24 Şubat 2018 Cumartesi

  • 3,791 TL
  • 4,663 TL
  • 162,07 TL
  • 117.522
BURSA

Gezen tavuk ürünlerine dikkat! Hiçbir denetimden geçmiyorlar

Gezen tavuk ürünlerine dikkat! Hiçbir denetimden geçmiyorlar

Son dönemde tüketimi oldukça revaçta olan gezen tavuk eti ve yumurtası hakkında vurgulayan bir tavuk şirketinin genel müdürü olarak görev yapan Şahin Aydemir açıklamada bulundu. Bunların hiçbir sağlık denetimine tabi olmadığını söyleyen Aydemir “Çocuğuma gezen tavuk ve bunun yumurtasını yedirmem” dedi.

15 Eylül 2017 Cuma 11:37 EKONOMİ

Aydemir, “Tavuk, aynı insan gibi, omnivorous grubu bir hayvan türüdür. Yani tavukların hayvansal protein yeme zorunluluğu doğaları gereğidir. Köyde yaşamış ve tavukları köy ortamında izleme şansı bulmuş kişiler, tavukların sadece mısır, buğday, arpa gibi tanelerle değil, her türden dışkı ve kendi türleri dâhil ölü hayvan ve böcekle de ilgilendiğini bilir. Tavukları dışkıya iten ana dürtü, kendi metabolizmasında sentezlenmeyen ya da sentezlense bile emilim olmadan atılmasından dolayı eksikliğini duyduğu hayati besin maddesidir. Tavukların dışkı, haşere gibi şeylere ilgi duyması, bunları lezzetli bulmasındandır. Bu konu hayvan beslemede özel iştah (specificappetite) olarak bilinir. Tavukta buna en iyi örnek B grubu vitaminlerdir; Entegre tavukları dışkı yeme (coprophagia) eğilimde değildir. Bunun sebebi entegre yemlerinin içeriğinde ihtiyaç duyulan vitaminlerin ilave edilmiş olmasıdır. Bu sayede entegrede yetişen tavuk dışkıya veya risk taşıyan ölü metabolizmalara özel iştah duymaz. Mineral eksikliği çeken hamile kadınlarda sigara külü, toprak yeme hareketi fizyolojik olmayan specificappetite’a gösterilebilecek bir örneklerdir” diye bilgi verdi.

HER BİRİNİN KONTROLÜ YAPILIYOR

Bunların yanında gezen tavuk diğer bir adıyla serbest tavuk olarak satılan birçok tavuğun kayıt altında olmadığını kaydeden Şahin Aydemir “ tavukçuluk sektöründe üretim açısından her adımın ciddi denetimden geçtiğini söyledi. 400 tavuğun altında üretim yapan tesislerin kayda tabii tutulmadığını belirten Aydemir, “Tavukların her birinin kontrolü yapılırken, serbest dolaşan, gezen tavuk diye adlandırılan tavukların denetimi yapılmıyor. Hem vergi kaçağı söz konusu, hem de sağlık açısından kontrolleri yok. Türkiye’de bu şekilde 20 milyonun üzerinde tavuk var. Tüketiciler alırken mutlaka nerede üretildiğine ve bakanlık tarafından onayının olup olmadığını baksınlar” uyarısında bulundu.

Yakın zamanda gündemde yer edinen ‘tavuk tavuğu yiyor’ ifadelerine de açıklık getiren Aydemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tavuk vejetaryen değildir. Doğada bulduğu her şeyi yer. Bunun kontrolü olmuyor. Çocuğuma gezen tavuk ve bunun yumurtasını yedirmem. Biyogüvenlik konularını konuştuğumuz bu dönemde kontrol edilmemiş bir üretim sistemini onaylamıyorum” dedi.

UZUN SÜRE MALİYETİNİN ALTINA SATILDI

Beyaz et sektörünün son birkaç yıldır sıkıntıda olduğunu dile getiren Aydemir, firmalar bazında ciddi kayıpların olması sebebiyle 2016’da işletmecilerin daha tedbirli hareket ettiğini anlattı. Yumurta ve tavuğun zamlanması ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Aydemir, uzun süre yumurtanın maliyetinin altına satıldığını, dolayısıyla sektörün son 1 yıldır maliyetlerin altında satış yaptığını belirtti.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Bursa'da uyuşturucuyla sokak sokak mücadele

Bursa'da uyuşturucuyla sokak sokak mücadele