10 Aralık 2016 Cumartesi

  • 3,487 TL
  • 3,683 TL
  • 130,36 TL
  • 75.727
BURSA 11°

Son on yılın en büyüğü! 900 ölü

Son on yılın en büyüğü! 900 ölü
  • 334

Hızı saatte 230 kilometreye ulaşan Matthew Kasırgası Haiti’yi yıktı geçti. Ardında ise 900'yakın ölü bıraktı. Dün ise ABD kıyalarına ulaşan kasırga Florida’yı vurdu.

08 Ekim 2016 Cumartesi 10:27 DÜNYA

Karayip ülkelerini yerle bir eden son Matthew Kasırgası, Haiti’de yaklaşık 900 kişinin ölümüne neden oldu. Senatör Herve Fourcand, ülkenin bazı bölgeleriyle iletişimin halen sağlanamadığını vurgularken, ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini açıkladı. Bölgedeki en büyük kent olan Jeremie’deki evlerin yüzde 80’inin tamamen yıkıldığı belirtilirken, Sud ilinde de 30 binden fazla ev hasar gördü. 11 milyonluk ülke nüfusunun yarısının hızı saatte 230 kilometreye ulaşan kasırgadan etkilendiği belirtirlirken, Birleşmiş Milletler, ülkede 350 binden fazla kişinin acil yardıma ihtiyaç duyduğunu açıkladı. Matthew Kasırgası’nın Karayipleri etkileyen son 10 yılın en kuvvetli kasırgası olduğu belirtildi. Haiti’nin komşusu Dominik Cumhuriyeti’nde de kasırgada yıkılan binalar ve toprak kayması nedeniyle en az 4 kişi hayatını kaybetti.

ÜÇ EYALETTE OLAĞANÜSTÜ HAL

Matthew Kasırgası dün Sabah saatleri itibariyle ABD kıyılarına ulaştı. ABD’li yetkililer Florida ve Georgia ile Güney ve Kuzey Carolina eyaletlerinde yaklaşık 3 milyon kişiye evlerini terk etmeleri çağrısında bulundu. ABD Başkanu Barack Obama, kasırganın etkili olmasının beklendiği Florida, Georgia ve Güney Carolina eyaletlerinde olağanüstü hal ilan etti. Florida’da 600 binden fazla eve elektrik verilemediği kaydedildi. Bazı bölgelerde suların yaklaşık 3 metre yükseldiği belirtildi. Bölgedeki ana yollarda araçların uzun kuyruklar oluşturduğu ve benzin istasyonlarında yakıt sıkıntısı baş gösterdiği bildiriliyor.

 

VANİLLA ICE KASIRGAYA MEYDAN OKUDU

 

ABD’li ünlü rapçi Vanilla Ice, tüm uyarılara rağmen Matthew Kasırgası’nın etkisi altındaki Florida’daki  evini terk etmeme kararı aldı. Twitter üzerinden kasırganın ‘tam üzerine doğru geldiğini belirten rapçi etrafından yaşananları aktarırken şarkıcının bir süre sonra sessizliğe bürünmesi hayranları arasında korku yarattı. ‘Kasırgadan sağ salim çıkacağını’ belirten Vanilla Ice’tan haber alınamıyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Bursa, Erzurum, Bitlis, Şanlıurfa... Emniyetten eş zamanlı operasyon

Bursa, Erzurum, Bitlis, Şanlıurfa... Emniyetten eş zamanlı operasyon