18 Mart 2018 Pazar

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 20°

Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü’nden ‘Suriyeli talimatı’ açıklaması

Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü’nden ‘Suriyeli talimatı’ açıklaması

Bursa'da İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün çok tartışılacak bir karara imza attığı öne sürülmüş, kentte yaşayan Suriyelilerin diledikleri okula kayıt yaptırabilmeleri için talimat verildiği iddia edilmişti. Konuyla ilgili yetkililerden açıklama geldi

22 Ağustos 2017 Salı 12:10 GÜNCEL

Bursa’daki bazı yayın organlarında çıkan haberlerde, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya imzalı bir talimat yazısının kaynak gösterilerek, kent genelindeki Suriyeli mülteci çocuklarının istedikleri okullara yazdırılabileceği iddia edilmişti

‘Milli Eğitim'den "Suriyeli" talimatı’ başlığıyla yayınlanan haberle ilgili Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden açıklama geldi.

Haberde geçen talimat yazısı 

Söz konusu açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 17.08.2017 tarih ve 17387293-235-E12376545 sayılı yazısı bazı medya organlarında yanlış anlaşılmaya neden olmuştur. Yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırma adına, konunun kısaca açıklanması gereği ortaya çıkmıştır.

Söz konusu yazımız; herhangi bir ikamet kaydı olmayan, sadece temel eğitim çağında bulunan, koruma kapsamındaki misafir statüsündeki Suriyeli öğrenciler için geçerlidir.

99 sayıları ile başlayan geçici kimlik sahibi Suriyeli öğrencilerin okul kayıtları, bakanlığımızın e-okul sisteminde otomatik olarak ikamet adreslerinin bulunduğu kayıt bölgesindeki okula düşmektedir. Bu bilgiler okul müdürlerimizce de bilinmektedir.

Bütün Suriyeli öğrencilerin istedikleri her okula kayıt yaptırabileceği (söz konusu değildir) algısına yönelik yapılan gazete haberleri gerçeği yansıtmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Eski Bursasporlu futbolcu Ömer Çatkıç'a ByLock gözaltısı

Eski Bursasporlu futbolcu Ömer Çatkıç'a ByLock gözaltısı