18 Mart 2018 Pazar

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 21°

Bursa'da FETÖ'den yargılanan iş adamları hakim karşısına çıktı

Bursa'da FETÖ'den yargılanan iş adamları hakim karşısına çıktı

Bursa’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yargılanan eski Vali Şahabettin Harput dahil 60 sanık tekrar hakim karşısına çıktı. İfade veren iş adamları bir dönem Fetullah Gülen’in sohbetlerine katıldıklarını ve Orhangazi Üniversitesi’ne bağış yaptıklarını itiraf etti.

27 Eylül 2017 Çarşamba 19:05 GÜNCEL

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 17 Ağustos’ta çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan eski Bursa Valisi Şahabettin Harput ile 27’si tutuklu 60 sanığın yargılanmasına 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Sanıklar hakkında ‘silahlı terör örgütü yöneticisi olma ve terörizmin finansmanının kanununa muhalefet’ suçlarından 20’şer yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

“ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NE 200 BİN LİRA BAĞIŞTA BULUNDUM”

17/25 Aralık’a kadar FETÖ’nün toplantılarına katıldığını ifade eden Emin Akça, “Orhangazi Üniversitesi’ne 200 bin lira bağıştı bulundum. Evimin yakınında olduğu için ve bu yapının eğitimi çok iyi olduğu için kızım onların okuluna gitti. Eyüp Karakuş, Zeki Tunalıoğlu ve Celal Eğretli cemaatin çok güçlü isimleridir. Eyüp Karakuş'u Kırgızistan Meclisi’nden tanıyorum. Cemaat bağı çok iyidir. 17/25 Aralık sonrası E.K.'yı görmedim” dedi.

“CANSUN SARIYILDIZ VE ÖMER KURT İLE BİRLİKTE AMERİKA’YA GİTTİM”

Uludağ Vakfı’na 300 bin lira bağışta bulunduğunu itiraf eden Feridun Kahraman, “Bağışı Bursamızın eğitimi ve Bursa’ya üniversite kazandırmak için yaptım. Fethullah Gülen ile telefon görüşmesi yapmadım. Cansun Sarıyıldız ve Ömer Kurt ile birlikte Amerika’ya gittim. Örgüt elebaşı Fetullah Gülen sohbet etti” diye konuştu.

“FETULLAH GÜLEN’İ ZİYARET ETTİK”

Tutuksuz sanıklardan Hilmi Gülcemal ise, “17-25 Aralık öncesi 5 arkadaş ile birlikte Fetullah Gülen’i randevu alarak ziyaret ettik. 5 gün boyunca kamp yaptık. O zamanlar Fetullah Gülen ile görüşmeler suç değildi. Feridun Kahraman ile Amerika’ya gitmedim” şeklinde konuştu.

3 gün süren duruşmanın ardından tutuksuz sanıkların avukatları adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını istedi. Savcı mütalaasında adli kontrol hükümlerinin kaldırılmamasını, sanıkların tutukluluk halinin devam etmesini bildirdi. Yaklaşık 1 saatlik aranın ardından mahkeme heyeti Sait Usul ile Mehmet Benli'nin tahliyesine karar verdi. Ayrıca mahkeme heyeti tutuksuz sanıkların imza tedbirini kaldırırken, duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrasında başlatılan geniş çaplı soruşturmada Bursa eski Valisi Şahabettin Harput ile 18 işadamı 28 Temmuz’da gözaltına alınmıştı. Mahkemeye çıkarılan Harput ve işadamları 17 Ağustos tarihinde de tutuklanmışlardı.

Eski vali Şahabettin Harput, ifadesinde evine bulunan bir dolarla ilgili olarak, “hacdan dönerken üzerimde kalmış” şeklinde savunma yaptı. Harput ayrıca, "Orhangazi Üniversitesini kurmak için yardım topladık. Üniversiteler böyle kurulur. Üniversitenin yönetiminde yer aldım. Üzerime atılan suçlamaları kabul etmiyorum. Bana iftira atılıyor" ifadelerini kullanmıştı.

ŞEHABETTİN HARPUT KİMDİR?

Şahabettin Harput, 1949 yılında Konya’nın Ereğli İlçesi'nde doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. 1972 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu.

1973 yılında Denizli Maiyet memurluğuna atandı. Daha sonra Eskişehir-Seyitgazi, Afyon-Bolvadin ve Emirdağ kaymakam vekilliklerinde bulundu. 1976 yılında kaymakamlık kursunu başarı ile tamamladıktan sonra Adana ili Saimbeyli Kaymakamlığı'na atandı. Sırasıyla Kütahya-Altıntaş, Bingöl-Kığı, Çanakkale-Gökçeada, Ordu, Fatsa kaymakamlıklarında görev yaptı. 

Fatsa Kaymakamı iken Almanya’da mesleki seminer çalışmalarına katıldı ve yine bu görevde iken beş ay süreyle İstanbul’da Milli Güvenlik Akademisi Eğitim ve Öğretim çalışmalarına katıldı.  

1988 yılında Hakkâri Valiliği'ne,  1991 yılında Bilecik Valiliği'ne, 1992 yılında Merkez Valiliği'ne atandı. 

Hakkâri Valisi iken ABD, Japonya, Fransa, Çin Halk Cumhuriyeti’nde kısa süreli mesleki inceleme ve seminer çalışmalarına katıldı. 1990-1991 yıllarında Türk Tanıtma Vakfı tarafından yılın en başarılı Bürokratı seçildi. 

1993 yılı Ocak ayında merkez Valisi iken Kırgızistan Cumhurbaşkanı'na idari danışman olarak atandı. 1993 yılı Eylül ayında Kırıkkale Valiliği'ne atandı. 

08 Nisan 1996 tarihinde Şanlıurfa Valiliği'ne atandı. Beş yıla yakın süren Şanlıurfa Valiliği görevi esnasında GAP’nin hayata geçirilmesi ve Şanlıurfa’nın tarihi restorasyon çalışmaları ile Türkiye’nin en başarılı üç vakıf çalışmaları arasında yer aldı. 

2000 yılı Ağustos ayında tekrar Merkez Valiliği görevine atandı. 17 Şubat 2003 yılında İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildi. 14 Kasım 2003 tarihinden bugüne kadar İçişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yaptı. 30 Kasım 2007 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan kararnameyle Bursa Valisi olarak atandı. 25 Aralık 2007 tarihinde göreve başladı. Ağustos 2013 tarihli valiler kararnamesi ile merkez valiliğine atanmıştır. Bursa Orhangazi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanıdır.

Şahabettin Harput, evli ve iki çocuk babasıdır.

 

 

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Açlık ve yoksulluk sınırı rakamları açıklandı

Açlık ve yoksulluk sınırı rakamları açıklandı