19 Mart 2018 Pazartesi

  • 3,925 TL
  • 4,817 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 18°

Bursalı çiftçi dertli! Ürün para yapmayınca...

Bursalı çiftçi dertli! Ürün para yapmayınca...

Bursa’da yetiştirdikleri birçok üründe umduğunu bulamayan üreticiler elma ve armutta da beklediğini bulamayınca mahsül soğuk hava depolarına konmaya başlandı.

23 Ekim 2017 Pazartesi 11:40 EKONOMİ

Bursalı çiftçi büyük emeklerle yetiştirdikleri mahsulleri fiyat düşüklüğü nedeniyle elinden çıkaramıyor. Kooperatifin soğuk hava deposunun tamamen dolduğunu belirten İsaören Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Erhan Ulu, “Haziran ayında şeftali hasadını bitirmiştik. Mahsul fazla ve kaliteli, fakat fiyatı sıkıntılı. 80 kuruşla 1 liraya şeftali satmak zorunda kaldık. Şu anda elma ve armut hasadına başladık. Piyasa aynı, fiyatlar aynı. Çİftçi armudu 60-70 kuruşa satıyor. Elma da aynı durumda. İhracat olmadığı için İsaören’de üretilen 3 bin ton civarındaki şeftalinin çoğunu iç piyasaya sattık. 2 bin ton elma, 4 bin ton civarında armut var" dedi.

HİÇBİR GİDERDE İNDİRİM YOK

Bu yıl verimin iyi, ancak fiyatların düşük olduğunu anlatan Ulu, "Kooperatifimizin soğuk hava deposu bin ton kapasiteli. Fakat İsaören bölgesinde sadece armut yaklaşık 4 bin ton civarında. Buzhane tamamen doldu, odalardan hariç koridorlar da doldu. Dışarıda da malımız kaldı. En büyük sıkıntımız KDV. Devlet desteği alıyoruz, fakat şartlar kooperatiflere uymuyor. Vergi borcu yoktur, SSK borcu yoktur yazısı isteniyor. Devletimiz birleşin diyor. Birleştik, ama kooperatiflerin önü hiçbir zaman açılmıyor. Üreticiye hizmet ediyoruz, fakat yüzde 18 KDV ödüyoruz. Hiçbir giderde indirim sağlanmıyor. Normal işletme gibi çalıştırılıyor. Bu durum direk olarak üreticiye yansıyor. Üreticinin malı zaten para yapmamış, bir umutla buzhaneye koymak zorunda kalıyor. Şuanda 60 kuruşa satamadığı malı buzhaneye koyunca kiloda 25 kuruş kira ödüyor. Bu ücreti düşüremiyoruz. Elektrik giderimiz, SSK giderimiz yüksek. Şu anda Aroma da ürün almıyor. Çiftçi bütün meyvelerden zarar etti” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bursa'daki Soğanlı Kentsel Dönüşüm projesi yüzde 30 değer kazandı

Bursa'daki Soğanlı Kentsel Dönüşüm projesi yüzde 30 değer kazandı