24 Şubat 2018 Cumartesi

  • 3,791 TL
  • 4,663 TL
  • 161,98 TL
  • 117.522
BURSA

BURULAŞ'tan uyarı: 'Amaçsız kullanmayın'

BURULAŞ'tan uyarı: 'Amaçsız kullanmayın'

Metrolardaki acil durum ekipmanlarının son zamanlarda amacı dışında kullanıldığı belirlendi. BURULAŞ,  amaçsız kullanan yolcular hakkında ciddi yaralanma veya ölümle sonuçlanabilecek kazalara neden olma ihtimali nedeniyle suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

13 Şubat 2018 Salı 09:48 GÜNCEL

BURULAŞ, toplu ulaşımda yoğunlukla tercih edilen metrolardaki acil durum ekipmanlarının son zamanlarda, amacı dışında kullanıldığını tespit etti.  Vatandaşları konuyla ilgili dikkatli olmaları konusunda uyaran yetkililer, “Bilinçsiz veya kötü niyetli yolcuların, gereksiz yere kullandığı ‘Acil Kapı Açma Kolu’ ve ‘İmdat Freni’, tren işletiminin durmasına, seferlerin aksamasına neden oluyor. Hatta, bu gereksiz müdahalenin tekrarlanması, en sonunda yolcunun tahliye edilerek o seferin tamamen iptal edilmesine ve araç dizisinin seferden çekilmesine kadar uzanıyor” açıklamasını yaptı.

RESETLEMESİ GEREKİYOR

Acil durum ekipmanlarının gereksiz yere kullanılması halinde sürücünün, olayın yaşandığı araca bizzat giderek ekipmanı resetlemesi gerektiği de vurgulanan açıklamada, “Olay, dizinin en sonundaki araçta yaşandığında, sürücünün 120 metrelik bir mesafeden o araca ulaşması, resetlemeden sonra yine aynı yoldan sürücü kabinine dönmesi ve treni hareket ettirmesi gerekiyor” denildi.

ÖLÜMLE SONUÇLANAN KAZA İHTİMALİ

Açıklamanın devamında, “Metrolarda acil durum ekipmanlarının gereksiz yere kullanılmamasıyla ilgili uyarı etiketlerine rağmen, diğer yolcuların yolculuk hürriyetini engelleyen, ciddi yaralanma veya ölümle sonuçlanabilecek kazalara neden olma ihtimali bulunan bu yolcular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır” ifadesi yer aldı. Yetkililer, vatandaşları, dikkatli ve duyarlı olmaya çağırdı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Akaryakıta çifte indirim geliyor

Akaryakıta çifte indirim geliyor