24 Şubat 2018 Cumartesi

  • 3,791 TL
  • 4,663 TL
  • 161,98 TL
  • 117.522
BURSA

Tillerson Afrin için itidal çağrısı yapacak

Tillerson Afrin için itidal çağrısı yapacak

ABD'li yetkililer, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Türkiye ziyaretinde Afrin operasyonunun sınırlandırılmasını isteyeceğini söyledi. 'Ankara ile Washington arasındaki ilişkilerin zor bir dönemden geçtiğini belirten yetkililer, Tillerson'ın temaslarının zor geçeceği' değerlendirmesinde bulundu.

09 Şubat 2018 Cuma 19:48 DÜNYA

ABD'den gelecek hafta Türkiye'ye yapılacak kritik ziyarete ilişkin bir açıklama geldi.  İsmi açıklanmayan ABD'li üst düzey bir yetkili, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın ziyaretinde Afrin operasyonunu gündeme getireceğini söyledi. Basına yapılan açıklamaya göre, Tillerson’ın temasları sırasında, Afrin operasyonu için itidal çağrısında bulunacağı kaydedildi. Tillerson'ın Türkiye'den operasyonun kısıtlanması veya durdurulmasını da talep edebileceği belirtildi.

ZORLU GEÇECEK

Türkiye'nin son dönemde ABD'ye karşı sert çıkışlar yaptığını belirten yetkili, “Türkiye ile aynı fikirde olmak için, aynı noktada bulunmak için zor zamanlardan geçiyoruz iletişime geçmede güçlükler yaşanabilir” ifadelerini kullandı. ABD'li yetkili, Tillerson'ın Ankara'daki temaslarının zorlu olacağını da kaydetti.

İKİ KRİTİK ZİYARET

Tillerson'ın gelecek hafta ortasında Türkiye'de olması bekleniyor. Bu hafta sonu da ABD'den Türkiye'ye kritik bir ziyaret gerçekleşecek. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral Herbert Raymond McMaster'ın temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelecek. İki isim, ABD Başkanı Donald Trump'ın dış politikadaki "A Takımı"ndan olduğu belirtiliyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Mutlu ve Çapkın hakkında karar çıktı

Mutlu ve Çapkın hakkında karar çıktı