Erdoğan son noktayı koydu! 'Bu konu bir daha açılmamak üzere kapandı'

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam'da gerçekleştirilen 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Milletimiz bize oy vermek zorunda değildir. 'Beyefendi böyle talimat verdi' diyerek bunu istismar edenler var. Bizim haberimiz yok. Bunların hepsi fırsatçılıktır" dedi. Erdoğan, yüzde 40 tartışmasına ise, "Seçilme yeterliliğinin yüzde 50'den yüzde 40'a çekilmesi gibi bir çabamız yok. Yüzde 50 sınırının koyulması gayet bilinçli ve değişmez bir gerçektir. Bu konu da bir daha açılmamak üzere burada kapanmıştır" ifadelerini kullandı.

SİYASET, 05 Ekim 2019 Cumartesi, 10:24
Erdoğan son noktayı koydu! 'Bu konu bir daha açılmamak üzere kapandı'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Milletimizle olan güçlü hasbi bağımız sayesinde girdiğimiz her mücadeleden başarıyla çıktık. Türkiye demokraside ve ekonomide haps edildiği ve çok uzun yıllar kurtulamadığı geri kalmışlık zincirini AK Parti ile kırmıştır. Kendini milli iradenin üstünde gören vesayetçi anlayışı kazıyıp attık. Ekonomi üzerinden yazılan felaket senaryolarını birer birer bozuyoruz.

Önümüzdeki dönemde MHP ile çok daha kapsamlı ve yakın şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle sayın Bahçeli'ye geçmiş olsun dileklerini şahsım katında partim adına iletmek istiyorum.

Türkiye'nin ve Türk milletinin menfaati söz konusu olduğunda tüm partiler birlikte hareket etme erdemine sahiptir.

"SÜRECİ BAŞLATIYORUM"

7. Olağan Kongre sürecini başlatıyorum. Dünya değişirken AK Parti'de yerinde saymayacak. Ülkemizdeki vatandaşlarımız için hayal kurmaya ve hayata geçirmeye devam edeceğiz. Her zaman söylediğimiz gibi milletimiz bize oy vermek zorunda değildir. Biz milletimizin kalbini kazanarak bunu sağlayacağız.

"Beyefendi böyle talimat verdi" diyerek bunu istismar edenler var. Bizim haberimiz yok. Bunların hepsi fırsatçılıktır. Bunlara imkan vermeyeceğiz. AK Parti milletin hizmetkarı olduğunu bir kez daha ispat edecektir. Attığınız her adımdan bu şekilde hareket etmenizi rica ediyorum.

Üye sayımıza baktığımız zaman 10 milyon 500 bine varan bir üye sayısına sahibiz. Bu partimize olan sevdanın ne denli yüksek olduğunu gösteriyor. Bunu ilmek ilmek işlememiz lazım. Üyelik şuurunu çok farklı bir yere çıkarmamız lazım.

 Medeniyetimizin kökleri insanlığın ve coğrafyamızın tüm birikimini kucaklayacak kadar derinlere iner. Pusulası olmayan bir gemi, nasıl kaybolup giderse medeniyet davası olmayan bir ülkede yok olmaya mahkumdur. 

Ne kadar güçlü eserse essin kendimizi bu yıkıcı rüzgarın akışına bırakmayacağız. Çünkü Rabbimiz bize, "İnanıyorsanız muhakkak üstünsünüzdür" diyor. Aşılamaz sanılan nice korku deryalarını bu anlayışla geçtik. Fitne odakları bizi yıldırmasın, kardeşlik bağlarımızla bunları aşarak yolumuza devam edeceğiz.

Bizim medeniyetimiz, bu ülkenin her bir vatandaşını kucaklayacak güce sahiptir. Medeniyet davamızın 2 büyük taşıyıcısını, eğitim ve kültürü konusu ihmal ettik. O yüzden hemen harekete geçmeliyiz. Davamızın zafere ulaşacağı konusunda hiçbir şüphemiz bulunmuyor. 

'YÜZDE 40' KONUSUNU SON NOKTAYI KOYUYORUM"

Partimize yönelik saldırılar, davamızın tehdit olarak görülmesindendir. Bu kadro tek yürek oldukça hiçbir güç bizi hedeflerimize yürümekten alıkoyamaz. 2002 yılı Kasım ayından bu yana ülkemizi ileriye götürmenin çabası içindeyiz. Her alanda tarihi reformları hayata geçirdik. Şehir ziyaretlerinde tüm bu reformları teker teker anlamaya özen gösteriyorum. Bunların yanında siyasi tarihimizin en büyük reformunu yaparak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçtik. Bu vesileyle son günlerde yaşanan anlamsız tartışmaya noktayı koymak istiyorum. Seçilme yeterliliğinin yüzde 50'den yüzde 40'a çekilmesi gibi bir çabamız yok. Yüzde 50 sınırının koyulması gayet bilinçli ve değişmez bir gerçektir. Bu konu da bir daha açılmamak üzere burada kapanmıştır. Buradan CHP bir şeyler devşirmeye çalışmasın. Onlara buradan bir şey düşmez.

 Bazı uyuşmazlıkların daha mahkemeye gitmeden sulh yoluyla çözülmesi bekleniyor. Yürekleri dağlayan çocukların anneye ya da babasına icra yoluyla verilmesine 2. pakette sona eriyor. 

2. paketin en önemli konularından biri ise denetimli serbestlik konusudur ve yeniden düzenlenecektir. 2. Yargı Paketi'ni tüm siyasi partilere sunacağız. Bu paketin de uzlaşmayla Meclis'ten geçeceğine inanıyoruz. 

BM Genel Kurulu'nda yaptığımız konuşmanın kitapçığını sizlere dağıttık. Ülkemizin dış politikalarını eleştirenler cahilliklerinden eleştiriyordur.

"ARTIK SÖZ BİTTİ"

Ülkenin en eski partisi olan siyaset üretemeyenler terör örgütünün güdümündedir. Buna karşılık Türkiye'nin Suriyelileri evlerine kavuşturma çabalarından rahatsız oluyorlar. Amacımız Fırat'ın doğusunu da barış pınarlarıyla sulamaktır. Planlarımız hazır. BM bunu liderlere anlattım. Güvenli Bölge konusunda kendi göbeğimizi kendimiz kesmeye devam ettik. Yeteri kadar sabırlı davrandık. Müttefiklerinize sorumuz gayet açıktır. Siz SDG adıyla gözlerden kaçırdığınız YPG/PKK'yı bir terör örgütü olarak görüyor musunuz? Bu açıklayın. Artık onlara söz bitti diyoruz. Hazırlıklarımızı yaptık, gerekli talimatları verdik.

Cumhuriyet tarihinin tüm rekorlarını kırarak yıllık 4.4 milyar fazla veren bir ekonomik yapıya ulaştık. 

Cari dengedeki açık sorununu sonsuza kadar kapatıyoruz. Enflasyon oranını da yüzde 10'un altına çekerek, tek haneli rakamlara indirdik. 

Bu işin ana belirleyeni bilin ki faizdir. Faiz sebeptir enflasyon sonuçtur. Biz bir üretim ekonomisi düşünüyorsak, finans sektörünün girişimciyi desteklemesi lazım. Bu yüzde 40 faizlerle olmaz. Merkez Bankası'nın müdahaleleriyle faiz düşmüştür daha da düşecektir. 

Hedefimiz önümüzdeki yıllarda büyümeyi yüzde 5 ve daha üzerine çıkarmaktır. İşsizliği de yüzde 10'un altına indiriyoruz. Tüm milletime sesleniyorum. Birikimlerinizi yabancı değil Türk Lirası temelli yatırımlarda kullanmasını rica ediyorum.

Enerji konusunda tarihi atılımlar yapıyoruz. Doğal gazı tüm şehirlerimize ulaştırdık. İlçe ve belde merkezlerine ulaşmak için de çalışıyoruz. Yerli kaynaklardan elektrik üretme oranımız yüzde 64 noktalarına geldi. Bu sene rüzgar enerjisinde önemli bir yarışma düzenledik. Böylece ülkemize bir enerji yatırımı daha yapmış olduk. Sondaj gemilerimiz Akdeniz'de çalışmalarına devam ediyor. Karada da petrol ve doğal gaz çalışmalarımız devam ediyor. 

Trakya'da bu yaz toplam doğal gaz alanımızı 2 katına çıkaracak yeni alanlar keşfettik. Buradan elde edeceğimiz doğal gaz, bütçemize 5 milyar lira daha ekleyecek. Türk Akım'da bu yıl inşallah ilk gaz akımını sağlayacağız. Bor cevherinin işlenmesi için yeni bir projeye başlıyoruz. Boru Türkiye'de işleyeceğiz. 

Tarım ve gıda konusuda önceliklerimiz arasında. Gelecekte gıdayı kontrol edenin de dünyayı kontrol edeceği her geçen gün netleşiyor. Ülkemizde 24 mliyon hektarda tarım yapılıyor. 2050 yıllında dünyanın 10 milyarı ülkemizin ise 100 milyonu geçeceği tahmin ediliyor. Ülkemiz tarımsal gelir konusunda dünyada ve bölgemizde lider konumundadır. Bugün Türkiye 195 ülkeye tarımsal ürün ihraç ediyor. Tarım desteklerini 1,4 milyar liradan 17 milyar liraya çıkardık. Ama ana muhalefet liderinin kulağı vardır duymaz. Sadece mazot desteği geçen yıl 2,8 milyar lira. Ne diyor?" Çiftçilerimize destek yok" Bunların hepsi resmi rakamlar. Ama bunların anlaması mümkün değil. Hükümetimiz döneminde daima üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Üreticilerden 4 milyar liralık ürün alarak, piyasanın üreticimizi ezmesine izin vermedik. 

Orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri olarak, orman kapasitemizi artırdık. Önümüzdeki yıllarda 10 milyon daha fidan dikmeyi hedefliyoruz.

TÜRKİYE
Bursalı balıkçılardan 'Biz tuttuk' pozu! Yaklaşık 2 metre boyunda...
Bursa'nın İznik ilçesinde balıkçıların ağlarına yıllardan sonra dev yayın balığı takıldı. Yaklaşı...
SPOR
Bursa'nın perileri evinde mutlu!
Büyükşehir Belediyespor Kadın Basketbol Takımı, TKBL 4. haftasında Mardin Büyükşehir Başakspor ta...
EKONOMİ
Memurun 2020 yılı fazla mesai ücreti belli oldu!
Devlet memurlarının 2020 yılında yapacakları saat başı fazla çalışma ücretlerine yüzde 6.1 zam ya...
YAŞAM
Aynı hastalıktan ağabeyini ve annesini kaybetti! Bursalı genç annenin yaşam savaşı...
Bursa'nın İnegöl ilçesinde 28 yaşındaki 1 çocuk annesi Selda Güneş, 21 yıl önce yakalandığı kan k...
EKONOMİ
Araçların hasar kaydını PTT'den sorgulama imkanı!
PTT A.Ş., ikinci el araçların kilometre bilgilerinin ardından hasar kaydına ilişkin verileri de m...
GÜNCEL
Hakkari'de teröristlerle çatışma! 1 askerimiz şehit düştü...
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada bir askerin şehit olduğu bild...
Bursalı çiftçiler kışlık ürünlerin fiyatlarından memnun değil!
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aydın Bursa'da! 'Herkesin kafasında soru işaretleri var'
Kore gazisi Bursa'da son yolculuğuna uğurlandı!
Bursa'da enerji ve nakil kablosu çalan şüpheliler yakayı ele verdi!

En Çok Okunan Haberler

Suriye'den acı haber! Şehidimiz var...

Milli Savunma Bakanlığı, Fırat'ın doğusunda Tel-Abya...

İki şehir arasında sınır savaşı! Yüzlerce ki...

Malatya ile Adıyaman arasındaki sınır tartışması yen...

Aynı hastalıktan ağabeyini ve annesini kaybe...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 28 yaşındaki 1 çocuk anne...

Bursa'da akılalmaz hırsızlık! 25 bin liralık...

Bursa'da kilitli olmayan evin kapısını kart film ile...

AK Parti'den milletvekillerine 'yer tutma' u...

AK Parti yönetimi, milletvekillerini Cumhurbaşkanı R...

Bursa'da kar maskeli soygun!

Bursa'da yüzleri kar maskeli şahıslar, bir marketin ...

Eski koca dehşeti: 3 ölü

Beylikdüzü'nde bir kişi, bir hafta önce boşandığı es...

Başbuğ'dan Suriye açıklaması!

Lüleburgaz'da konuşan İlker Başbuğ, "Yüzyılın en büy...

Suriye'den çekilen Amerikan askerleri Irak'a...

TSK'nın sınır güvenliğini sağlamak ve terör örgütler...

Terör yandaşlarından bir yalan daha! Gözü ya...

Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan ...

Hakkari'de teröristlerle çatışma! 1 askerimi...

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristlerle ...

Bursalı balıkçılardan 'Biz tuttuk' pozu! Yak...

Bursa'nın İznik ilçesinde balıkçıların ağlarına yıll...

Ülke karıştı! Yıllar sonra ordu sokakta...

Metro ücretine yapılan zam protestolarının şiddet ol...

Kentsel dönüşümde vatandaşa tek taraflı fesi...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir yönetmelikle,...

Araçların hasar kaydını PTT'den sorgulama im...

PTT A.Ş., ikinci el araçların kilometre bilgilerinin...