17 Mart 2018 Cumartesi

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 26°

TOFAŞ Bursa'daki fabrikasını halka açıyor

TOFAŞ Bursa'daki fabrikasını halka açıyor

Bursa sanayisinin önemli aktörlerinden TOFAŞ, başta Fiat’ın Egea modeli olmak üzere birçok arabanın üretimini yaptığı fabrikasını halka ziyarete açıyor. Turlar öncelikle haftada iki gün olarak planlanıyor ancak bu sayı daha sonra talebe bağlı olarak yükseltilebilir.

17 Kasım 2017 Cuma 11:30 EKONOMİ

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası AŞ Fabrika Direktörü Erdal Şimşek, fabrikada düzenlediği basın toplantısında, vatandaşların sinema veya tiyatroya gider gibi internetten randevu alarak,TOFAŞ fabrikasını cüzi bir ücret karşılığında gezebileceklerini belirtti.

Bireysel olarak da başvuru yapılabileceğini ifade eden Şimşek, bilet alabilmek için bir grup veya kurumla birlikte başvurulmasının gerekmediğini bildirdi.

Şimşek, bu uygulamanın Batı'daki otomobil fabrikalarında ve Amerika'da yapıldığına işaret ederek, "Oralardaki otomobil firmaları fabrikalarını gezdiriyorlar, halka açıyorlar. Biz de bunun benzeri bir uygulamayı yapacağız. Türkiye'de bu uygulama ilk ve tek. Böyle bir gezinin yaratacağı etkiler açısından biz de çok heyecanlıyız." dedi.

Erdal Şimşek

"HAFTADA İKİ GÜN"

TOFAŞ'ın otomobil konusunda 50 yıllık deneyimi olduğunu vurgulayan Şimşek, "TOFAŞ, teknolojisini, modernizasyonunu, üretim proseslerini ilgi duyan insanlarla paylaşmak istiyor. Otomobile ilgi duyan insanlar otomobilin üretimine de ilgi duyuyor. Biz de bundan hareketle böyle bir girişim başlattık. Şu anda talepleri alıyoruz. Salı gününden itibaren haftada iki gün ziyaretçilerimize fabrikanın kapılarını açacağız." diye konuştu.

BİR SAATLİK FABRİKA TURU ÖĞRENCİ İÇİN 5, YETİŞKİNLER İÇİN 10 LİRA

Şimşek, ziyaretlerin ilk etapta salı ve perşembe günleri gerçekleştirileceğini belirterek, "Çok zor da kalırsak ziyaret günlerinin sayısını artıracağız, artırmak da istiyoruz. Şu anda planımız salı ve perşembe günleri. Alınacak ücretleri sosyal sorumluluk projelerimizi fonlamak için kullanacağız. Öğrenci 5, tam 10 lira. Hakikaten sembolik bir ücret. Batıdaki örneklerinden çok çok daha düşük." ifadelerini kullandı.

ÜRETİM DEVAM ETTİĞİ SIRADA OLACAK

Ziyaretçilerin, üretimin devam ettiği sırada elektrikli araçla fabrikanın birimlerini dolaşacağını anlatan Şimşek, şöyle konuştu:

"Üretimi kesinlikle durdurmayacağız. Ziyarete gelenler üretim yapılırken görecek. Özellikle öğlen tatillerine, yemek paydoslarına dikkat ederek saatleri ayarlıyoruz. Fabrikanın çalışırken görülmesini istiyoruz. Gezdiremediğimiz bazı bölümler var. Onlar da Ar-Ge merkezi, yardımcı bölümler ve boya bölümü ama bu gezdiremediğimiz bölümler için gezi sırasında ekranlardan bilgi vereceğiz. Fabrika turumuz yaklaşık bir saat sürüyor."

"2016'DA ÜRETTİKLERİMİZİN YÜZDE 73'ÜNÜ İHRAÇ ETTİK"

TOFAŞ hakkında da bilgi veren Şimşek, fabrikanın 1968 yılında kurulduğunu hatırlattı. Şimşek "Türkiye'nin otomotiv sanayi üretim ve ihracatının yüzde 25'ini gerçekleştiriyoruz. 2016 yılında ürettiklerimizin yüzde 73'ünü ihraç ettik. Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu ülkeleri gibi 80 farklı ülkeye ihraç ettik. 2016'daki ihracat rakamımız da yaklaşık 280 bin araç. Bunlar rekor sayılar. 2016 araç üretim rakamımız da 384 bin civarında ve bu da Türkiye'nin otomotiv sanayisinde üretim rekoru. Automobiles'ın (FCA) Grubu'na bağlı 7 markanın da distribütörlüğünü yapıyoruz. 2016 pazar payımız da yüzde 11 civarında. 2017'de bu pazar payımızı artırmış durumdayız. 450 bin adet araç üretim kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük üretim kapasitesine sahibiz. 2016'da 384 binlik bölümünü kullandık. 2017 yılında umuyoruz ki bu kapasitenin bir miktar daha fazlasını kullanacağız. Ticari ve binek arabalar olmak üzere günlük bin 500 araç üretiyoruz" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

'NATO tatbikatından askerlerimizi çektik'

'NATO tatbikatından askerlerimizi çektik'