09 Aralık 2016 Cuma

  • 3,443 TL
  • 3,658 TL
  • 130,51 TL
  • 75.929
BURSA

Dolar haftaya nasıl başladı?

Dolar haftaya nasıl başladı?
  • 337

Yeni haftanın ilk gününde dolar/TL 3.37`den işlem görüyor. Euro/TL ise 3.58`den işlemde.

21 Kasım 2016 Pazartesi 10:37 EKONOMİ

Geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın konuşması, ABD verilerinin açıklanması ve yurtiçindeki politik gelişmelerden etkilenen ve rekor üstüne rekor kıran dolar frene bastı. Geçen hafta 3.4086'yı görerek rekor tazeleyen dolar/TL, haftanın ilk gününe 3.38 seviyesinden açılış yaptı.

Dolar/TL sabah saat 09:44 itibariyle 3.3746'dan işlem görüyor. Dolar/TL geçen haftayı 3.38 seviyesinden kapatmıştı.

Euro/TL ise 3.58'den işlemde.

KapitalFX Araştırma Uzmanı ve UZMANPARA yazarı Enver Erkan, dolardaki gidişat hakkında UZMANPARA'ya şunları söyledi:

"TRY haftalık bazda USD’ye karşı %2,56 değer kaybederek, GOÜ para birimleri içerisinde en zayıf performansı göstermiş görünmektedir. Özellikle hafta içinde gerçekleşen küresel hareketlere en çok reaksiyonu TRY’nin vermiş olması, duyarlılık analizinde TRY’yi negatif bir noktaya koymaktadır.

Trumponomics’in uluslararası etkileri çerçevesinde; USD’nin hemen hemen bütün para birimlerine karşı güçlü bir hal alması, Fed opsiyon fiyatlamalarının Janet Yellen açıklamaları ile beraber Aralık faiz artırımı ihtimalini %98 olarak göstermesi ve ABD tahvil faizlerinde de buna bağlı olarak görülen yükseliş ile beraber GOÜ piyasalarının da baskı altında olduğunu söyleyebiliriz. Temel anlamda TRY’de değerlenme trendi yaratacak bir neden görememekteyiz.

TCMB’nin bu hafta gerçekleşecek toplantısında bu konuda ne gibi bir açıklama yayınlayacağı önemli olabilir. Faiz aksiyonunda yüksek ihtimalle bulunmayacak olan Banka’nın, gerekirse faiz artırımında bulunabileceğine dair bir işareti kısa dönem için rahatlama getirebilir. GOP Merkez Bankaları, başta Meksika olmak üzere proaktiviteye başladılar. Meksika Merkez Bankası, Trump sonrası dayak yiyen MXN’i desteklemek için 50 bps faiz artırdı bile. Bilindiği gibi; faizde aşağı yönlü hareket alanı TCMB açısından kalmadı gibi, eğer olsaydı Ekim ayında faiz indirimi yapardı. Döviz oynaklığının enflasyon beklentilerini bozacak derecede rahatsiz edici seviyelere gelmesi TCMB’yi bu ay da faiz indirmekten alıkoyacaktır. Şimdilik likidite önlemleriyle piyasayı destekliyor; faiz silahını kullanmak veya direkt müdahalede bulunmak gibi ihtimaller çok zayıf.

Fiyatlama eğilimleri USDTRY’de yukarı yönlü atakların devam edebileceğini gösteriyor. Gördüğü her seviyeyi normalleştiren USDTRY’nin 3,40’ta kendine destek yaratması halinde teknik projeksiyonlar bir sonraki hedefi 3,55 olarak göstermektedir. Bu momentumu yakalar mı, yakalamaz mı; bunu 3,48’de anlarız. 6 ay vadeli opsiyonlarda USD alım TRY satım sözleşmelerinde ana aralık olarak 3,20 – 3,60 karşımıza çıkıyor. 3,55’te 1,3 milyar USD büyüklüğünde Mayıs vadeli USD call (alım), TRY put (satım) opsiyonu görünüyor."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Ahmet Türk ve Emin Irmak gözaltına alındı!

Ahmet Türk ve Emin Irmak gözaltına alındı!