23 Şubat 2018 Cuma

  • 3,788 TL
  • 4,663 TL
  • 161,85 TL
  • 116.841
BURSA 13°

'3,5 milyon Suriyeliyi saklayacak halimiz yok'

'3,5 milyon Suriyeliyi saklayacak halimiz yok'

Zeytin Dalı Harekatı üzerinden ABD'yi eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu ana kadar yaptıklarımız daha ısınma turları bile sayılmaz” dedi.  Afrin ve İdib’i temizledikten sonra Suriyelilerin kendi topraklarına döneceğini de belirten Erdoğan, “3,5 milyonu biz burada ilanihaye saklayacak halimiz yok” ifadesini kullandı.

08 Şubat 2018 Perşembe 13:11 GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de 45. Muhtarlar Toplantısı'nda konuştu, dikkat çeken mesajlar verdi.  Konuşmasında Zeytin Dalı Harekâtı’nı değerlendiren Erdoğan, “Afrin olayını çözeceğiz, İdlib'i aynı şekilde çözeceğiz ve mülteci kardeşlerimiz tekrar kendi topraklarına, kendi evlerine dönsün istiyoruz. 3,5 milyonu herhalde biz burada ilanihaye saklayacak halimiz yok. Onlar da zaten bir an önce kendi topraklarına dönmek istiyorlar” dedi.

ZEYTİN’E YEMİN OLSUN Kİ…

Irak’ın kuzeyinde sahnelenen oyunu Tahran ve Bağdat yönetimi ile birlikte bozduklarını anlatan Erdoğan, “Tamamen kendi inisiyatifimizle Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Operasyonu'nun düğmesine bastık. Zeytin Dalı Operasyonu derken bu sıradan aklımıza gelip de söylenen bir şey değil. Orada zeytine yemin olsun ki buyuruyor Allahımız. Zeytine yemin olsun ki dedik, Allah'ın izniyle bu işi bitireceğiz” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NA SERT TEPKİ

Erdoğan’ın gündeminde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da vardı. Kılıçdaroğlu’nun ‘Esad’la temasa geçin’ önerisine sert tepki gösteren Erdoğan, “1 milyon vatandaşını öldüren bir katille biz neyi konuşacağız? Siz yeri gelir teröristlerle el ele kol kola dolaşabilirsiniz. Teröristlerle beraber kalkar, Ankara'dan İstanbul'a yürüyebilirsiniz. Adaletsiz bir adalet anlayışıyla yürüyüş yapabilirsiniz ama biz, terör örgütlerinin icazetiyle yola çıkanlarla beraber bugüne kadar yol yürümedik ve bundan sonra da yürümeyeceğiz” dedi.

ISINMA TURLARI BİLE SAYILMAZ

Türkiye ve ABD arasındaki anlaşmazlığa da değinen Erdoğan, “Terörist teröristle yok edilmez yanlış yapıyorsun Sayın Trump dedim kendisine. O yine onlara baktı. Siz yolunuza biz yolumuza dedik. Şu ana kadar yaptıklarımız daha ısınma turları bile sayılmaz. Asıl büyük hamlelerimizi, ataklarımızı önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğiz. Bu nedenle 2019 kritik bir tarihtir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin resmen ve tüm unsurlarıyla devreye girmesiyle artık bu ülkeye operasyon çekmek öyle kolay olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

TÜRKLÜKLE ALAKASI YOK

Meslek odalarından Türk adının kaldırılmasıyla ilgili eleştirilere de yanıt veren Erdoğan, “Neymiş o, biz 'Türkiye ve Türklük' kavramına karşıymışız. Niye? Türk Tabipleri Birliği'nin isminden 'Türk'ün kaldırılmasını istediğimiz için... Evet istiyoruz. Çünkü Türk Tabipleri Birliği denilen bu kuruluşun Türklükle alakası yok, Türk kavramına da layık olan bir yanı yok” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Çeyrek altın ne kadar oldu?

Çeyrek altın ne kadar oldu?