24 Şubat 2018 Cumartesi

  • 3,791 TL
  • 4,663 TL
  • 162,07 TL
  • 117.522
BURSA

Bursa'da armut üreticileri dertli

Bursa'da armut üreticileri dertli

Bursa'nın Gürsu ilçesinde yetişen armutlar büyüklüğü ile şaşırtıyor. Bu seneki fiyatlardan memnun olmadıklarını söyleyen üreticiler, emeklerinin karşılığını alamadıklarını belirtti.

07 Ekim 2017 Cumartesi 11:11 EKONOMİ

Bursa'nın armutlarıyla meşhur ilçesi Gürsu'da yetişen devasa armutlar büyüklük bakımından kavunla yarışıyor. Armutların tanesi 1 kilo 155 gram ağırlığa kadar çıkarken, 5 tanesi ortalama 5 kilo geliyor. Armutlarının bu kadar büyük olmasının topraklarının verimli olmasına ve bahçelerine çok iyi bakmalarına bağlı olduğunu belirten Süleyman Oruç adlı üretici, "Yetiştirdiğimiz armutların büyüklüğü rekor seviyede. Bu yılın deveci armudu hasadına bugün başladık. Bir armudun büyüklüğü bu yıl 1 kilo 155 grama kadar ulaştı. Bu kadar kaliteli armutlar yetiştirmemize rağmen fiyatlardan memnun değiliz. Geçen yıl tarlada kilosunu 2 liraya sattığımız deveci armudunu bu yıl maliyetler artmasına rağmen 1 lira 50 kuruştan satıyoruz. Bu kadar emek ve masrafa rağmen para kazanamayınca mağdur oluyoruz" dedi.

Armut hasadının başladığını söyleyen Adaköy Muhtarı Abbas Erdem, yetiştirdikleri armudun birçok ülkeye ihraç edildiğini söyledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

TSK İdlib için alarmda!

TSK İdlib için alarmda!