19 Mart 2018 Pazartesi

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 21°

Bursa'da 5 kişinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili rapor sonuçlandı!

Bursa'da 5 kişinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili rapor sonuçlandı!

Bursa’nın Gürsu ilçesindeki bir fabrikada 5 kişinin hayatına mal olan patlamayla ilgili bilirkişi raporu tamamlandı.

14 Aralık 2017 Perşembe 15:06 GÜNCEL

Fabrikadaki patlamada 5 kişi hayatını kaybetti,16 kişi yaralandı. Kasım ayında Gürsu’daki bir fabrikada meydana gelen patlamayla ilgili 2 makine mühendisi ve bir endüstri mühendisinden oluşan bilirkişi heyeti incelemelerini tamamladı.

Raporda, kazanların periyodik bakımlarının 5 yılda bir yapılmasının gerektiği belirtilen raporda, buhar kazanının susuz kalması, basıncın artması, ani basınç düşüşü, korozyon oluşumu ve ısıtma yüzeyinde kireç taşı oluşumu gibi sebeplerin patlamaya sebebiyet verebileceği ifade edildi.

Bilirkişi raporunda şu ifadelere yer verildi:

“Vana açılmasında geç kalındığı için basınç yükselmiş, yorulmuş kazan bu basınca dayanamamış ve patlama meydana gelmiştir. İşletme hatası olduğu muhtemeldir”.

Bilirkişi heyeti, kazanın 10 yıllık olduğunu ve ömrünü doldurduğunu rapora ekledi. Kazanda malzeme yorulması olduğuna dikkat çekilerek, yüksek basınçlara dayanıksız olduğuna yer verildi. Ayrıca bilirkişi heyeti, kazanın Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre iş kazası niteliğinde değerlendirildiğini, patlamada bir kasıt unsuruna rastlanmadığını bildirdi. İş yeri sahibi Şükrü Demir ise, çalışanlara denetleme ve risk değerlendirmesi yaptırmadığı, kazanın kontrollerini ve basınç testi yaptırmadığı için asli kusurlu bulundu. İş yerinin sözleşmeli iş güvenlik uzmanı Tuğba Tongaç ise, işçilere eğitim verdiği, belgelendirdiği ve görevini yerine getirdiği için kusurlu bulunmadı.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Erdoğan'dan iş adamlarına +2 çağrısı

Erdoğan'dan iş adamlarına +2 çağrısı