19 Mart 2018 Pazartesi

  • 3,925 TL
  • 4,817 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 18°

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığına Alinur Aktaş seçildi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığına Alinur Aktaş seçildi

İstifa eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yerine 75 oyla İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş seçildi. Oylama öncesi CHP ve AK Parti grubu arasında tartışma çıktı, CHP grubu Meclis'i terk etti.

02 Kasım 2017 Perşembe 15:33 GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği ile istifa eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yerine seçilecek yeni başkan için yapılan temayül yoklamasından Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ve İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş çıktı. 3 isim dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kritik bir görüşme gerçekleştirdi.

Erdoğan, Alinur Aktaş’ın aday gösterilmesini uygun buldu. Bugün saat 14.00’te Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi yeni başkanın seçilmesi için toplandı. CHP daha önceden istifa eden belediye başkanlarının yerine aday göstermeyeceklerini açıklamıştı.

Oylama öncesi söz alan Milliyetçi Hareket Partisi Grup Sözcüsü İhsan Bilgili ise, meclisteki toplantıda şehitleri rahmetle yaad ederek, "Belediyelerde yeni bir seçim yapılması olayını ben hatırlamıyorum. 80 darbesi sonrası Belediye Başkanı darbeden dolayı görevden alındığı için atama olmuştu. Milletvekili adaylığı için istifa eden başkanın yerine seçim yapılmıştı. Biz bu olaya demokrasi ve milli irade açısından bakıyoruz. Bu belediye CHP'nin belediyesi olabilirdi. Seçim sandığında kazanan başka bir belediye de olabilirdi. Ama Adalet ve Kalkınma Partisi kazandı. MHP Genel Merkezi ve İl Başkanımızın aldığı karar gereğince aday çıkarmayı milli irade açısından uygun görmedik. Kazanılmış hak var. Anadolu'da benzer uygulamalar yaşandı. MHP ve başka partilerden istifalar yaşandığında mevcut başkanın partisine destek verildi. Böyle bir durumda MHP olarak AK Parti adayına destek vereceğiz oy vereceğiz, kendimiz aday çıkarmayacağız çünkü seçimde kazanılmış bir hak olduğu için Ak Parti'nin adayına destek vereceğiz" dedi.

CHP sözcüsü Erdal Aktuğ'un konuşmalarına ise AK Parti grubundan itiraz geldi.  Aktuğ, "8 şehit haberi hepimizi üzüntüye boğdu. Bursa bugün demokrasi adına ak değil kara bir gün yaşıyor. Bazı belediye başkanlarının istifa süreçlerini ibretle izledik. "Bu şartlarda Bursamıza hemşehrilerime, ülkeme hizmet imkânı kalmadığı ortadadır. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'ın emrine uyarak belediye başkanlığını bırakıyorum. Bu olay katlanacak bir durum olmanın ötesine geçmiştir" sözleri istifa eden başkanlara aittir. Cebir ve tehdit yoluyla anayasal suç işlenerek istifaya zorlanan başkanların yerine bugün de Recep Altepe'nin yerine usulen şeklen bir başka emre kadar başkan seçmek üzere toplandık. Merkezi hükümetten bir türlü gerekli desteğini alamayan Türkiye'nin en önemli şehirlerinden yeşil Bursa önemli sorunlarla uğraşıyor. En önemli sorun olan trafik sorunu kenti yaşanmaz hale getirirken, en önemli sorumlu Recep Altepe bu sebeple istifa etseydi anlardık. Kentsel dönüşüm rantsal dönüşüme dönüştü. Çocukluk hayalim dediği ipekböceği bir semti bitirdiğinde Recep Altepe istifa etseydi anlardık. Büyükşehir bütçesini borç batağına soktuğunda istifa etseydi anlardık. Bartuğ tviti atıldığında istifa etseydi anlardık. Doğanbey ucubelerinden sonra gelen tepkilerle istifa etseydi anlardık…" şeklinde konuştu. Aktuğ konuşurken ortalık bir anda karıştı.

AK Parti Grup Sözcüsü Ercan Barutçuğlu, mecliste başkanlık seçimi yapıldığını,  polemik yapmaya gerek olmadığını söyledi. Ak Partili üyeler CHP Sözcüsü Erdal Aktuğ'a,  "Burada demogoji yapmayın" dedi. Bunun üzerine sözlü tartışmalar büyüdü.  Mikrofonların kapatılması üzerine ayağa kalkan ve aday çıkarmayan CHP'li üyeler polemik üzerine salonu terk ettiler.

AK Parti Grup Sözcüsü Barutçuoğlu, "Muhalefet etmeye hakları var. Buna sonsuz saygı gösteriyoruz. Ancak tek taraflı müessese olan istifayla boşalan bir makama demokrasimize uygun bir şekilde yapılan bu seçimi adeta sabote etmelerini kabul etmiyoruz. Bugün yapılması gereken bir makama yapılan yeni bir seçimdir. Burada demokrasimizin gereğini yerine getiriyoruz. Partimize haksız ithamlarda bulunarak, burada bulunmayan bir kişiye eleştiri yöneltmekle ne kazandılar. Demokrasinin gereğini yerine getiriyoruz. Bunu sabote etmenin ne anlamı vardı. Ben şahsen üzüntü duydum. Demokrasimizin gereğini yerine getireceğiz. Başkanımızın yerine gösterdiğimiz adayı seçeceğiz. Bursamıza hayırlı olsun" diye konuştu.

Tartışmanın sona ermesinin ardından oylamaya geçildi. 84 üyenin oy kullandığı mecliste gizli oylama sonucu AK Parti, MHP ve bazı bağımsız üyelerden oluşan 75 kişinin desteğiyle Alinur Aktaş yeni Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Seçim sonrası konuşan Alinur Aktaş meclis üyelerine teşekkür etti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bursa'da şok eden hırsızlık! Sabah uyandıklarında...

Bursa'da şok eden hırsızlık! Sabah uyandıklarında...