24 Şubat 2018 Cumartesi

  • 3,791 TL
  • 4,663 TL
  • 161,98 TL
  • 117.522
BURSA

Bursa'dan Tunceli'deki köyüne döndü! 40 adet koyunla hayvancılık yapıyor

 Bursa'dan Tunceli'deki köyüne döndü! 40 adet koyunla hayvancılık yapıyor

17 yıl Bursa’da yaşadıktan sonra Tunceli’deki köyüne yerleşen Dilek Takak, Genç Çiftçi Projesi’nden yararlanıp 40 tane koyun sahibi oldu.

12 Şubat 2018 Pazartesi 12:02 GÜNCEL

Tunceli’de boşalan köyler huzur ortamının sağlanması ve hükumetin desteklediği projeler sayesinde yeniden canlanıyor. Özellikle kırsal kalkınmayı canlandırmak ve gençlerin üretime dahil edilmesini amaçlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Genç Çiftçi Projesi” sayesinde kentte yüzde yüz hibe desteğinden 2017 yılında 146 kişi yararlandı. 17 yıl Bursa'da yaşadıktan sonra Tunceli'nin Gömemiş köyüne dönen 32 yaşındaki Dilek Takak da, yüzde yüz hibe desteği ile hayvancılık yapılıyor. Proje sayesinde 40 adet küçükbaş hayvan sahibi olan evli ve bir çocuk annesi Takak, şimdi bu sayıyı artırarak üretime dahil olmak istiyor.

"KENDİ PARAMIZLA ALAMAZDIK"

Köye dönüş yaptıklarını anlatan Dilek Takak,"17 yıl Bursa’da yaşadıktan sonra Tunceli’ye dönüş yaptık. Sonra “Genç Çiftçi” projesi olduğunu duyduk ve gidip başvurduk. Proje kapsamında yüzde yüz hibe ile 40 koyun verildi. İleride bu sayıyı artıracağıma inanıyorum. İlerleyen zamanlarda bu projeyi hem kendimiz için hem de yöremiz için faydalı hale getirmeyi düşünüyorum" dedi.

Özellikle kadın çiftçilerin bu tür projelere yönelmesini öneren Takak, "Önceden büyükbaş hayvancılık yapıyorduk ve oldukça maliyetli oluyordu. Küçükbaş hayvancılık hep yapmak istediğimiz bir şeydi ancak bu kadar koyunu kendi imkânlarımızla alamazdık. Bu proje sayesinde cebimizden hiç para çıkmadan hayvan sahibi olduk” ifadelerine yer verdi.

Bakanlık tarafından ‘Genç Çiftçi Projesi’nin iki yıldır uygulandığını belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Kaya, “Bakanlığımızın kırsal alanda özellikle kadın çiftçilerimizin desteklenmesi, kadınlarımızın kırsal alanda üretime dahil olmaları amacıyla 2 yıldır uyguladığı ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında yüzde yüz hibe desteği ile Dilek hanıma 40 koyun verdik” dedi.

Tunceli’de hükumet tarafından pozitif ayrımcılık sağlandığını, talep edilen hiçbir başvurunun geri çevrilmediğini belirten Kaya, “Tunceli’ye 2 yılda 10 milyon liralık bütçe desteği bakanlığımızca sağlandı. Ben Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Bakanımıza ve Valimize projeye verdikleri desteklerden ötürü teşekkür ediyorum. Üreticilerimiz, kırsal alanda üretime katılma noktasında sıkıntı yaşıyordu. Bizler sadece hayvancılık değil, bitkisel üretim, seracılık, sulama, meyve bahçeleri, tavukçuluk, ipek böceği yetiştiriciliği gibi tarımın her alanında 30 bin lira yüzde yüz hibe desteği ile genç çiftçilerimizi, özellikle kadın çiftçilerimizi kırsalda üretime kazandırmaya çalışıyoruz” diye bilgi verdi.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

 ABD'ye rest: Ya düzelecek ya da tamamen bozulacak!

ABD'ye rest: Ya düzelecek ya da tamamen bozulacak!