21 Şubat 2018 Çarşamba

  • 3,792 TL
  • 4,676 TL
  • 163,08 TL
  • 113.433
BURSA 13°

ABD'den olay teklif: 'YPG'yi PKK'ya karşı savaştırabiliriz'

ABD'den olay teklif: 'YPG'yi PKK'ya karşı savaştırabiliriz'

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, ABD Savunma Bakanı James Mattis ile yaptığı görüşmede terör örgütü YPG'ye verilen desteğin son bulmasını talep ettiklerini ve buna karşılık Mattis'in 'YPG'nin PKK'ya karşı savaştırılabileceğini söylediğini aktardı.

15 Şubat 2018 Perşembe 13:46 GÜNCEL

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile ABD Savunma Bakanı James Mattis, NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında dün bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye dair Brüksel'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Canikli, "PYD/YPG terör örgütüne verdikleri desteğin aynı zamanda PKK terör örgütünün güçlenmesine, palazlanmasına sebep olduğunu ve bu durumun da Türkiye için artan oranda bir ulusal güvenlik tehdidi teşkil ettiğini ifade ettik" diye konuştu. Canikli ayrıca, Mattis'e "YPG'nin PKK'nın organik kolu olduğuna dair şüphe kalmamıştır” dediğini bildirdi.

DESTEK SON BULMALI

ABD Savunma Bakanı ile yaptığı görüşmede YPG'ye verilen desteğin son bulması gerektiğini söylediğini belirten Canikli, Mattis'in "Bu örgütü PKK'dan ayırabileceklerini, hatta PKK'ya karşı savaştırabileceklerini söylediğini" aktardı.  Canikli, "Mattis, YPG'nin DAEŞ'le ittifak yapmayacağını söyledi" ifadesini kullandı.

YPG'YE SİLAHLARI BİZ VERMEDİK’ DEDİ

“YPG'ye silahları kimin verdiğini bilmiyoruz” diyen Canikli, “Sayın Mattis, Afrin'de terörist unsurlara hiçbir silah desteği ve mühimmat sağlamadıklarını, yani PYD ve YPG'ye, Afrin'de şu anda Türkiye'ye karşı faaliyet içerisinde olan terör unsurlarına karşı Amerika Birleşik Devletleri'nin hiçbir şekilde silah, mühimmat desteği sağlamadığını ve orada kullandıkları silahların kendilerine ait olmadığını ifade etti.  Aksini ortaya koymadığımız sürece müttefikimizin bu beyanına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Mustafa Sandal ve Emina Sandal boşanıyor!

Mustafa Sandal ve Emina Sandal boşanıyor!