19 Şubat 2018 Pazartesi

  • 3,749 TL
  • 4,661 TL
  • 162,51 TL
  • 116.511
BURSA 10°

Başkan Aktaş: 'Kentsel dönüşüm iptal edilmedi'

Başkan Aktaş: 'Kentsel dönüşüm iptal edilmedi'

Bursa’da büyük tartışma yaratan 'kentsel dönüşüm'le ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, projelerin iptal edilmediğini fakat usulüne uygun yapmak gerektiğini belirtti.

15 Şubat 2018 Perşembe 18:51 GÜNCEL

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kentsel dönüşümle ilgili merak ediken konulara açıklık getiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Kentsel dönüşümle alakalı bekleyen konular ve askıdaki konuların ana müsebbibi ne Recep Altepe, ne de belediye meclisidir. Orada yapılan hatalar veya zamanında yapılmamış girişimler böyle bir sonuç ortaya çıkarmıştır. 1 Ekim tarihi itibariyle yeni imar yönetmeliği yürürlüğü girdi. Buraya belgesini yetiştiremeyenler ve iptalle ortaya çıkan bir durum var” dedi.

Nilüfer Belediyesi ile görüşmelerin deva ettiğini ifade eden başkan Aktaş, “Müteahhitler ve mağdurlar da geçtiğimiz gün Nilüfer Belediye Başkanı ile bir araya gelmişler. Bizler bu konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanlığına taşıdık. Bakanımız, burada alınacak bir kararın Türkiye’ye örnek olacağı için bunu kendi içimizde meclis tarafından çözüme kavuşturmamızı söyledi. Ortada 120 civarında site ve 5 bine yakın aile mağdur olmuş durumda. Ama Bursa’da kentsel dönüşüm devam ediyor. Her türlü projeye açığız. İlçe belediye başkanlarına ve bana da geliyorlar. Nihayetinde bu görüşmeler devam edecek. Ancak bu dönüşümün kat ve yüksek binalarla olmayacağını ifade ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kamuoyunda kentsel dönüşümün iptal olduğu gibi bir algı oluştuğunu belirten Aktaş, “Kentsel dönüşümün iptal olduğu falan yok. Sadece kentsel dönüşümü usulüne uygun olarak yapmak gerekiyor. Emsal artışı ve kat artışı ile kentsel dönüşüme sıcak bakmadığımızı söylüyoruz. Yıldırım Belediyesi’nin bazı çalışmaları var” ifadelerini kullandı.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bursa'da termik santraline belediye meclisinde red!

Bursa'da termik santraline belediye meclisinde red!