18 Mart 2018 Pazar

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 21°

Bursa'yı yakından takip ediyoruz

Bursa'yı yakından takip ediyoruz

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi Heykel’deki makamında ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki 2018 yılını pilot yıl ilan edeceklerini belirtti ve Türkiye’de depreme dayanıksız ne kadar bina varsa hepsinin yavaş yavaş dönüştürüleceğini kaydetti.

25 Ağustos 2017 Cuma 14:30 GÜNCEL

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi Heykel’deki tarihi binada makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Özhaseki, “Kendi bakanlığımla ilgili çevre hususunda çalışmalar yaparken, şehircilik konusunda da büyük işlerin yapıldığı dönemdeyiz. Özellikle deprem gerçeğinin her gün bize kendini hissettiriyor olması biraz daha bu konularda atak olmamızı icap ettiriyor. Bursa’da başlayan ve devam eden kentsel dönüşüm alanındaki gayretleri yakından takip ediyoruz. Bizim yetki verdiğimiz iki tane ilimiz var. Biri İstanbul, biri Bursa. Bakanlıktan İstanbul’a yetkiyi bırakırken hiçbir yoğunluk artışı yapılmaksızın bina bazlı dönüşümlerde siz yetkilisiniz diyoruz. Ama Bursa’da 0.50’ye kadar emsal arttırılabilir dedik. Bu konuda müthiş çalışmalar yaptık. Sene sonuna kadar inşallah bunu yasalaştıracağız” açıklamasında bulundu.

BUNLARIN TÜM MATEMATİK HESAPLARI YAPILDI

Kentsel dönüşümle alakalı konuşan Özhaseki, “Gelecek seneyi pilot yılı ilan ederek tüm Türkiye’de depreme dayanıksız ne kadar bina varsa onu bir takvim ve dilimle içerisinde yavaş yavaş dönüştüreceğiz. Hedefimiz senede yaklaşık 500 bin bağımsız birimi yenilemeyi, dönüştürmeyi ve değiştirmeyi hesaplıyoruz. Bunların bütün matematik hesapları yapıldı. Finans kaynakları ve rezerve alanları hesaplandı. İstanbul başta olmak üzere bütün illerimizde yaygın biçimde bu çalışmalarımızı yapacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Altepe, Özhaseki’ye hediyeler takdim etti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Öz annesini boğarak öldürdü!

Öz annesini boğarak öldürdü!