştı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bursa'da TIR'a arkadan çarptı...Hastaneye kaldırıldı

Bursa'da TIR'a arkadan çarptı...Hastaneye kaldırıldı