20 Mart 2018 Salı

  • 3,942 TL
  • 4,868 TL
  • 166,40 TL
  • 115.450
BURSA 20°

AB'den 'Ahlaksız teklif'

AB'den 'Ahlaksız teklif'

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Türkiye’nin AB süreci hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Avrupa Birliği’nin tam üyelik yerine, ayrıcalıklı ortaklık teklifine de değinen Çelik “Kesinlikle söz konusu değil. Buna ahlaksız teklif diyoruz" ifadelerini kullandı.

25 Ekim 2017 Çarşamba 15:11 GÜNCEL

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı ve son dönemdeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AB Bakanı Çelik'in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"IPA yardımlarını (AB'nin katılım öncesi mali yardımları) kesmek bir şey ifade etmez. Bunun dillendirilmesi de AB'nin kredibilitesini geriye götüren bir şeydir."

"Avusturya'nın (Türkiye'ye karşı) takıntısını bir siyasi analiz biçimiyle açıklayamıyorum. Tamamen psikiyatrik bir takıntı haline gelmiş durumdadır."

"(AB'nin ayrıcalıklı ortaklık teklifi) Buna ahlaksız teklif diyoruz."

"Sorunlarını çözemeyen bir Avrupa modelinin alacağı tek kararın Türkiye ile müzakereleri kesmek olması ya da askıya almak olması bir intihar olur"

"(IKBY'deki bağımsızlık referandumu) Barzani bu adımı Kürtler için atmadı. Barzani bu adımı kendi başkanlığını garanti altına almak için attı."

"(IKBY Başkanı Barzani'nin referandum kararını dondurma teklifi) "Tamamen taktik amaçlı bir şey. Referandum kararını dondursa ne olur dondurmasa ne olur... Açık bir şekilde 'bu yoktur' demediği müddetçe, geri alınmadığı müddetçe bunun sonucu budur denilmesi gerekir."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Türkiye'den Almanya'ya misilleme!

Türkiye'den Almanya'ya misilleme!