Erdoğan sert konuştu verdi! Narkotik suçların cezası ağırlaştırılacak

İstanbul'da düzenlenen Jandarma ve Emniyet Teşkilatlarına Motosiklet Teslim Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan uyuşturucuyla mücadelede daha etkin tedbirler alınacağını,bu kapsamda da bu maddeleri satan ve üretenlere karşı cezaların arttırılacağı mesajını verdi.

GÜNCEL, 25 Ağustos 2017 Cuma, 16:12
Erdoğan sert konuştu verdi! Narkotik suçların cezası ağırlaştırılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Dolmabahçe'de Jandarma ve Emniyet Teşkilatlarına Motosiklet Teslim Töreni'nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı hizmetlerinde kullanılmak üzere tedarik edilen 200 motosikletin, bu kurumlar ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.

Motosikletlere yıl sonu itibarıyla 200 tane daha ilave edileceğini kaydeden Erdoğan, geçen günlerde atamaları yapılarak görevlerine başlayan 520 bekçiye de vazifelerinde başarılar temenni etti. Ülkenin huzuru, milletin güvenliği için gece gündüz görev yapan Emniyet ve Jandarma teşkilatlarının tüm mensuplarına, şahsı ve milleti adına şükranlarını sunduğunu dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ülke içindeki terörle mücadele operasyonlarında son 2 yılda verdiğimiz 988 polis, asker ve güvenlik korucusu şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine sabırlar, milletimize sabırlar temenni ediyorum. Aynı dönemde yaralanarak gazilik unvanına nail olan 5 bin 34 polis, asker ve güvenlik korucumuza da milletim adına minnettarlığımı ifade ediyorum. Hamdolsun bugüne kadar hiçbir şehidimizin kanını yerde koymadık. Teröristlere misliyle cevabını verdik, veriyoruz. İnlerine girdik, giriyoruz. Girmeye de devam edeceğiz. Bunların kökünü kazımakta kararlıyız ve Allah'ın izniyle de kazıyacağız. Çünkü bu milletin huzurunu, bu milletin gururunu çiğnemeye, yok etmeye kimsenin hakkı yok. Bu ülkeyi bölmeye de kimsenin hakkı yok."

 

Erdoğan, taviz veremeyecekleri ilkeler olduğunun da altını çizerek, şöyle devam etti:

"Şu ilkelerden asla taviz veremeyiz. O da nedir Tek millettir, tek bayraktır, tek vatandır, tek devlettir. Bu dört tane unsur, bizim için hayatidir. Asla bunlardan taviz vermeyeceğiz. Ne bu noktada milletimizi böldürtürüz ne bayrağımıza eş paçavralar üretmeye çalışanlara imkan veririz, ne vatanımızı böldürtürüz ne de devlet içinde devlet kurmaya müsaade ederiz. Onun için kararlıyız, azimliyiz ve bize, çocuklarımıza daha huzurlu bir ülke bırakmak için fedakarca çalışan asayiş, narkotik, kaçakçılık ve organize suçlar gibi alanlarda suçlulara göz açtırmayan güvenlik güçlerimize de şükranlarımı sunuyorum."

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yapılan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Toplantısında özellikle narkotik ile alakalı olmak üzere, esrar, eroin, captagon gibi uyuşturucular üzerinde çok daha kararlı şekilde durduklarını vurguladı.

Bugün yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile uyuşturucuyla alakalı çok daha ağırlaştırılmış cezai müeyyideler getirildiğine işaret eden Erdoğan, "Bunlar caydırıcıdır ve bunların üzerine kararlı bir şekilde gideceğiz. Eczanelere varıncaya kadar gideceğiz. Bunu dışında captagon vesaire, bunların satıldığı yerlerin araştırılması, bunlarla ilgili bütün istihbarat çalışmalarının yapılması noktasında da kararlılığımızdan asla taviz vermeyeceğiz" dedi.

BEKÇİLİK SİSTEMİ

Erdoğan, bugün teslim edilen motosikletlerin Emniyet ve Jandarma teşkilatlarının suçlularla mücadelesine, milletin kendini güvende hissetmesine önemli katkı sağlayacağına inandığını dile getirerek, "Bizim çocukluğumuzun, gençliğimizin mahallemizdeki en önemli figürlerinden olan bekçilik sisteminin yeniden ihya edilmesinden memnuniyet duyuyorum. 20 bin gibi rakam tabii ki şimdiliktir. Bunu ihtiyaçla daha da geliştireceğiz, daha da artıracağız. İstiyoruz ki geceleri de halkımız emniyette olsun, huzur içinde olsun. Göreve başlayan bekçilerimizden mahalle halkıyla en güzel şekilde bütünleşerek, devletin oradaki gözü, kulağı, sesi, huzur ve güven kaynağı olmalarını bekliyorum" değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokaklarda, mahallelerde görülen her polis ve jandarma ile onların araçlarının vatandaşların kalbine güven, suçluların yüreğine korku saldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Güvenlik kuvvetlerimizin gücü, sahip oldukları yetkiden ve taşıdıkları silahtan ziyade milletimizin vicdanında edindiğiniz yer kadardır. Şayet milletimiz, güvenlik kuvvetlerimize ve onların sorumluluklarına sahip çıkarsa, az gayretle çok netice elde edilir. Tam tersi olursa, yani milletimizle güvenlik kuvvetlerimiz arasında böyle güçlü bir ilişki tesis edilemezse, ne kadar çok gayret sarf edersek edelim arzu ettiğimiz neticeye ulaşamayız. Ülkemizin geçtiği şu kritik dönemde, terörle mücadelede olduğu gibi asayiş, uyuşturucu, kaçakçılık, organize suçlar gibi güvenlik konularında da polisimizi ve jandarmamızı milletimizle bütünleştirmeliyiz. İşte o zaman sokakların tüm suçlulardan kısa sürede temizlendiğini göreceğimize inanıyorum."

Okulların da başlayacağını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Üniversiteler, orta öğretim, okullarımızın çevresinde uyuşturucu noktasında faaliyet gösteren bütün bu soytarılara, alçaklara, millet düşmanlarına karşı ben, güvenlik güçlerimizin ciddi operasyonlarla bunları toparlayıp adalete teslim edeceğine inanıyorum. Çünkü bunlar yavrularımızın katili, çocuklarımızın katili. Bunlara karşı inanıyorum ki sizler bu hassasiyeti göstereceksiniz. Özellikle son dönemde çok sık şikayetle karşılaştığımız uyuşturucu satıcıları ve organize suç örgütleriyle mücadele konusunda emniyet ve jandarma teşkilatımızdan çok daha büyük gayret bekliyorum. Şayet bir yerde suç oranı yükselmişse, iki ihtimal vardır. Birinci ihtimal suçluların takibini yapmakla görevli güvenlik kuvvetlerimizden bazıları, onlarla işbirliği içindedir. Bu durumda 'Hırsız içeriden olunca, kapı kilit tutmaz' misali zaten beyhude bir mücadele veriliyor. Yapılması gereken, önce içerinin temizlenmesidir. İkinci ihtimal, güvenlik kuvvetlerimizin sayı, teçhizat ve istihbarat yönünden zayıflığı söz konusudur. Bu sorunun çözümü, hepimizin görevidir. Feto'nun ülkemize verdiği en büyük zararlardan biri de Polis ve Jandarma teşkilatlarımızda yol açtığı zafiyettir. Hem personel yönünden hem de fiziki ve hukuki altyapı bakımından bu eksikleri süratle gideriyoruz."

HASDAL'A KÜLLİYE

Erdoğan, "Hasdal'da yeni emniyet külliyemizi inşa edeceğiz ve bu yeni emniyet külliyemizde İstanbul Emniyet Teşkilatımız inşallah çok daha verimli, çok daha farklı hizmetlerin verilebileceği bir imkana kavuşacak ve burası gerek büyüklüğü itibarıyla gerek ihtiyaca cevap verme noktasında, ihtiyaca göre bir projelendirmeyle gayet güzel bir külliyeye İstanbul inşallah kavuşmuş olacak" dedi.

"KAZA HABERLERİNİ DUYMAK İSTEMİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının sonunda bayram tatili öncesi vatandaşlara şöyle seslendi:

 

"Sevgili vatandaşlarım, 10 günlük bir bayram sürecini 30 Ağustos ve Kurban Bayramıyla bütünleştirerek yaşayacağız. Tabii ki sizler yollarda eğer yolların kuralını, bir kenara koyar da duygusallıkla hareket eder ve hız yapma noktasına gelirseniz, hem ailelerinizi hem bizi üzersiniz. Biz, istiyoruz ki bu yollardan, bu trafik kazaları her ne kadar son yıllarda ciddi manada azalmışsa da kaza haberlerini duymak istemiyoruz. Bayram acıyla değil, mutlulukla kutlansın istiyoruz. Acıyla kutlamak zaten mümkün değil. O, yasa dönüşür. Bu bayram, inşallah yas olmasın istiyoruz. Mutluluk içerisinde bayramı yaşayalım. Onun için kurallara, özellikle hız kurallarına dikkat etmeyi, uykulu araç kullanmaktan kaçınmayı tavsiye ettik, ediyoruz. Temenni ediyorum, bu kurallara uyarak araçlarımızı kullanmak suretiyle bayramı bayram gibi yaşamayı Rabbim bizlere nasip etsin diyorum. Şimdiden yarın, Malazgirt'te 26 Ağustos 1071'in yeni bir yıl dönümünde Anadolu'nun kapılarının açılışını, Sultan Alparslan'ı ordusuyla beraber yad edeceğiz. Kurban Bayramımız şimdiden mübarek olsun diyorum."

Kaynak: IHA

GÜNCEL
Oy kullanırken dikkat edilecek noktalar!
Yarın tüm Türkiye'de vatandaşlar Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için sandık başına gi...
EKONOMİ
Seçim nedeniyle bilet fiyatları fırladı!
Atatürk Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali'nde seçim nedeniyle aşırı yoğunluk yaşandı.  B...
GÜNCEL
Türkiye'nin gözü bu haberde! Çalışmalar durduruldu
Ağrı'da, bayramın ilk günü kaybolan 4 yaşındaki Leyla Aydemir'den 9 gündür bir haber yok. Çocuğu ...
DÜNYA
İranlı Tuğgeneral operasyonda öldürüldü
İran Devrim Muhafızları Ordusu'na mensup Tuğgeneral Şahroh Dayipur, Suriye'nin Deyrizor iline bağ...
GÜNCEL
Dikkat! Seçim yasakları başladı
Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine ilişkin propaganda dönemi saat 18.00'de...
ASAYİŞ
Denizde can pazarı! Birden çırpınmaya başladılar
Samsun'da serinlemek için denize giren 3 arkadaş birden suya batıp çıkmaya başladı. Görevliler ta...
Türkiye'de 23 Ekim'e kadar alacağı YEKA offshore rüzgar enerjisi santrali 2 milyar dolarlık yatırım!!
Korkunç yangında 6 ev kül oldu
Bursa'da ilginç görüntüler! Polislere tulumlu karşılama...
IŞİD toplantısı bombardımana tutuldu!

En Çok Okunan Haberler

Türkiye'nin gözü bu haberde! Çalışmalar durd...

Ağrı'da, bayramın ilk günü kaybolan 4 yaşındaki Leyl...

Sigara içmeyenlerin yüzünü güldürecek mesai ...

2018-2023 Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem P...

Bursa'da ilginç görüntüler! Polislere tuluml...

Bursa'da kent genelinde yapılan narkotik uygulamasın...

Bursa'da meslek odalarından çok önemli açıkl...

Yapı ruhsatlarına mühendis ve mimarlar imza atma zor...

Bursa'da dehşet saçan şahıslar suç makinesi ...

Bursa'da rastgele ateş açarak, bir kadının ölümüne, ...

Bursa'da 10 kurşunla öldürülmüştü! Zanlıdan ...

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde daha önce yanında çalı...

Kan donduran olay! Öldürdükten sonra üst kat...

Denizli'nin Beyağaç ilçesinde bir şahıs tartıştığı 2...

Çete lideri kadın Bursa'da kıskıvrak yakalandı

Bursa'nın İznik ilçesinde hırsızlık çetesinin lideri...

Alibeyköy Barajı'nda dehşet! Cesetlerine ula...

İstanbul Alibeyköy barajında serinlemek için suya gi...

Sosyal medyada canlı yayın yaparken şarampol...

Afyonkarahisar'da ticari bir taksi sürücüsü sosyal m...

Adil Öksüz'le ilgili kritik isim yakalandı

Konya merkezli 31 ilde düzenlenen FETÖ operasyonunda...

Bursa'da eşini öldüren kadın hakkında karar!

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde dün tartıştığı eşini b...

Korkunç yangında 6 ev kül oldu

Kastamonu'nun Azdavay ilçesinde halen devam eden yan...

Burak Özçivit'e çifte vatandaşlık

Karadağ Yargıtay Başkanı Vesna Medenica, hayranı old...

Canını tehlikeye atan çocuk: 'Hayat cesurlar...

Adana'da sıcaktan bunalan 10 yaşlarındaki 3 çocuk, c...