24 Şubat 2018 Cumartesi

  • 3,791 TL
  • 4,663 TL
  • 162,03 TL
  • 117.522
BURSA

MTV zammı piyasayı çökertti! Esnaf isyanda

MTV zammı piyasayı çökertti! Esnaf isyanda

Dün açıklanan MTV zammı gerek sıfır, gerekse 2.el otomobil piyasasında bomba etkisi yarattı. Bursa Oto Galericileri Odası Başkanı Hakan Yanık gelen yüzde 40’lık zammın son derece yüksek olduğunu belirtirken ‘Piyasa psikolojik olarak çöktü’ ifadelerini kullandı.

28 Eylül 2017 Perşembe 17:18 EKONOMİ

Mehmet Fatih DİL 

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıkladığı 2018’den itibaren geçerli olacak MTV zam oranları otomobil piyasasına adeta bomba gibi düştü. Konuyla ilgili gazetemize özel açıklamada bulunan Bursa Oto Galericileri Odası Başkanı Hakan Yanık söz konusu zammın her sene yüzde 15 civarında gerçekleştiğini hatırlatarak, bu sene yaşanan yüzde 40’lık fiyat artışının günümüz koşullarında son derece yüksek olduğunu söyledi.

FİYATLAR 500 İLA 5 BİN TL ARASI YÜKSELECEK

Uygulamayla marka ve modeline göre 2.el araçlarda 500 TL ile 5 bin TL arasında fiyat artışı beklediklerini kaydeden Yanık, dünden beri  galeri esnafının isyanda olduğunu söyledi. Yanık ”Karar, ikinci el piyasasını psikolojik olarak çökertti. Vatandaşın cebindeki para  zaten günden güne eriyor. Millet darboğazda. Şimdi insanlar “Araba alacağız ama bunun vergisi dünya kadar oldu” deyip hesap kitap yapmadan hemen araba almaktan vazgeçiyor” ifadelerini kullandı.

Maliye Bakanı Ağbal’ın “Düzenlemeyle artık araçlardaki vergi matrahı motor hacmine göre değil, sıfır oranlarına göre belirlenecek. Bu da adaleti sağlayacak” ifadelerini de eleştiren Başkan Yanık, bunun gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık

BÜTÇE AÇIĞI VATANDAŞA YÜKLENDİ

Devletin bütçe açığını kapatmak için 22 milyon araç sahibini kullandığını söyleyen Yanık “Bu zamların üstüne bir de yılbaşından itibaren trafik cezalarındaki artışlar da binecek. Geçen sene bütçe açıklanırken ‘trafik cezalarından da gelir bekliyoruz’ ifadeleri kullanılmış, biz de isyanımızı dile getirmiştik. Bütçede trafik cezalarını hesaba katmak otomatikman halkın hata yapıp trafik polisinin ceza kesmesini istiyoruz demektir.” ifadelerini kullandı.

Mevcut konjonktürde, bir oda başkanı olarak önünü göremez hale geldiğini söyleyen Yanık “Böyle zamların devam edeceğini düşünüyorum. Çünkü devlet bütçe açığını vatandaşın üzerine yüklemeyi bırakmadığı sürece, bu artarak sürecektir” dedi.

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

'Bursalı basketseverleri ücretsiz taşıyacağız'

'Bursalı basketseverleri ücretsiz taşıyacağız'