18 Mart 2018 Pazar

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 20°

Bursalı dağcılardan büyük başarı

Bursalı dağcılardan büyük başarı

Bursalı dağcılar İsviçre’nin zirve noktası Dom ve Alpler’in incisi olarak bilinen Mont Blanc'a tırmandı.

27 Ağustos 2017 Pazar 15:49 GÜNCEL

Uludağ Dağcılık Kulübü’nün dördüncüsünü düzenlediği Alpler zirve tırmanışı yapıldı. İsviçre’nin en yüksek noktası Dom ve Alp Dağları’nın zirvesi Mont Blanc’a tırmanan Türk dağcılar İsmet Şentürk ve Ömer Faruk Kaya, iki zirvede de Türk bayrağını dalgalandırmayı başardı. Türk dağcılar, 4 bin 545 metre yüksekliğindeki Dom zirvesine ve 4 bin 810 metrelik Mont Blanc’a buzul çatlakları ve dik yamaçlardan oluşan kozmik rota üzerinden tırmandı.

Yer yer şiddetli olan rüzgarla da mücadele eden dağcılar, kara delik olarak tabir edilen kar altı boşluklarına düşmemek ve dik yamaçlara güvenli tırmanabilmek için çaba sarf etti. Dağcılar tırmanışı görüntülemeyi de ihmal etmedi.

BURADA BAYRAĞIMIZI DALGALANDIRDIK

Zirveye çıkmak için kozmik rotayı seçtiklerini ve gece yarısı yola çıktıklarını ifade eden Uludağ Dağcılık Kulübü Başkanı İsmet Şentürk, “İsviçre’nin en büyük zirvesi olan 4 bin 545 metrelik Dom zirvesine tırmandık. Burada bayrağımızı dalgalandırdık. Güzel bir zirve tırmanışı oldu. Buzul çatlakları arasında gece yarısı yola çıktık ve güzel güneşli bir havada zirve tırmanışı gerçekleştirmiş olduk” şeklinde konuştu.

Öte yandan, İsviçre sınırları içerisindeki en yüksek nokta olan Dom zirvesine daha önce çıkan Türk dağcı ismine kayıtlarda rastlanamadığını ifade eden Şentürk, bu bölgede Türk bayrağını dalgalandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Uludağ'da sürücüler isyan etti! 45 dakikadır bekliyoruz

Uludağ'da sürücüler isyan etti! 45 dakikadır bekliyoruz