24 Şubat 2018 Cumartesi

  • 3,791 TL
  • 4,663 TL
  • 162,02 TL
  • 117.522
BURSA

Cinsel istismara maruz kalan çocukta ne gibi belirtiler görülür?

Cinsel istismara maruz kalan çocukta ne gibi belirtiler görülür?

Türkiye’yi derinden yaralayan çocuk tacizlerinin sayısı arttıkça,  anne babaların korkuları da çoğaldı. Peki cinsel istismara maruz kalan çocukta ne gibi belirtiler görülür?

29 Eylül 2017 Cuma 14:29 GÜNCEL

Aileler her ne kadar çocuklarına yabancılarla iletişim noktasında eğitim verse de bu eğitim yeterli olmuyor. Türkiye’de neredeyse her gün taciz ve tecavüz haberleriyle karşılaşıyoruz.

Bir anne-baba ya da çocuğun herhangi bir yakını, çocuğun tacize maruz kalıp kalmadığını nasıl anlayabilir? İstismara uğrayan çocukta ne gibi değişimler olur?

Uzmanlar, ailelerin bu konuda bilinçli olmaları gerektiğini çünkü çocukların her zaman başına gelenleri anlatamayabileceğini söylüyor.

Cinsel bölgede, ağız ve boyun bölgesinde morarma, yara izleri, ağrılı ve kanlı tuvalete çıkma, tuvalete çıkmama isteğinin bazı belirtiler olduğunu söyleyen anne ve çocuk yazarı Deniz Temur, altına kaçırmanın da bu belirtiler arasına girdiğini söyledi.

Temur, istismara maruz kalan çocuklarda içe kapanma, nedensiz korkular, iştah kaybı ya da  aşırı yemek yeme halinin görülebildiğini ifade ederek, okula gitmeme isteği, sinirlilik hali, ani gelişen davranış değişikliklerinin de olabildiğini belirtti.

Temur ayrıca belirtiler arasında çocuğun cinsellikle ilgili sık sık konuşma isteğinin de yer aldığını söyledi.

Ailelerin çocuklardaki değişimleri iyi gözlemleyerek şüpheli bir durumda uzmana başvurmaları gerektiği ifade edildi.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Erkek arkadaşının kamyonetle ezdiği genç kızın hayatı karardı

Erkek arkadaşının kamyonetle ezdiği genç kızın hayatı karardı