19 Mart 2018 Pazartesi

  • 3,936 TL
  • 4,828 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 18°

Bursa'da su çeşmeden içilir

Bursa'da su çeşmeden içilir

BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, (TMMOB) Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Ali Uluşahin’i makamında ağırladı. Bursa’nın çeşmelerinden akan suyun güvenle içilebilir olduğunu anlatan Çetinavcı,su kalitesinin her gün 50’ye yakın numune alınıp, bakteriyolojik analizler yapılarak takip edildiğini kaydetti

28 Ağustos 2017 Pazartesi 14:48 GÜNCEL

Ziyarette konuşan Uluşahin, Bursa’da çeşmeden akan suyun güvenle içilebilir olduğunu söyledi. Son yirmi günde 202 ayrı su numunesi topladıklarını belirten Uluşahin, “Bu numunelerin tamamında mikrobiyolojik kontroller yapılmış, 139 numunede de kimyasal parametreler tahlil edilmiştir. Bu tahliller BUSKİ tarafından akredite laboratuvarda şubemiz kontrolünde gerçekleştirilmiştir. Yapılan incelemelerde Bursa şebeke suyunun sağlık açısından uygunluğu tespit edilmiştir. Halkımız çeşme suyunu gönül rahatlığıyla içebilir” diye konuştu.

KALİTE KONTROL ALTINDA

Çetinavcı da, çeşmeden akan suyun gönül rahatlığıyla içilebildiği gerçeğinin Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nce bir kez daha tescillendiğini söyledi. “Bursa’da su çeşmeden içilir” sloganıyla bir gerçeğe işaret ettiklerini belirten Çetinavcı, “İçme suyu şebekemizden her iş günü 50 adet numune alınarak bakteriyolojik analizler yapılmaktadır. Yine her iş günü içme suyu şebekesinde 100 ayrı noktada serbest klor miktarı ölçülerek dezenfeksiyon sistemimiz kontrol edilmektedir. Ayrıca, şehrimizin tüm su kaynaklarından, 3 ayda bir kimyasal analizler, 6 ayda bir ağır metal analizleri, yılda 1 kez radyoaktivite analizleri yapılmakta olup dezenfeksiyon sistemimizin sürekliliği sağlanmaktadır. Ayrıca; bu tür analizleri İl Sağlık Müdürlüğü, Kurumumuzdan bağımsız olarak aynı parametrelerle denetlemektedir” dedi.

Çetinavcı, içme suyunun; “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” ile Avrupa Birliği (AB) Standardı, WHO (Dünya Sağlık Örgütü) Standardı ve TS 266 Standardı’na uygun olduğunu da sözlerine ekledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Semih Rodoplu

28 Ağustos 2017 Pazartesi 22:42

Son yirmi günde alınan 202 numunenin bölgeleri neresi acaba? Hepsini dağlık alanlardan alınmıştır Allah bilir...

Serafettin

28 Ağustos 2017 Pazartesi 17:16

Gelsinler benim misafirim olsunlar bir bardak çay ikram edeyim çeşme suyuyla yapayımİcebileceklermi

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Köprü ve otoyollarda ücretsiz geçiş 30 Ağustos'ta başlıyor

Köprü ve otoyollarda ücretsiz geçiş 30 Ağustos'ta başlıyor