21 Şubat 2018 Çarşamba

  • 3,792 TL
  • 4,676 TL
  • 163,08 TL
  • 113.433
BURSA 13°

CHP, KHK'ları AYM'ye götürüyor

CHP, KHK'ları AYM'ye götürüyor

Cumhuriyet Halk Partisi'nin, 26 Kanun Hükmünde Kararname'yi (KHK) Anayasa Mahkemesi’ne götürmek için çalışma başlattığı belirtildi.

12 Şubat 2018 Pazartesi 14:58 GÜNCEL

CHP; Kanun Hükmünde Kararnameleri yargıya taşıyor. 26 KHK’nın Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi için çalışma başlatıldı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Meclis Genel Kurulunda geçen hafta KHK'lerin çok gecikmeli de olsa kanunlaştığını, yargı yolunun açıldığını anımsattı. KHK'lerin anayasa gereği ilanından itibaren 30 gün içinde TBMM'de görüşülmesi gerektiğine işaret eden Altay, bu anayasa hükmünün yerine getirilmediğini, 26 KHK'nin hukuken yok hükmünde olduğunu öne sürdü. Altay, Türkiye'nin yaklaşık 1,5 yıldır hukuk dışılıkla yönetildiğini savunarak, "Esasen 20 Temmuz sonrası Türkiye fiilen kural, kanun dışı, anayasasız şekilde bir siyasi parti tarafından yönetildi. 1,5 yıl içinde yapılan hemen hemen bütün iş ve işlemler yok hükmündedir" diye konuştu.

PAZARTESİ TAMAMLANACAK

Altay, Anayasa ve Adalet komisyonlarının CHP'li üyeleriyle uzun bir çalışma yaptıklarını dile getirerek, 26 KHK'da Anayasa Mahkemesine götürülecek hususların tek tek belirlenmesi için 12 hukukçu arkadaşının çalışmasının gelecek pazartesi tamamlanacağını, daha sonra dilekçeleri hazırlayıp Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını kaydetti.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

TSK'dan Afrin açıklaması: 31 şehit, 143 yaralı

TSK'dan Afrin açıklaması: 31 şehit, 143 yaralı