18 Mart 2018 Pazar

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 21°

Başkan Aktaş'tan trafik açıklaması! Yıl sonuna kadar...

Başkan Aktaş'tan trafik açıklaması! Yıl sonuna kadar...

Göreve gelir gelmez Bursa’nın en önemli sorunlarından olan trafik meselesine el atan Başkan Alinur Aktaş,  trafik yoğunluğunu yıl sonuna kadar yüzde 40 oranında azaltmayı hedeflediklerini ifade etti.

11 Mart 2018 Pazar 10:42 GÜNCEL

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin şehir içindeki trafik çilesinin önüne geçmek için 29 kavşakta başlattığı düzenlemelerde büyük aşama kaydedildi. Trafikte yüzde 25 oranında azalma sağlanırken, yılsonuna kadar bu oranın yüzde 40 seviyesine çıkması bekleniyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’daki trafik yoğunluğunu yılsonuna kadar yüzde 40 oranında azaltmayı hedeflediklerini ifade etti. Yaşanan sıkıntının tek bir nedeninin bulunmadığını, yetersiz yollar, araç akışını engelleyen binalar, şehrin doğu hattında çalışan minibüsler, özel halk otobüsleri ve çeşitli nedenlerin şehri bu kronik problemle baş başa bıraktığını hatırlatan Başkan Aktaş, sıkı denetim ve küçük dokunuşlarla trafik yoğunluğunu ilk etapta azaltmayı düşündüklerini vurguladı.

İlerleyen yıllarda yapılacak ekstra takviyelerle kenti bu sıkıntıdan kurtaracaklarını ifade eden Başkan Aktaş, trafik ile ilgili daha önce yaptığı açıklamada, "İnsanın olduğu her yerde sıkıntı vardır. Sıkıntının olduğu yerlerde de denetimi kesin suretle yapmalısınız. Biz de ilk aşamada özellikle denetim sistemi üzerinde duracağız. Son teknoloji araçlarla trafiği 24 saat denetim altında tutacağız. Halkı toplu ulaşım araçlarını kullanmaları yönünde teşvik edeceğiz. İnşallah göreceksiniz, bu şekilde yılsonuna kadar trafikte yüzde 40 rahatlama sağlayacağız” demişti.

İzmir Yolu'nda yapılan çalışmalar, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı, Esentepe kavşağı, Orhaneli kavşağındaki biten düzenlemenin yanı sıra Beşevler kavşağında devam eden iyileştirme ve yeni uygulamalarla trafiğin rahatlaması dikkat çekti. Ulaşımdaki sıkıntıların giderilmesi için acil eylem planı çerçevesinde birçok çalışma başlatıldı. Bazı noktalarda çalışmalar tamamlanırken birçok noktada çalışmalar devam ediyor.

Küçük Sanayi Gül kavşağı şerit genişletme, Mudanya kavşağı ile Orhaneli kavşağı şerit genişletme, Acemler kavşağı şerit genişletme, Terminal-Demirtaş kavşağı çevresi trafik sirkülasyon düzenlemesi, Otosansit kavşağı dönel adanın Kaldırılarak - akıllı kavşak uygulaması, Esentepe kavşağı dönel adanın kaldırılarak - akıllı kavşak uygulaması, FSM Tuna kavşağı dönel adanın kaldırılarak - akıllı kavşak uygulaması, Ata Bulvarı Işıktepe-Kırmızı Cadde kavşağında ilave şerit ve dönüş kolları ile birlikte akıllı kavşak uygulaması ve Ata Bulvarı Fethiye - Sarı Cadde kavşağında ilave şerit ve dönüş kolları ile birlikte akıllı kavşak uygulaması çalışmaları tamamlandı.

Beşevler kavşağı dönel adanın kaldırılarak - akıllı kavşak uygulaması, Emek kavşağı dönel adanın kaldırılarak - akıllı kavşak uygulaması, İstanbul yolu güzergahında yolun iki yönde 3 şeride çıkarılması, stadyum bağlantı yolları ve Mudanya kavşağı viyadük imalatlarının yapılması ile tek yön uygulaması, Panayır kavşağı- Yeniceabat- Yunuseli- Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı - güzergahındaki yolun yapılması, Çelebi Mehmet Bulvarı-Hüdavendigar Bulvarı- Yıldırım Beyazıt Bulvarı kesiminde kamulaştırma ve yol bağlantılarının yapılması, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi içinden Bursa Çevre Yoluna direk bağlantı yolu ve kavşağı yapılması, Erdoğan Caddesi Güzergahında kamulaştırmalarının tamamlanarak Esenevler köprülü kavşağı ve Otosansit bağlantısının sağlanması, D-200 Ankara -İzmir karayolu, Mudanya yolu, İstanbul yolu ve yakın çevre yolu güzergahında trafik elektronik denetim sistemlerinin kurulması, İzmir yönünden yakın çevre yoluna geçişini sağlayacak Acemler viyadüğünün yapılması, Mudanya yolu Flament-Akpınar köprülü kavşağında ilave dönüş kolu yapılması, Bursa genelinde tek yön uygulamalarının arttırılmasına yönelik çalışmalarının yürütülmesi çalışmaları devam ediyor.

FSM - Kanuni Caddesi dönel kavşağında, Geçit kavşağı ve devamı yolda, Orhaneli Yolu Lefkoşe Caddesi ile Kavakdere Caddesi kavşağında, İnönü Caddesi - Zafer Bulvarı - Gazi Caddesi kesişimi matador kavşakta, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı - 29. Aydın Sokak kesişimindeki kavşakta, D-200 İzmir- Ankara karayolu güzergahında Mudanya kavşağı Soğukkuyu Caddesinde, Mudanya köprülü kavşağında, Çalı yolu Hafize Hatun Cami kavşağında, Gökdere kavşağı Ankara yolu girişi yolunda, İhtisas kavşağında ve Bursa Çevre Yoluna Doğanköy Şehir Hastanesi bağlantı kavşağında; akıllı kavşak uygulamaları, servis yolları, dönüş kolları, şerit artırma ve şerit genişletme, yol düzenleme, trafik elektronik denetim sistemleri kurulması gibi çalışmaların yanında, şehrin doğu-batı aksında yer alan D-200 Ankara-İzmir karayolu üzerinde trafik akışını hızlandırıcı Park Yasağı-Yanyol Giriş-çıkışlarının azaltılması sağlanacak.

Öte yandan uygulanmaya başlanan kamyon - tır - iş makinesi ve beton mikseri gibi büyük araçların şehre girişlerine yoğun saatlerde izin verilmemesi de Bursa’da ulaşımın rahatlatılmasına katkı sağlıyor. Ayrıca bu konuda trafik ekiplerinin de denetimlerini arttırması dikkat çekiyor.

Kavşakların dönüşümünü memnuniyetle karşılayan vatandaşlar, "Şu an için her şey yolunda. Sürücüler de yavaş yavaş alışıyor. Bu uygulamanın tüm Bursa'da yapılması gerektiğini düşünüyorum. Kavşakların tamamlanmasının ardından trafikte gözle görülür bir rahatlama meydana geldi" diye konuştu.

 

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

Erkin

11 Mart 2018 Pazar 23:17

Trafiğin %25 azaltılmış hâli bu mu? Ata bulvarından terminale pazar günü 1 saatte gittik, misafirimiz otobüsü kaçırdı. Geçen hafta sabab saat 8 de soğanlı cevre yolunda hangi akla hizmetle ağaç budama işi yapılır? Yolda trafik vardı sırf bu yüzden.

Erkan arda

11 Mart 2018 Pazar 14:57

Trafik sorununu senelerdir cozemeyip ortaya halkın rahatlığı için bir birşey koymadan sadece restore lerle Türkiye'nin en borçlu belediyesi haline getiren eskiler bakıp biraz ders alsınlar 2-3 ayda neler yapılabiliyormuş....demekki..parti aynı zihniyetler başka...kimisi halka yarar birşeyler yapmaya çalışır.kimisi..kimisi halkin parasıyla saray gibi belediye binası yapar kendine..oda ona yar olmaz.....

Ahmet Göleç

11 Mart 2018 Pazar 13:31

Bursarayın yer üstünde gittiği noktalarda hattın altından araçlar için alt geçitler yapılmalı. Şükraniye sarı camiide olduğu gibi. Kavşaklar yükü kaldıramıyor.

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

MHP İl Başkanı Tevfik Topçu: Borçlu bir belediye almak istemiyoruz

MHP İl Başkanı Tevfik Topçu: Borçlu bir belediye almak istemiyoruz