07 Aralık 2016 Çarşamba

  • 3,445 TL
  • 3,693 TL
  • 130,86 TL
  • 75.433
BURSA
SON DAKİKA

Su faturasını düşürmenin ipuçları!

Su faturasını düşürmenin ipuçları!
  • 281

Su faturaları herkesin canını yakar. Peki sudan nasıl daha fazla tasarruf yapılacağını biliyor musunuz?

25 Ekim 2016 Salı 15:15 EKONOMİ

Su tasarrufu yaparak hem bilinçli bir tüketici olursunuz hem de faturanızın önemli bir miktarda azalmasını sağlayabilirsiniz.

İşte size tasarrufta bazı püf noktalar:

1) Musluğu açık bırakmayın

Sebzeler elde yıkanmak yerine, su dolu bir kapta yıkanırsa, çok daha az su tüketilir. 4 kişilik bir aile bu yöntemle yılda 18 ton su kurtarabilir.

2) Bulaşıkları elde değil makinede yıkamak hem temizlik açısından hem de su tasarrufu açısından önemlidir.

4 kişilik bir ailenin bulaşığı elde yıkandığı zaman 80 ile 120 litre su kullanılır. Oysa bulaşık makinası aynı bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkar. Buda yılda 26 ile 40 ton suyun kurtarılması demektir.

3) Dişlerinizi fırçalarken, suyu kapatın

Diş fırçalarken musluğu kapatarak kullanmadığımız su gideri, yılda kişi başına ortalama 12 tondur. 4 kişilik bir aile için bu rakam, 48 tondur.

4) Daha kısa duş alın

5 dakikalık bir duşta ortalama 60 litre su harcarsınız. 4 kişilik bir ailenin her bir ferdi duş süresini 1 dakika kısaltırsa, yaklaşık 18 ton su kurtarırsınız.

5) Duş başlığınızı değiştirin

Yeni model, gayet ekonomik, suyu daha iyi püskürten su başlıklarından alın. Böylece daha az suyla daha tazikli duş alabilirsiniz.

6) Muslukları tamir ettirin

Evdeki tüm muslukların su kaçırmadığından emin olmalıyız. Bozuk musluk gördüğümüzde anne-babamızı onları tamir ettirmek konusunda yönlendirmeliyiz... Her saniye bir damla su akıtan musluk yılda bir ton su harcar.

 

7) Sifona plastik bir şişe yerleştirin

Sifonunuzun içerisine içi dolu bir pet şişe koyarsanız, her sifonu çekişinizde o pet şişenin kapladığı hacim kadar su tasarrufu sağlamış olursunuz. Sadece bu basit önlemle bile yılda 2 ton su kurtarabilirsiniz.

8) Gereksiz yere sifon çekmeyin

Tuvaleti çöp olarak kullanmamalısınız.  4 kişilik bir ailenin her ferdi, sifonu günde bir kez amacı dışında çekerse, yılda 16 ton su harcanmış olur. O yüzden lütfen tuvalete çöp ve tuvalet kâğıdından başka bir şey atmayın.

9) Çamaşır makinasını ekonomik kullanın

Bir çamaşır makinası tek çalıştırmada 176 litre su harcar. Makinayı tam doldurmadan çalıştırmazsanız su tasarrufu için büyük bir katkıda bulunmuş olursunuz. Makinanızı yılda bir kez daha az çalıştırırsanız, yılda 9 ton suyu kurtarırsınız.

10) Su kaçaklarını engelleyin

Bu iş her ne kadar sizin göreviniz olmasa da evinizdeki eskiyen su borularının yenileri ile değiştirilmesi yada tamir ettirilmesi de faydalı olabilir. Eski tip borular tonlarca su harcar.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bakan Özhaseki Bursa'da konuştu: 'Ranta küfür etmeyin...'

Bakan Özhaseki Bursa'da konuştu: 'Ranta küfür etmeyin...'