24 Şubat 2018 Cumartesi

  • 3,791 TL
  • 4,663 TL
  • 161,98 TL
  • 117.522
BURSA

TSK, Suriye Ordusu'yla karşı karşıya geldi!

TSK, Suriye Ordusu'yla karşı karşıya geldi!

Türk askeri konvoyu, İdlib gerginliği azaltma bölgesinde ateşkes gözlem noktası oluşturmak üzere yeni bir noktada konuşlandı. Konuşlanılan son noktayla TSK’nın, Esad rejimi ordusu unsurları ve İran destekli gruplar arasındaki mesafe yaklaşık 6 kilometreye kadar düştü.

09 Şubat 2018 Cuma 23:48 DÜNYA

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait bir konvoy, Astana anlaşmaları çerçevesinde İdlib gerginliği azaltma bölgesinde oluşturulacak ateşkes gözlem noktası için bölgeye ulaştı. Konvoy, İdlib gerginliği azaltma bölgesinin güneydoğusunda Ebu Zuhur ilçesine bağlı Tel Tukan kasabasında konuşlandı. Konuşlanan noktanın yaklaşık 6 kilometre karşısındaki hatlarda, Beşşar Esad rejimi ordusu unsurları ve İran destekli grupların olduğu belirtildi.

6. GÖZLEM NOKTASI

Yeni gözlem noktası Türkiye-Suriye sınırından yaklaşık 50 kilometre derinlikte yer alıyor. Astana anlaşması çerçevesinde gerçekleşen intikalle, 6. ateşkes gözlem noktasının oluşturulması amaçlanıyor.

12 TANE OLUŞTURULACAK

Kazakistan'ın başkenti Astana'da garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran arasında sağlanan anlaşma çerçevesinde, TSK, 12 Ekim 2017'de İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki ateşkes rejiminin takibi için gözlem noktaları oluşturmaya başlamıştı. Anlaşmaya göre, kademeli olarak İdlib'in kuzeyinden güneyine uzanacak intikalde TSK'nın toplam 12 bölgede gözlem noktası kurması öngörülüyor.

REJİM CEPHE HATTINDA

İntikalin sona erip, TSK'nın gözlem misyonunun başlamasının ardından Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü’nde yer alan Rus güçlerinin İdlib gerginliği azaltma bölgesinin dış kısmında, rejim ile muhaliflerin cephe hattında konuşlanması bekleniyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bursa'da bir haftadır mahsur kalan kedi kurtarıldı

Bursa'da bir haftadır mahsur kalan kedi kurtarıldı