24 Şubat 2018 Cumartesi

  • 3,791 TL
  • 4,663 TL
  • 161,98 TL
  • 117.522
BURSA

'Araç akışını azaltacağız ya da keseceğiz'

'Araç akışını azaltacağız ya da keseceğiz'

Küçük dokunuşlarla trafikteki yoğunluğu yıl sonuna kadar yüzde 40 azaltmayı planladıklarını söyleyen Başkan Alinur Aktaş, “Mesela Ulucami gibi nüfusun yoğun olduğu bölgelere araç akışını azaltacağız ya da keseceğiz. Halkı toplu ulaşım araçlarını kullanmaları yönünde teşvik edeceğiz” dedi.

02 Şubat 2018 Cuma 12:12 GÜNCEL

Başkan Aktaş, 25 derneğin temsilcileriyle Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara yolundaki hizmet binası meclis salonunda buluştu. Sıcak bir atmosferde geçen görüşmede davetlilerin Başkan Aktaş’a iletmek istedikleri özel mesajları alındı. Toplantıda, Bursa’daki trafik sıkıntısı ve büyük bir kitleyi ilgilendiren kentsel dönüşüm çalışmaları da gündeme geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yaptığı açıklamada, Bursa’daki trafik yoğunluğunu yıl sonuna kadar yüzde 40 oranında azaltmayı hedeflediklerini ifade etti. Yaşanan sıkıntının tek bir sebebinin bulunmadığını, yetersiz yollar, araç akışını engelleyen binalar, şehrin doğu hattında çalışan minibüsler, özel halk otobüsleri ve çeşitli nedenlerin şehri bu kronik problemle baş başa bıraktığını söyleyen Başkan Aktaş, sıkı denetim ve küçük dokunuşlarla trafik yoğunluğunu ilk etapta azaltmayı düşündüklerini vurguladı.

YIL SONUNA KADAR YÜZDE 40

İlerleyen yıllarda yapılacak ekstra takviyelerle kenti bu sıkıntıdan kurtaracaklarını ifade eden Başkan Aktaş, “İnsanın olduğu her yerde sıkıntı vardır. Sıkıntının olduğu yerlerde de denetimi kesin suretle yapmalısınız. Biz de ilk aşamada özellikle denetim sistemi üzerinde duracağız. Son teknoloji araçlarla trafiği 24 saat denetim altında tutacağız. Mesela Ulucami gibi turistik, nüfusun yoğun olduğu bölgelere araç akışını azaltacağız ya da keseceğiz. Halkı toplu ulaşım araçlarını kullanmaları yönünde teşvik edeceğiz. İnşallah göreceksiniz, bu şekilde yılsonuna kadar trafikte yüzde 40 rahatlama sağlayacağız” dedi.

YÜKSEK KATLI YAPILAŞMA OLMAMALI

Başkan Aktaş, konuşmasında, kentsel dönüşüm çalışmalarından da bahsetti. Bursa’da önceki dönem 0.50 emsal verilerek bazı bölgelerde yüksek katlı kentsel dönüşüm çalışmalarının önünün açıldığını, benzer kötü örneklerin özellikle Nilüfer ilçesinde çok sayıda bulunduğunu ifade eden Başkan Aktaş, yeni dönemde bu tür uygulamaların önünü açmalarının mümkün olmadığını kaydetti. Aktaş, “Bursa bir deprem bölgesi ve kentsel dönüşüm çalışmalarını kesin suretle gerçekleştirmeliyiz. Fakat bu eskisi gibi olmamalı! 0.50 emsal vererek, yüksek katlı yapılaşmanın önünün açmamalıyız. Bunun yerine yatay, nüfus artışıyla uyumlu sosyal donatı alanlarının da hesaba alındığı şık çalışmaların içerisinde olmalıyız” diye konuştu.

HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI

Başkan Aktaş, konuşmasında, Bursa’nın sıkıntılarının çözülmesi konusunda STK’ların taşıdığı role işaret etti. Şehrin sürekli büyüme eğiliminde olduğunu, Balkanlar ve Anadolu’nun değişik bölgelerinden, Kafkaslardan sürekli göç aldıklarını vurgulayan Başkan Aktaş, artan nüfusa bağlı olarak sıkıntıların da artış gösterdiğini ifade etti. Aktaş, “Bursa bir çiçek bahçesidir. Farklı bölgelerden aldığımız göçler, şüphesiz ki şehrimizin zenginliğidir. Fakat bu durum, çeşitli meseleleri de beraberinde getirmektedir. Burası hepimizin. Başta STK’lar olmak üzere taşın altına herkes elini koymalı, hep birlikte sorunların üstesinden gelmeliyiz. Bunu yapmak bizim görevimiz” şeklinde konuştu.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bursa'da zehir operasyonu nefes kesti!

Bursa'da zehir operasyonu nefes kesti!