17 Mart 2018 Cumartesi

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,29 TL
  • 117.216
BURSA 25°

Bursa'da Suriyeli öğrencilerden duygulandıran görüntüler

Bursa'da Suriyeli öğrencilerden duygulandıran görüntüler

Bursa’da binlerce öğrenci ders başı yaptı. iki Suriyeli çocuğun okul binasına asılı Türk Bayrağı’nı öpmeleri herkesi duygulandırdı.

18 Eylül 2017 Pazartesi 13:16 GÜNCEL

Yaz tatilinin sona ermesiyle birlikte 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı tüm Türkiye'de olduğu gibi Bursa'da da büyük bir heyecanla başladı. Bursa’da 600 bin öğrenci, 30 bin öğretmen için ilk ders zili çaldı. Okulların başladığı ilk gün veliler, çocuklarının heyecanını paylaşıp ellerinden tutup okula getirdi. Bazı okullarda yapılan törenlerde okullara getirdi. Okullarda ilk ders zilinin çalmasıyla başlayan 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı için bazı okullarda çocuklar tarafından hazırlanan törenlerde şiirler okundu. Çocuklarını ilk gün yalnız bırakmak istemeyen veliler minik öğrencilerle birlikte sınıflara girdi.

BAYRAĞI ÖPÜP BAŞLARINA KOYDULAR

Bursa'da iki Suriyeli çocuk ise okulların başladığı ilk gün bir okulun yakınlarında bulunan binaya asılı olan Türk bayrağını öpüp alınlarına koyarak teşekkür etti. Yeni müfredata göre hazırlanan kitaplar 1'inci, 5'inci ve 9'uncu sınıflarda okutulacak. 5'inci sınıflar için İngilizce ağırlıklı bir yıl olacak. 5'inci sınıflarda haftalık 35 ders saatinin 15 saati yabancı dile, 6 saati ise Türkçe'ye ayrılacak.

14 BİN SURİYELİ ÖĞRENCİ DERS BAŞI YAPTI

Öte yandan yaz tatilinin bitmesiyle birlikte Bursa'da 600 bin öğrenci ders başı yaparken bunlardan 14 binini Suriyeli öğrenciler oluşturdu. Bununla birlikte 30 bin öğretmen de görevine başladı. Okula yeni başlayan Suriyeli öğrencilerin heyecanlı olduğu görülürken aileleriyle birlikte okula gelen Suriyeli öğrencilerin iyi derecede Türkçe konuşmayı öğrendiği görüldü. Okula aileleriyle birlikte gelen Suriyeli on binlerce öğrenci ders zilinin çalmasıyla birlikte okula başladı.

ÖĞRETMEN MÜHENDİS OLMAK İSTİYORUZ

Kimi 4 yıl önce kimi ise 2 yıl önce Suriye'den Bursa'ya gelen öğrenciler, "Türkiye'de bulunmaktan ve okumaktan çok mutlu olduklarını ifade ederken "Derslerimiz çok iyi ve başarılıyız. Okullarımızı başarıyla bitirip öğretmen, mühendis ve doktor olmak istiyoruz. Okula başladığımız için çok heyecanlıyız" dedi.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Fuhuştan gözaltına alınan damat adayından ilginç açıklama

Fuhuştan gözaltına alınan damat adayından ilginç açıklama