24 Mart 2018 Cumartesi

  • 3,984 TL
  • 4,923 TL
  • 171,72 TL
  • 116.603
BURSA 15°

Yunanistan'dan tehdit gibi Türkiye açıklaması

Yunanistan'dan tehdit gibi Türkiye açıklaması

Atina ile Ankara arasındaki Ege gerilimi tavan yaptı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas, Kardak açıklarında Türk-Yunan botlarının çarpışmasıyla ilgili, böyle bir olayın tekrarlanması halinde Yunan tarafının artık barışçı davranış sergilemeyeceğini söyledi.

16 Şubat 2018 Cuma 17:32 DÜNYA

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas, ülke medyasına Türkiye ile Yunanistan'ın savaşın eşiğine geldiği Kardak kayalıklarında iki ülkenin sahil güvenlik botlarının çarpışması olayıyla ilgili demeç verdi. Bunun Atina'nın kırmızı çizgisine dokunduğunu ve hatta bazı bakımlarından kırmızı çizgiyi aştığını söyleyen Kocyas, böyle bir olayın tekrarlanması halinde Yunan tarafının artık barışçı davranış sergilemeyeceğini söyledi.

'EŞDEĞER YANIT'

Bakanın ardından Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitris Canakopulos da saldırganlığa eşdeğer yanıt vereceklerini dile getirdi. Ülke medyasına konuşan Yunan hükümet sözcüsü ''Yunan karasularında Türk tarafının bir başka saldırganlık eylemi olursa buna karşılık verilecektir, bizim için bunun başka yolu yoktur'' dedi.

KARDAK'A GÖZETLEME VE 'MERİÇ TATBİKATI'

Atina'nın söylemini sertleştirmesi, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın Kardak'a 1 mil uzaklıktaki Çavuş Adası'na iskele ve gözetleme kulesi inşa etmeye başlamasının ardından geldi. Yunan Katimerini gazetesine göre Atina, TSK'nin 'Meriç Nehri boyunca uzanan Türk-Yunan sınırı yakınında komşu ülkeyi işgal etmek için nehri geçme senaryosunu da içeren bir askeri tatbikat düzenlemesinden' de rahatsız.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bursa'da talep ettiği külliyenin temeli atıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bursa'da talep ettiği külliyenin temeli atıldı