Erdoğan'dan değişim sinyalleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen iftar programında konuştu. Parti içinde değişim sinyalleri veren Erdoğan "Bu yıl sonuna kadar il, ilçe ve belde yönetimlerimizi yenilemek zorundayız. Son üç yıldır ülke ve millet olarak çok yorulduk"ifadelerini kullandı.

GÜNCEL, 29 Mayıs 2017 Pazartesi, 23:05
Erdoğan'dan değişim sinyalleri

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında AK Parti Genel Merkezi'nde yapılan ilk MKYK ve MYK toplantılarının ardından MKYK üyeleri, parti organları, bakanlar ve aileleri iftarda bir araya geldi. AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen iftarda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk etapta 180 günlük, ikinci etapta ise 2019 seçimlerine kadar olan dönemi kapsayacak bir eylem planı hazırlayacaklarını kaydetti. "Adeta bir metal eskimesi görüyorum. Bu değişikliği yapmaya mecburuz" diyen Erdoğan, bu yılsonuna kadar tüm il, ilçe, belde yönetimlerinin yenileneceğini söyledi. Erdoğan, belediyelerle ilgili şikayetlere yönelik hep parti merkezinde hem de Cumhurbaşkanlığında ayrı ayrı ekipler oluşturulacağını ve sorunların çözüme kavuşturulacağını belirtti.

"BİZ KENDİMİZİ ALÇALTTIKÇA BİLİNİZ Kİ GÖNÜLLERDE YÜKSELİRİZ"

"Mayıs ayı hem ülkemiz hem de bizler için çok yoğun geçti" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin uluslararası ilişkileri bakamından büyük öneme sahip 6 yurt dışı ziyaret gerçekleştirdiğini belirtti. Kongrede yeniden genel başkanlık görevine seçildiğini söyleyen Erdoğan, bugün yapılan toplantıları hatırlattı. Erdoğan, "AK Parti'nin 15 yıla yakın zamandır iktidarda kalmasının sırrı sürekli kendini yenileme iradesine sahip olmasıdır. Olağanüstü genel kurulumuzda seçilen MKYK üyelerimiz arasında 20'li yaşların başında gençlerimiz bulunuyor. Örneğin 21 yaşında, 23 yaşında genç kızlarımız var. Bunlar şuanda bu reform hareketimizin ki, Cumhuriyet tarihindeki özellikle siyasi parti yapılanmaları içinde AK Parti'nin yaptığı bu reformu bugüne kadar hiçbir siyasi hareket gerçekleştiremedi. Çünkü güvenleri yoktu, gençlere inanmıyorlardı, 30 yaşın altını asla kabullenemiyorlardı. Biz bunu önce 25'e, sonra 18'e çektik. Şuanda yaş ortalaması 47 olan MKYK'da 16 arkadaşımız 40 ve daha altı yaş grubuna mensuptur. Milletvekillerimizin yaş ortalaması biraz daha yüksek, 52 ortalaması var. Hem kadro hem program ve proje bakımından sürekli kendimizi yenileyerek milletimizin gönlündeki yerimizi güçlendireceğiz. Bize tevazu yakışır. Bu tevazudan asla taviz yermemeliyiz. Biz kendimizi alçalttıkça biliniz ki gönüllerde yükseliriz. Biz kendimizi yükseklerde görmeye gayret edersek alçalırız. Şunu bilelim ki dağlar bizden yüksektir. Buradan asla taviz vermememiz gerekir" diye konuştu.

"ADETA BİR METAL ESKİMESİ GÖRÜYORUM, BU DEĞİŞİKLİĞİ YAPMAYA MECBURUZ"

Yönetim sistemi değişikliğinin ardından millete verilen sözlerin yerine getirilmesi için hiçbir bahane ve engel kalmadığını kaydeden Erdoğan, "Bundan sonraki ilk seçim yılı olan 2019'a kadar yoğun ve netice almaya yönelik bir program uygulamaya mecburuz. İlk etapta bakanlarımızdan 180 günlük bir çalışma programı hazırlamalarını bekliyorum. Bu çalışma iktidara ilk geldiğimiz günlerdeki gibi 100 günlük programımız benzeri, doğrudan milletimizin günlük hayatına dokunan, meselelerin çözümüne yönelik pratik teklifleri içermelidir. Bu bizim aynı zamanda bir yol haritamız olacak. Aynı şekilde partimizin de teşkilatlarımızla ilgili çalışmaları tamamlayıp seçim hazırlıklarına başlaması gerekiyor. Bu yılsonuna kadar biz tüm il, ilçe, belde yönetimlerini yenileme durumundayız. Adeta bir metal eskimesi görüyorum. Bu değişikliği yapmaya mecburuz. Belediyelerimizde ne gibi eksikler var, şikayetler nedir, bunların üzerine gitmemiz gerekiyor. Bir ekip burada, bir ekip Cumhurbaşkanlığında oluşturacağız. Bu ekiplerle çok yoğun bir kontrol mekanizmasını çalıştıracağız. Aldığımız şikayetleri neticeye ulaştırmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

"ZAMANIMIZ AZ AMA İŞİMİZ ÇOK"

Önce 180 günlük bir program hazırlayacaklarını ve bu programın Haziran ayı sonu itibariyle başlayacağını belirten Erdoğan, "Son 3 yıldır ülke ve millet olarak çok yorulduk. 2013 Mayıs'ında Gezi olayları ile başlayıp, 17-25 Aralık yargı emniyet darbe girişimi ile tırmanan, 2014 mahalli idareler ve cumhurbaşkanlığı seçimleri ile devam eden, 2015'teki iki ayrı milletvekili seçimleri ile süren, PKK'nın hendek eylemleri, DEAŞ'ın saldırıları ile kanlı bir boyut kazanan, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi ile adeta zirveye ulaşan, 16 Nisan halkoylamasıyla şimdilik finalini yapan bir süreçten söz ediyoruz. Pek çok ülkenin çeyrek yüzyılda, yarım yüzyılda yaşamadığı çok hadiseyi biz 3 yıla sığdırdık. Milletimiz her birinde farklı yöntemlerin ve örgütlerin ön planda olduğu bu saldırıların hepsinde yanımızda yer aldı. Sürekli teyakkuz halinde tuttuğumuz milli reflekslerinde en küçük bir rehavete meydan vermedikleri için milletimizin her bir ferdine şükran borçluyuz. Bu borcu ancak demokraside ve ekonomide yapacağımız yeni reformlarla milletimizin beklentilerine cevap vererek ödeyebiliriz. Üst üste pek çok fedakarlık talep ettiğimiz milletimizi rahatlatacak bir programı süratle hazırlayıp hayata geçirmek mecburiyetindeyiz. Bunun için milletimizin karşısına ilk etapta 180 günlük, ikinci aşamada ise 2019'a kadar olan dönemi kapsayacak daha derinlikli bir eylem planı ile çıkacağız. 2023 hedeflerimizin provası mahiyetindeki bu çalışmaları kararlılıkla yürüteceğiz. Bölgemizin merkezinde olduğu küresel yeniden yapılanma sürecinde karşımıza çıkacak sınamaları güçlü şekilde karşılayabilmemiz için bu dönemi çok iyi değerlendirmemiz şart. Zamanımız az ama işimiz çok. Bunun için tek bir gün, saat dahi kaybetmeden gündemimizdeki meselelere yoğunlaşmalıyız. 180 günlük programı Haziran ayı sonu itibariyle başlatacağız. Hazırlık için yeteri kadar zaman var. Şuanda içinde bulunduğumuz Ramazan'ın bereketinden istifade etmeyi ihmal etmeyelim. Özellikle ana kademeye, kadın kollarına, gençlik kollarına, özellikle ricada bulunuyorum, aman artık işi hafife almayacağız. Türkiye'de tüm siyasi hareketlerin gıpta ile baktığı bir çalışmayı biz ülkemizde sergileyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: IHA

SİYASET
Meral Akşener böyle seslendi: Onların canına okurum
Samsun'da halka seslenen İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, "Sokaklard...
GÜNCEL
Sağlıkta devrim! Aile Sağlığı Merkezleri'nde 'check-up'lar yapılacak
Türkiye'de sağlık sisteminde uygulanacak yenilikler arasında Aile Sağlığı Merkezleri de yer alaca...
SİYASET
AB Bakanı Ömer Çelik'ten Almanya'daki mitinge sert tepki!
Almanya'nın Türkiye'ye miting yasağı getirmesine rağmen HDP'ye izin vermesine bir tepki de AB Bak...
EKONOMİ
Çavuşoğlu Bursa'dan açıkladı! 'Dolardaki dalgalanma sunidir'
Bursa'da dolardaki dalgalanma ile ilgili açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, "Dol...
SİYASET
Türkiye'den Almanya'ya çok sert tepki! 'İki yüzlüler'
Dışişleri Bakanlığı, Almanya'nın Türkiye'ye yönelik miting yasağına, "Terör örgütü PKK'nın sembol...
ASAYİŞ
Bursa'da dehşet! Feci kazada kolu koptu
Bursa'da kamyon sürücüsü, seyir halindeki kamyonetin kapağının açılması sonucu kolunu kaybetti. T...
Diriliş Ertuğrul hayranlarına müjde!
Morgen Freeman'a şok taciz suçlaması! 'Herkesten özür diliyorum'
İrem Derici'den sevenlerini üzecek haber!
Cem Yılmaz ve Defne Samyeli ortadan kayboluyor!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da yürekler ağızlara geldi! O anda sal...

Bursa'da sel sularının sürükleyerek uçurumun kenarın...

Bursa'da dehşet! Feci kazada kolu koptu

Bursa'da kamyon sürücüsü, seyir halindeki kamyonetin...

Bursa'da feci ölüm! İnşaat alanı kana bulandı

 Bursa'da bir binada yapılan tadilat sırasında ...

Bursa'da 77 yaşındaki adam kabusu yaşadı!

Bursa'daki Maksem Deresi Gökdere Boğazı'na gezmeye ç...

Bursa'da 7 saat sonra heyelan ve selin altın...

Bursa'da akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış so...

Bursa'da trafik nefes aldı! Başkan Aktaş'a t...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın ha...

Ramazan'da skandal! Domuz çevirme ortalığı k...

Göç ve İslam karşıtı aşırı sağcı Batı'nın İslamlaşma...

Tüm Türkiye'de tek tek yıkılıyor! Bursa ilk ...

İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla Türkiye genelinde...

Başbakan Yıldırım'dan Bursa talimatı! 'Gerek...

Bursa'da dün yaşanan sel felaketi ile zarar gören bö...

Sürücüler dikkat! İndirim resmen yürürlükte

Dün yürürlüğe giren kanun ile karayollarında geçiş i...

Çavuşoğlu'ndan Bursa'da selden zarar gören y...

Bursa'da selden zarar gören Orhaneli yoluna inceleme...

Bursa'daki sel felaketi havadan böyle görünt...

Bursa'daki ağaçlar yerinden söküldüğü, yolların yıkı...

MHP Bursa'da sürpriz gelişme!

MHP Bursa 2. Bölge 4. sıradan Muhammet Tekin'in aday...

Hükümet'ten yüzleri güldürecek haber! Sabitl...

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk Eximbank üzerind...

Bursa'daki felaketin izleri gün ağarınca ort...

Bursa'da etkili olan şiddetli yağmur nedeniyle Doğan...