20 Mart 2018 Salı

  • 3,940 TL
  • 4,863 TL
  • 166,40 TL
  • 115.450
BURSA 19°

Neden müftüler de nikah kıyamasın!

 Neden müftüler de nikah kıyamasın!

Hükümet müftülere de nikah kıyma yetkisini veren tasarıyı meclise gönderdi. Ancak bazı kadın örgütleri ve muhalefet tasarının ‘laik düzene aykırı ‘olduğunu ve ‘imam nikahını özendireceği’ gerekçisiyle düzenlemeye karşı.

01 Ağustos 2017 Salı 08:41 GÜNCEL

İçinde bulunduğumuz şu günlerde hükümetin meclise gönderdiği, müftülere de nikah kıyma yetkisi veren düzenleme birçok kesim tarafından tepkiyle karşılandı. Bugünkü yazısında konuyla ilgili görüşlerini aktaran yazarımız Cennet Cankılıç, “daha önce ilahiyat fakültelerinden mezun olan memurların nikah memuru yapılması gerektiğini” savunduğunu hatırlatarak düzenlemeye destek verilmesi gerektiğini kaydetti.

Bazı kesimlerin ‘laiklik elden gidiyor’ tartışmalarıyla düzenlemeye karşı durduğunu belirtren Cankılıç “Belediye başkanını, onun görevlendirdiği düz memur, il ve ilçe nüfus müdürü, hatta muhtar, nikah kıyabiliyor da onlar gibi kamu görevlisi olan bir müftü nikah kıyamıyor?

Neden kıydığı nikah dini nikah görüntüsüne büründürülüyor? Anlamış değilim. Hem öyle olsa ne  zararı var? Nikah sonrası dua edilse fena mı olur?” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Vatandaş artık kandırılmayacak

Vatandaş artık kandırılmayacak