Erdoğan Almanya'ya çattı! Benim idam fermanımı yayınladılar

İstanbuLlda düzenlenen TRT World Forum'da gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya'yı eleştirdi. "Gizli konuşmanın anlamı yok. Herkesin bazı gerçekleri bilmesi lazım" diyen Erdoğan "Alman polisini nezaretinde benim idam fermanımı yayınladılar. Ben bunu Bayan Merkel'e söylediğimde yanındakilere bakıyor" dedi.

GÜNCEL, 19 Ekim 2017 Perşembe, 20:14
Erdoğan Almanya'ya çattı! Benim idam fermanımı yayınladılar

 

TRT World Forum'da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyojen'in gündüz vakti fenerle "adam" araması gibi, kendilerinin de şu anda dünyada adaleti aradıklarını kaydetti.

Dünyada bugün adaletin olmadığını ifade eden Erdoğan, "Özellikle ekonomik noktada güçlü olanın 'haklı' olarak takdim edildiği bir dünyada yaşıyoruz. Haklı olanın güçlü olduğu değil, güçlü olanın haklı olduğu bir dünya. Böyle bir dünyayı kabullenmek mümkün değildir" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından  satır başları

Güçlü olanın haklı olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Ben böyle bir dünyada yaşamak istemiyorum. Böyle bir dünyada yaşamak bize bir zul. Şu anda Türkiye Suriye'den kaçan 3,5 milyon insana ev sahipliği yapıyor. Şu ana kadar harcadığımız para 30 milyarın üzerinde.

Benim başından beri bir tezim var. Dünya beşten büyüktür diyorum. Dünyayı 2. Dünya savaşının şartlarında değerlendiren güçler var. Artık dünya 2. Dünya savaşının şartlarında değil. Geçti o.

Bütün dünya beş daimi üyenin dudağının arasında. Çok ciddi bir aldatmaca var. 15 tane geçici üye koymuşlar. Orada bir yaptırımın var mı? Yok. Ben diyorum ki, artık bunun değişmesi lazım. 196 tane devlet BM Genel Kurulu'nda bunu mücadelesini vermesi lazım.

MODERATÖR: Size destek veren ülkelerin sayısı artıyor değil mi?

İkili görüşmeleri yaptığımız zaman artıyor. Fakat o güçlülerin karşısına geldikleri zaman kalkıp da dünya beşten büyüktür diyemiyorlar. Neden? Çünkü bir yerden bağlılıkları var.

PYD ve YPG'yi DEAŞ denilen bir terör örgütüne karşı kim yanına alıyor? ABD... Bir terör örgütünü başka bir terör örgütüyle ıslah etmek doğru mudur? Sayın Trump'a "gelin DEAŞ'ı beraber yok edelim" diyorum. "Bunun için 2 tugay hazırladık" diyorum. "Biz PYD ile yok edeceğiz" diyorlar.

3500 TIR silah kuzey Suriye'ye girmiştir.

Şimdi diyorlar ki seri numaralarını alıyoruz geri alacağız. Kendilerine dedim ki alamazsınız. Şu anda gidiş iyi bir gidiş değil. Şu anda Afrin sorunu var. PYD orada mı? Şimdi biz PYD'ye karşı sessiz durabilir miyiz?

"İSİM VEREREK KONUŞACAĞIM"

Ben isim vererek konuşacağım. Gizli konuşmanın anlamı yok. Herkesin bazı gerçekleri bilmesi lazım. Bakın Almanya'ya ben PKK ile ilgili 4500 dosya verdim. Ve bu dosyaların hiçbirinde bize geri dönüş olmadı. Ve bunların hepsi elini kolunu sallaya sallaya başta Almanya olmak üzere dolaşıyor.

Hani PKK AB kayıtlarında terör örgütü olarak görülüyor. FETÖ terör örgütü aynı durum onun için de var. Alman polisini nezaretinde benim idam fermanımı yayınladılar. Ben bunu Bayan Merkel'e söylediğimde yanındakilere bakıyor. Farklı bir duruma yatıyor aslında. Gerçekler var ki bunların bilinmesi ve ona göre tavır alınması lazım.

Amerika. Ben davetli olarak gidiyorum görüşmeleri yapıyoruz ardından rezidansa geçeceğiz. PKK'lılar ve FETÖ gösteri yapıyorlar. Bir yandan da bizi sevenler var. Onlar da onlara karşı tavır yapıyorlar. Bir vatandaşımız yaralanıyor. Daha sonra 2 vatansever insanlarımızdan, 2 de PKK'lılardan içeri alınıyor. PKK'lılar daha sonra bırakılıyor. Ama 2 vatansever insanımız içeride.

Benim 13 korumam, eşimin de 2 koruması hakkında gözaltı kararı çıkıyor. Ve bunların içinde ABD'yi görmeyen de var. Ya ölür müsün öldürür müsün. Bu nasıl iştir bu nasıl adalettir. Bu adalete ben isyan ediyorum. Böyle olacaksa zaten bir yere varmak mümkün değil. O bakımdan  dünya beşten büyüktür. Eğer biz sağlam durursak adalet yerini bulacaktır.

"BEN BATIDAN ŞÜPHE EDERİM"

Emperyalizmin acımasız o vukuatlar karşısında demokratlar olarak ne yapacağız. Şimdi Türkiye'de partim açık ara seçim kazanıyor. Buna rağmen batı kalkıp benim partimi yargılıyorsa ben bu batıdan şüphe ederim. Biz bu ülkede otoriter totaliter rejim mi kurduk? Darbe girişimine rağmen demokratım diye geçinen ülkeler 3 gün 1 hafta sonra bizi aramaya başladılar.

Bakın çok açık konuşuyorum 99'da ABD'ye giden FETO denilen adam Pensilvanya'da 400 dönüm kendisine tahsisi edildi ya da satın aldılar 170 ülkeyi idare ediyor. Tabi bu adam sembolik idare edenler başka.

Onun idare edecek kabiliyeti de yok başka. Bütün bunlar olurken ben stratejik ortağıma 85 koliyi veriyorum da bize bir destek gelmiyorsa bunu karşısında demokrasiye inanmış olarak biz ne yapacağız. Bizi emir kulu gibi görüp, "birisi var içeride onu bize verin". Ya onu alacaksan önce kendindekini bize ver.

Seninki yargıdan geçmemiş çiftlikte duruyor. Sen çiftliktekini ver bakalım. İşte en son açık net örnek. Vize meselesi kalkıyor hemen bir paragraf vizeleri kaldırdık. Bunu diyen kim büyükelçi. Kim bu büyükelçi ya. O zaman ben stratejik ortaklığımı masaya yatırırım. Şimdi 2 günüdür görüşmeler yapıldı. Bakalım nereye varacak. Bu duruşlar önem arz ediyor.

KÖRFEZ ÜLKELERİ KRİZİ

Şimdi biraz yumuşama havası var. Umarım körfezdeki bu sıkıntılı hava tamamen ortadan kalkar. Üs kurma teklifimizi Suudi Arabistan'a da ilettim. "bakalım" dediler. Farklı ülkelere üs kurma izni veren körfez Türkiye'ye neden izin vermiyor. Bunu cevabını bulamamız lazım. Biz yine de ümitsiz olmayacağız. Ve bu devran böyle dönmez.

İşte 15 yıl oldu benim milletin AK Parti iktidarına adeta süresiz vize verdi. Şimdi bir devran daha değişecek: 2019. Türkiye çok daha güçlü bir şekilde devam edecek.

MODERATÖR: Suriyeli sığınmacılara 30 milyar dolar harcandığını söylediniz.  Bir batılı arkadaşım meslektaşım bunun bir beklenti, karşılık olmadan yapılamayacağını düşünüyor. Bunu size sormamı istedi.

Bizim geleneklerimizde örf ve adetlerimizde veren el alan elden hayırlıdır anlayışı var. Mağdura mazluma uzanan el anlayışı var. Arakan'da yaşananları gördük. Katliamdan kaçan 600 bin kişinin derelerden nasıl geçtiğini gördünüz. Bunu yapanlar Budist. Her inancın teröristi olur. "Bu yoga yapıyor şöyle yumuşaktır, relax olacaksın" filan değil. Kimse bunu dile getirmiyor ama.

Kaynak: Diğer

EKONOMİ
İşsizlik rakamları açıklandı!
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mart dönemi işsizlik rakamlarını açıkladı. İşsizlik oranı, martt...
GÜNCEL
Nikah şahidi olan Bakan Soylu: 'En az 3 çocuk'
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul'da katıldığı düğünde nikah şahidi oldu ve Cumhurbaşkanı ...
DÜNYA
Japonya'da 6,1 büyüklüğünde deprem
Japonya'da meydana gelen 6,1 büyüklüğündeki depremde 3 kişi hayatını kaybetti.
GÜNCEL
Kandil'de çember daralıyor!
Son günlerde terör yuvası Kandil'e yönelik hava harekatını sıklaştıran Türk Silahlı Kuvvetleri, b...
EKONOMİ
Milyonları ilgilendiren haber! Parasını değiştirmeyen pişman olacak!
Sıfırı atılmış YTL'ler 1 Ocak 2010 tarihinde ömrünü tamamladı, alışverişlerde kullanılamaz hale g...
DÜNYA
İtalyan bakan isyan bayrağını çekti: 'Avrupa'nın paspası değiliz'
Akdeniz açıklarında mahsur kalan 629 sığınmacıyı kurtaran yardım gemisine yanaşma izni vermeyen İ...
Burcu Esmersoy'dan flaş açıklama! Çok istiyorum
Bursa'da vatandaşlara çikolata sürprizi!
Bursa'da gençler Balkan Partisinde coştu
Kafe işletmecisi keşfetti! Baklavayı böyle tüketiyorlar

En Çok Okunan Haberler

Türkiye bu patronu konuşuyor! 20 çalışanına ...

Sivas'taki bir iş adamı çalışanlarına bayramda çifte...

Bursa'da oğlunu öldüren baba herkesi ağlattı!

Bursa'da oğlunu öldürmekten yargılanan Gürbüz Alnıak...

İğne atsan yere düşmüyor! Bursa trafiği böyl...

Bayram tatilinin başlaması ile trafik adeta durma no...

Bursa terminalinde hareketlilik... Otobüsler...

Bursa'da Ramazan Bayramı öncesi denetimlerini arttır...

Bursa'da dehşet! Kayıp veteriner başından vu...

Bursa'da iki gündür kayıp olan veteriner hekim İsmai...

Bursa'da şaşkına çeviren operasyon! Hastaned...

Bursa'da yapılan uyuşturucu operasyonunda yakalanan ...

Bursalılar bayramda oraya akın etti

Ramazan Bayramı tatili otel işletmecilerinin yüzünü ...

Bursa'da 15 ülke gezdi! 'Eski sevgilimin yüz...

Bursa'da çalıştığı otomotiv fabrikasından istifa edi...

Bursa'da korkunç cinayet! 'Beni yakarsan içe...

Bursa'da gece birlikte gezmeye gittikleri kahveci Mu...

Bursa trafiğine miting ayarı!

Bursa'da bayramın üçüncü gününde (17 Haziran Pazar) ...

Otobüs şoförüne Bursa'da şok! Taşlı saldırıy...

Erdek-Ankara seferini yapan yolcu otobüsüne Bursa'da...

Bursa'da korkunç kaza! 1 ölü,1 yaralı

Bursa'nın Mudanya ilçesinde içinde iki kadının bulun...

Bursa'da korkutan kaza! Ölümden döndüler

Bursa Çekirge Caddesi'nde bir otomobil tabela direkl...

Bursa'da alışveriş çılgınlığı! Tam 35 bin ki...

Bursa'da Ramazan Bayramı alışverişi için sokağa çıka...

Bursa'da minibüste uyuyan adamın korkunç sonu!

Bursa'nın Mudanya ilçesinde park halindeki minibüste...