23 Mart 2018 Cuma

  • 3,970 TL
  • 4,898 TL
  • 170,61 TL
  • 116.109
BURSA 15°

Taşeron 'KHK'sı geliyor

Taşeron 'KHK'sı geliyor

Binlerce taşeron işçisinin merakla beklediği kadro düzenlemesiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Taşeron işçilere kadro düzenlemesinin KHK ile yapılabileceği belirtildi.

19 Aralık 2017 Salı 11:58 EKONOMİ

Yaklaşık 900 bin taşeron işçisinin gözü kulağı hükümetten çıkacak karar çevrildi. 1 Ocak tarihine kadar teknik olarak düzenlemenin hayata geçmesi gerekiyor. Bu nedenle düzenleme KHK ile yapılabilecek. Meclis 22 Aralık'ta bütçe görüşmelerini sonlandırıp tatile girecek. TBMM'nin gündeminde 9 Ocak'a taşeron işçi düzenlemesi bulunmuyor. Çıkarılacak KHK ile işçilere kadro verilecek. Taşeron işçileri kadroya kavuşturacak düzenlemenin kapsam ve detaylarının birkaç gün içinde kamuoyuyla paylaşılması ve ardından hızlı bir şekilde yasalaşması yönünde adımların atılması öngörülüyor.

ÖNCE SINAV SONRA SORUŞTURMA

Taşeron işçilerin kadroya alınmasında yaş ve eğitim seviyesi şartı aranmayacak. Kadroya geçmek isteyen taşeron işçiler öncelikle çalıştıkları kurumlara başvuruda bulunacak, başvuruların ardından yapacakları işle ilgili bir sınava tabi tutulacak. Sınavda başarılı olanlar, güvenlik soruşturmasının ardından bulundukları iş yerlerinde kadrolu çalışmaya başlayacak. Emekli olup kamuda taşeron işçi olarak çalışanlar, emekli statüsünde oldukları için kadro imkanından faydalanamayacak.

TAYİN HAKKI YOK

Kadroya kavuşacak işçiler mevcut ücretleriyle çalışmaya devam ederken tayin hakları bulunmayacak. Buna karşın işçiler sahip olacakları 52 günlük ilave tediye (ikramiye) sayesinde 2 aylık ücretlerine yaklaşan fazladan kazanca sahip olacak. Bu işçilerin ücretlerine sonraki dönemde dahil olacakları toplu iş sözleşmeleriyle artışlar yapılacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Bursa'da polisten kaçan araç sürücüsü dernek lokaline daldı!

Bursa'da polisten kaçan araç sürücüsü dernek lokaline daldı!