07 Aralık 2016 Çarşamba

  • 3,445 TL
  • 3,693 TL
  • 130,86 TL
  • 75.433
BURSA
SON DAKİKA

Şok açıklama! Türkiye Musul operasyonunda yok

Şok açıklama! Türkiye Musul operasyonunda yok
  • 342

Türk ordusunun Başika'da IŞİD hedeflerini bombalamasına rağmen, Bağdat yönetimi operasyona hiçbir Türk unsurunun dahil olmadığını savundu.

24 Ekim 2016 Pazartesi 13:22 DÜNYA

Irak ordusundan yapılan açıklamada, Türkiye'nin Musul operasyonunda yer aldığı yönündeki iddiaların doğru olmadığı belirtildi. Irak ordusunun müşterek harekât merkezi sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, operasyonlara hiçbir Türk unsurunun dahil olmadığı ifade edildi.

Türkiye dün Başika kampında bulunan askeri unsurlarıyla Musul operasyonuna katılan peşmerge güçlerine destek verdiğini açıklamış ve Musul çevresindeki IŞİD hedeflerinin topçu atışlarıyla vurulduğunu söylemişti. Başbakan Binali Yıldırım, gazetecilerin ilerleyen günlerde Musul'a yönelik bir operasyon olup olmayacağına ilişkin sorusuna, "Bu ne? Yapılan ne?" yanıtını vermişti.

Musul'un doğusundaki Başika askeri kampı, Ankara ve Bağdat arasında son bir ayın en önemli Gündem maddesi. Bağdat yönetimi, Ankara'dan askerlerini çekmesini istiyor ve Türkiye'yi BM'ye şikayet etti. Bağdat son olarak, Başika'da eğitilen askerlerin komutanlığını yapan eski Musul Valisi Esil Nuceyfi hakkında Türkiye'ye yardım ettiği gerekçesiyle tutuklama kararı çıkardı.

Türkiye ise, kampta herhangi bir değişiklik olmayacağını ve Musul operasyonuna katılacağını birçok kez net bir şekilde dünyaya ilan etti.

Bir haftasını dolduran Musul'u IŞİD'den kurtarma operasyonunda, Türkiye'nin eğitip desteklediği Sünni unsurlar henüz önemli bir rol oynamadı.

UZUN VE KANLI OLACAK

Reuters haber ajansı, savaşın çok kanlı geçeceğini belirttiği haberinde operasyonun hem uzun hem de masraflı olacağını vurguladı.

IŞİD'in kendi tarafında savaşmayı reddeden 200 sivili öldürdüğü bildiriliyor.

Anadolu Ajansı'na konuşan Ninova eyalet milletvekili İntisar el-Cuburi, sivillerin birkaç gün içinde öldürüldüğünü söyledi.

9 KÖY ALINDI

İlerlemeyi sürdüren Irak ordusu ve Peşmerge güçleri ise, dokuz köyü daha IŞİD'den geri aldı. Terör örgütünden temizlenen köyler Kayyara ilçesi yakınlarındaki Harrara, Er-Rasif, Asfiye, Tuveba, Ebu Feşge el-Ulya ve es-Sufla, Ahvene, Ayn, Eş-Şek el-Ulya ve es-Sufla ve Es-Sefiyye.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Gülen'in iadesi için birleştiler

Gülen'in iadesi için birleştiler