24 Mart 2018 Cumartesi

  • 3,984 TL
  • 4,923 TL
  • 171,76 TL
  • 116.603
BURSA 15°

'Türkiye ile ABD arasında silahlı çatışma riski arttı'

'Türkiye ile ABD arasında silahlı çatışma riski arttı'

ABD merkezli askeri dergi The National Interest (NI), Washington'un terör örgütü YPG’ye aktif destek vermesi nedeniyle Türkiye ve ABD arasında silahlı çatışma riskinin arttığını yazdı.

18 Şubat 2018 Pazar 15:02 DÜNYA

ABD merkezli askeri dergi The National Interest (NI), Türkiye'nin Afrin'de düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı'yla ilgili dikkat çeken bir analiz yayımladı. Dergi, Washington'un terör örgütü YPG’ye aktif destek vermesi nedeniyle Türkiye ve ABD arasında silahlı çatışma riskinin arttığını vurguladı. Suriye'de İsrail F-16'sının düşürülmesi nedeniyle İsrail ile Suriye ve İran arasında da çatışma riskinin arttığını yazan NI, bu 2 hususun, Suriye'deki krizi tırmandırabileceğini belirtti.

ABD, GERÇEKLERİ KABULLENMELİ

Bu arada NI, ABD yönetimine IŞİD'in yenildiğini ve Suriye hükümet güçlerinin Rusya ve İran'ın desteğiyle zafer kazandığını kabul etmeyi önerdi. Günümüzde Suriye'de çözüme yönelik diplomatik çabaların büyük bölümünün ABD değil, Rusya, Türkiye ve İran tarafından sarf edildiğini de kaydeden NI, Beyaz Saray'ın Suriye'de tek taraflı eylemlerden vazgeçmesi ve kapsayıcı ve çok taraflı diplomasiye geçiş yapması gerektiğini vurguladı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Bursa'da zehir taciri kadın bebeğiyle adliyede!

Bursa'da zehir taciri kadın bebeğiyle adliyede!