17 Mart 2018 Cumartesi

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 26°

Rusya: 'ABD DEAŞ'ı koruyor'

Rusya: 'ABD DEAŞ'ı koruyor'

ABD öncülüğündeki koalisyonun terör örgütü DAEŞ’i koruduğuna dair kanıtlara ulaşıldığını öne süren Rusya Savunma Bakanlığı, “ABD, tüm uyarılarımıza rağmen Suriye’de Ebu Kemal çevresinden geri çekilen DAEŞ militanlarına hava saldırısı gerçekleştirmeyi reddetti” açıklaması yaptı.

14 Kasım 2017 Salı 21:46 DÜNYA

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, kilometrelerce uzunluktaki DAEŞ konvoyunun 9 Kasım’da Suriye’nin Deyrizor kentine bağlı Ebu Kemal'den, Suriye'nin Irak sınırındaki Sabha Vadisi'ne doğru ilerlediğinin tespit edildiği ileri sürüldü.

Rusya’nın, konvoya yönelik ortak askeri operasyon yapılması için iki kez ABD öncülüğündeki koalisyona başvuru yaptığı belirtilen açıklamada, "ABD'liler, DAEŞ’lilerin gönüllü olarak teslim oldukları gerekçesiyle herhangi bir askeri operasyon yapılmasını mutlak suretle reddetti" ifadesi yer aldı.

ÖNCE SİLİNDİ, SONRA…

Öte yandan Bakanlığın açıklamasında, DAEŞ konvoyunun yer aldığı öne sürülen uydu görüntüleri de kullanıldı ancak sonra bu görüntüler silindi. Bakanlık daha sonra önceki görüntülerinin "hatalı" olduğunu belirterek, DAEŞ konvoyuna ait olduğu öne sürülen yeni görüntüler ekledi.

SORU İŞARETLERİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ABD’nin Ebu Kemal’den kaçan DAEŞ’li teröristleri ilk kez korumadığını savunarak, “Daha önce de Irak’ta Rakka ve Musul’un ele geçirilmesinin, DAEŞ’lilerin kaçması için nasıl yeni kapılar açtığını görmüştük. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, DAEŞ’in Suriye’de yok edilmesinin ana hedef olduğunu şahsıma da defalarca söylemişti. Ancak ABD’nin Suriye’deki amaçları hakkında birçok soru işareti bulunuyor” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

'Türk akımını riske atar...'

'Türk akımını riske atar...'