25 Şubat 2018 Pazar

  • 3,791 TL
  • 4,663 TL
  • 162,07 TL
  • 117.522
BURSA 11°

Bursalı armut üreticisi fiyatlardan muzdarip

Bursalı armut üreticisi fiyatlardan muzdarip

Bursa'nın İnegöl ilçesinde armut hasadı başladı. Bu sene rekoltenin iyi olduğunu söyleyen üreticiler fiyatların istenilen düzeyde olmamasından dertli

04 Ağustos 2017 Cuma 12:27 EKONOMİ

İnegöl'den Türkiye´nin çeşitli illerine gönderilen Santa Maria cinsi armudun hasadı başladı. Çeltikçi köyünde bin 200 dönümlük alanda armut yetiştirilirken, rekolte üreticiyi sevindirdi. Çeltikçi Muhtarı Rıdvan Uslu, rekoltenin bu sene çok iyi olduğunu, fakat fiyatların istenilen seviyede olmadığını ifade etti. Uslu, “Armut hasadı başladı. Bu sene yağışların bol olması rekolteyi artırdı. Yüzde 10 oranında bir rekolte artışı var. Aynı zamanda mahsul çok kaliteli. Fakat fiyatlar çiftçinin maliyetini karşılamıyor. Kilosunu 1.2 ila 1.6 TL arasında satmak zorunda kalıyoruz. İlaç, gübre ve mazot parasını ancak karşılar gibi duruyor. Buna da şükürler olsun. Çiftçiler olarak şükretmesini bilen insanlarız” diye konuştu.

4 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR

Geçen haftaki yağmurun armuda biraz zarar verdiğini anlatan Uslu, “Bin 200 dönem alana armut ekili. Her dönümden ortalama 3 ton armut bekliyoruz. Bu seneki rekoltemiz 4 bin ton civarında olur. Rekoltemiz Allah’a şükür iyi. Önceki yıllarda Rusya’ya armut ihracatı yapardık. Son üç yıldır yapamıyoruz. Bu yıl ihracat olmasını bekliyoruz. Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bursa'da evi çalınan adam şokta

Bursa'da evi çalınan adam şokta