23 Mart 2018 Cuma

  • 3,966 TL
  • 4,893 TL
  • 167,99 TL
  • 117.110
BURSA 13°

Rusya'dan Türkiye'ye Afrin mesajı

Rusya'dan Türkiye'ye Afrin mesajı

Afrin'deki duruma ilişkin açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin güvenlik çıkarlarının Şam yönetimiyle doğrudan diyalog yoluyla korunabileceğini söyledi.

20 Şubat 2018 Salı 16:09 DÜNYA

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'da Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Afrin'deki son gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye’ye kritik bir çağrı yapan Lavrov, “Türkiye'nin güvenlik çıkarları, Şam'la doğrudan diyalog yoluyla tamamen korunabilir” dedi. Bu hususların Astana'da Rusya, Türkiye ve İran arasında liderler düzeyinde de olmak üzere istişare edildiğini anımsatan Lavrov, “Türkiye'nin kaygılarını ve Kürtlerin arzusunu kabul ediyoruz. Kabul etmediğimiz ve karşı çıktığımız husus, yabancı güçlerin jeopolitik ve dar görüşlü amaçlarına ulaşmak amacıyla Kürt halkının meşru çıkarlarıyla hiçbir alakası olmayan gündemlerini Suriye'de öne çıkarmak için bu arzular üzerinde spekülasyon yapma girişimleridir” ifadelerini kullandı.

ABD'NİN OYNADIĞI OYUN…

Bu bağlamda ABD'nin Fırat'ın doğusunda aylardır oynadığı oyunu ima ettiğinin altını çizen Lavrov, ABD'nin bu oyunla Afrin'de bugün yaşanan gelişmeleri bilinçli olarak provoke ettiğini vurguladı. Lavrov, Kürt sorununun bölgedeki kaosu derinleştirme ve Suriye'yi bölme amacıyla kullanılmasının kabul edilemez olduğunu sözlerine ekledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kilis sınırı teröristlerden temizlendi!

Kilis sınırı teröristlerden temizlendi!